Hledá ztracené peníze

Slyšela jsem, že se rozběhl nějaký projekt, který dokáže najít staré kuponové knížky. Mí rodiče je také měli. Jak mám postupovat, když je chci dohledat?


Ano, od června do října letošního roku si může každý z pohodlí svého domova, díky nové online službě Zapomenuté miliardy (www.zapomenutemiliardy.cz), snadno a rychle ověřit, zda mu také patří hodnotný majetek v podobě vlastnictví akcií a dalších nároků z dob kuponové privatizace 90. let a proměnit ho na peníze ještě předtím, než dojde k nenávratnému promlčení nároků. Stále se jedná až o 200 tisíc majetkových účtů, z nichž přibližně třetina je vedená na vlastníky, kteří už nežijí. I po jejich odečtení je ale řeč o skoro 100 tisících lidí, kterým patří majetek, o němž nemají mnohdy ani tušení. Samotnou Kupónovou knížku již není potřeba fyzicky vlastnit, stačí mít rodné číslo domnělého vlastníka.

Odpovídá Daniel Surmař, zakladatel fintech startupu Zapomenuté miliardy.


I muži!

Mohou zánět močových cest dostat i muži, anebo se jedná pouze o záležitost žen?


Zánět močových cest mohou dostat i muži, přestože onemocnění postihuje častěji ženy z důvodu odlišné anatomické stavby močového ústrojí. Ženy mají kratší močovou trubici a její vyústění se nachází blízko konečníku, který je zdrojem bakterií způsobujících zánět. Většina infekcí močových cest je vyvolána bakteriemi, které se dostanou z okolí konečníku do močové trubice a odtud do močového měchýře.

Odpovídá prof. MUDr. Marek Babjuk, CSc., vedoucí lékař kliniky UroKlinikum Praha (www.uroklinikum.cz).


Přepuštěné máslo neboli ghí

Jaké má výhody oproti normálnímu máslu a lze si ho udělat doma?


Přepuštěné máslo krásně voní máslem a nepřipaluje se. Dá šmrnc jakékoliv polévce i omáčce, je skvělé na dušenou zeleninu, osmažíte na něm ty nejlepší a nejvoňavější řízky a lze ho namazat i na chléb a jíst za studena. A také využít k zevnímu použití na hojení ran nebo po štípnutí hmyzem. Ghíčko si můžete samozřejmě koupit v obchodě, ale také si jej můžete levněji připravit doma z oblíbeného kvalitního másla. A tady je postup:

1. Na menší kousky si nakrájejte množství másla, které chcete přepustit. Doporučil bych minimálně dvě celá másla, ale klidně i více.
2. Kostky másla si dejte do hrnce a plotnu rozpalte na menší stupeň, aby se máslo začalo pomalu rozpouštět a probublávat. Ideálně kolem teploty 100 °C.
3. Až se na hladině objeví pěna, znamená to, že se začíná srážet bílkovina, kterou budeme postupně během přepouštění lžičkou odebírat do připravené misky. Doporučuji máslo během varu nemíchat, protože na dně hrnce se usazují zbytky, které v přepuštěném másle nechceme.
4. Celý proces probublávání a sbírání pěny bude trvat kolem 20 až 30 minut. Pěnu neboli také šmole nevyhazujte, protože ji můžete využít při dalším vaření – např. na maštění knedlíků, šišek nebo do kaše.
5. Když seberete poslední pěnu, přepuštěné máslo přelijte přes cedník s plátýnkem do misky. Místo plátýnka můžete použít i kuchyňskou utěrku.
6. Nakonec přeceděné ještě teplé máslo přelijte do menších skleniček a tak ho nechte ztuhnout. Takto připravené přepuštěné máslo můžete skladovat v lednici.


Odpovídá módní návrhář, výtvarný umělec a semifinalista soutěže MasterChef Česko 2020 Pavel Berky.


