Oční alergie

Jak se lze zbavit nepříjemných projevů oční alergie nebo očím alespoň částečně ulevit?


Důležité je zamezit kontaktu očí s alergenem. Například při alergii na pyl mohou pomoci sluneční brýle, které udrží alespoň část alergenu mimo oči. Také je dobré podrážděné oči vypláchnout studenou vodou. Akutní příznaky pomohou zmírnit oční kapky s obsahem antihistaminik a látek, které zmírňují zarudnutí a otok. Na oteklá víčka příznivě působí studený obklad. Při pocitu svědění mají alergici tendenci si oči mnout. To ale může potíže ještě zhoršit, protože při mnutí očí se může uvolňovat ještě víc dráždivých látek. Proto je dobré se tření očí vyhnout.

Odpovídá Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.


Problém s usínáním

Doslechla jsem se, že existuje jógová technika, která pomůže zklidnit se a lépe pak usnout. Můžete mi prosím poradit, o jaké cvičení jde?


Jóga nám nabízí poměrně velkou škálu dechových technik a pozic (ásan) na celkové zklidnění těla i mysli před spánkem. Musíme však dát pozor, jaké pozice či dechové techniky zvolíme, jelikož rozdílné techniky jsou vhodné v ranních hodinách, kdy potřebujeme tělo probudit a rozproudit energii (sem bychom řadili například poměrně známou sestavu Pozdrav slunci a zahřívací dechovou techniku Bhastrika), ve večerních hodinách jsou vhodné ásany (jógové pozice) na zklidnění a sem patří například ne tolik známá sestava Pozdrav měsíci. Tato sestava nás připraví na klidný a kvalitní spánek a vyladí naše tělo. Provádět bychom měli maximálně pět až osm opakování, oproti tomu u sestavy Pozdrav slunci žádná omezení nejsou. Pozdrav měsíci se skládá především z úklonových pozic jako pozice trojúhelníku, úklony do strany, stojné pozice, jako je pozice bohyně apod. Toto cvičení je následně dobré doplnit dechovými technikami, takzvanou pránajámou, na večer je vhodná Nádí šódhana neboli střídavý dech, je to jógová technika, která vyvažuje sympatickou a parasympatickou část autonomního nervového systému. Tento dech tedy harmonizuje pravou a levou hemisféru a nervový systém a vyrovnává průchodnost nosních dírek a celkově je pročistí. A jak Nádí šódhanu provádět? Sedněte si do pohodlného sedu se zkříženýma nohama a najděte si klidné tiché místo, kde vás nebude nikdo rušit. Položte ukazováček a prostředníček pravé ruky mezi obočí a palcem uzavřete pravou nosní dírku, nadechněte se levou dírkou, pravou nosní dírku uvolněte a vydechujte a současně uzavřete prsteníčkem levou nosní dírku, pravou dírkou, která je nyní otevřená, se opět nadechněte, po nádechu ji palcem uzavřete a uvolněte levou a vydechněte. Opakujte přibližně pětkrát, postupně můžete opakování zvyšovat. Jedno kolo je tedy nádech levou – výdech pravou – nádech pravou – výdech levou nosní dírkou.

Odpovídá Mgr. Adéla Bergrová, manažerka kurzů a lektorka body & mind z firmy Mantra Education, s. r. o., specializující se na lekce jógy, pilates a zdravotního cvičení. www.mantraeducation.cz.


Bifokální brýle

Pořídil jsem si multifokální brýle, ale stále si na ně nemohu zvyknout. Je to obvyklé?


Bohužel je. Speciálně muži si v 80 procentech případů na multifokální brýle nezvyknou. Naši pacienti, muži i ženy, si také stěžují, že se jim při větší fyzické aktivitě hýbe prostor a mívají při ní bolesti hlavy. Stěžují si i na neustálou potřebu vyměňovat multifokální brýle za speciální brýle určené k práci s počítačem.


Odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.


Make-up pod rouškou chrání pleť

Můžu svůj oblíbený make-up a rtěnku používat, i když nosím roušku?


Používání make-upu je součástí základní péče o pleť, a to i v době nošení roušek, dokonce právě o to více. Pokud totiž nosíte roušku delší dobu, kůže je náchylnější ke vzniku zánětlivých změn. Nejvíce postižené bývají osoby se suchou pokožkou, atopickou dermatitidou, ale i seboroickou dermatitidou nebo akné, při kterých hraje důležitou roli vnější prostředí. Ideální je také omezit nošení roušky na nezbytnou dobu.

Odpovídá MUDr. Prof. Jana Hercogová, CSc., MHA, primářka Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK Nemocnice Na Bulovce.


Prevence žilek

Před nedávnem jsem absolvovala odstranění metličkových žilek laserem. Co mám dělat, aby se mi nevrátily?


Aby bylo odstranění žilek trvalé, je třeba o žilní systém pečovat komplexně. „Zvláště u dolních končetin doporučujeme dát si pozor na jednostranné zatěžování a nedostatek pohybu. Především v případě sedavého zaměstnání je vhodné alespoň v rámci možností střídat chůzi, stání a sezení. Současně je vhodná úprava tělesné hmotnosti, strava bohatá na vitaminy a minerály (výborný je například rutin – má schopnost zlepšovat pružnost cév, najdeme ho např. v pohance). V některých případech bývá dobré podpořit stav žil kompresí elastických punčoch nebo užíváním potravinových doplňků.
Odpovídá MUDr. Radek Vyšohlíd z Perfect Clinic.
Nenašli jste zde odpověď na svůj problém či dotaz? Pořiďte si tištěnou verzi měsíčníku Zdraví.

FOTO: Shutterstock a archiv redakce