Letní hydratace s okurkou

Léto je tady a s ním i sluneční paprsky, koupání v bazénu nebo v moři, klimatizace a všechny jiné letní vlivy, které působí na pokožku. Jak se o ni správně postarat?


Nejdůležitější je pravidelná péče – a s tou vám může pomoci například Ziaja okurková řada pro normální, smíšenou nebo mastnou pleť. Okurkové čisticí mléko účinně odstraní nečistoty a make-up. Pro ty, kteří dávají přednost typickým čisticím prostředkům s oplachem vodou, je vhodnou alternativou okurkový micelární gel. Okurkový pleťový tonik pleť důkladně dočistí, uzavře póry, dokonale zvlhčí a připraví pleť na další kosmetické ošetření. A pak nastává čas na aktivní péči. Podle svých priorit se můžete rozhodnout, zda hledáte normalizační účinek pro mastnou pleť nebo potřebujete pokožku hydratovat a chránit před slunečním zářením. Pokud dáváte přednost první možnosti, sáhněte po okurkovém pleťovém krému. Chcete-li zažít chvilky relaxace, použijte okurkovou enzymatickou gelovou masku s mátou. Maska obsahuje exfoliační enzym papain, vyhlazuje pokožku, okamžitě pleť zvlhčuje a zklidňuje podráždění. Gelová konzistence masky poskytuje chladivý efekt.

Odpovídá Veronika Rubinová, produktová specialistka značky Ziaja.


Problémy s kůží

Chtěla bych vědět, jak se projevuje alergie na kosmetické přípravky a zda se jí lze vyvarovat.


Mnoho lidí s citlivou pletí trpí nepříjemnými alergickými reakcemi na kosmetické přípravky. Nejčastěji to je u krému, ale riziko s sebou nese i používání jiných přípravků. Velmi často kromě krémů vzniká kontaktní alergická reakce po barvě na vlasy. Může vzniknout i po použití koncentrovanějších kosmetických přípravků, např. séra nebo pleťové masky. Nejčastěji dochází ke vzniku svědění a pálení v místě aplikace přípravku, postupně se objeví zarudnutí kůže, někdy i drobné puchýřky, později se postižená oblast může olupovat. Reakce někdy může mít i velmi prudké projevy v podobě výrazného svědění. To se může dále zhoršovat a někdy i rozšiřovat na další místa na těle, kde přípravek použitý nebyl. Nejdůležitější je podezřelý kosmetický produkt již neaplikovat. Mírnější projevy mohou odeznít po vyloučení dalšího kontaktu kůže s alergenem, jindy je nutné postiženou oblast promazávat regenerujícími krémy např. s panthenolem, při prudké reakci je již nutné krátkodobě užívat antihistaminika a místně kortikoidní krém, většinou na doporučení dermatologa.


Odpovídá dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.
Zdravá játra

Slyšela jsem, že játra jsou orgán s neobvyklou schopností regenerace. Ale určitě nedokážou vše. Jak se o ně starat?


Udržet játra v dobré formě není nijak složité. Nejvýznamnější a nejúčinnější cestou je zdravý životní styl, který se týká především příjmu nezávadných živin. Je třeba se vyhýbat potravinám a nápojům, které játrům škodí, jako jsou například průmyslově zpracované potraviny či alkohol. Velkou zátěž představuje i kouření. Naopak pozitivní vliv má například pravidelná fyzická aktivita, která pomáhá udržovat tělesnou hmotnost pod kontrolou. Zlepšovat funkci jaterních buněk a podporovat jejich regeneraci pomáhají i látky přírodního původu, tzv. esenciální fosfolipidy. Ty se zabudovávají do membrány jaterních buněk, díky čemuž dochází k normalizaci jejich narušených funkcí a urychlení jejich regenerace.


Odpovídá MUDr. Emilie Niedobová, primářka interního oddělení v Oblastní nemocnici Kolín.
Nenašli jste zde odpověď na svůj problém či dotaz? Pořiďte si tištěnou verzi měsíčníku Zdraví.

FOTO: Shutterstock a archiv redakce