Výživa těhotných

Jaké doplňky stravy mám během těhotenství užívat a na které látky se mám zaměřit nejvíce?
Jana G., Unhošť

Během těhotenství dochází ke zvýšeným požadavkům na spotřebu vitamínů, minerálů a dalších živin, proto by měly těhotné ženy tyto látky doplňovat. Důležité je zaměřit se na komplexní doplňky stravy a především na kyselinu listovou, která je spojována s nižším výskytem defektů neurální trubice a závažných vývojových vad. Na trhu je velké množství doplňků stravy pro těhotné a kojící ženy. Pokud chcete zvolit přípravek, který můžete brát po celou dobu těhotenství a kojení, doporučuji komplex GS Mamavit, který obsahuje kyselinu listovou v přirozené formě. Kromě kyseliny listové se zaměřte i na látky jako je hořčík, omega 3 nenasycené mastné kyseliny, jod, železo, vápník a bílkoviny.

Odpovídá MUDr. Karel Metyš, specialista na výživu těhotných


Bojím se operace

Trpím šedým zákalem a zrak se mi zhoršuje. Dá se šedý zákal vyléčit i jinak než operací? Lékaři mi nabízejí k zakoupení žlutou nitrooční čočku? O co se jedná? Mám si ji koupit?
Zdena P., Litoměřice

Neexistují žádné léky, kapky, cvičení ani speciální brýle, které by mohly vzniklý zákal odstranit. Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok, během kterého oční chirurg nahradí vaši zkalenou oční čočku čočkou umělou. Ta v oku zůstává po celý zbytek života. Na rozdíl od kontaktních čoček ji není nutné vyndávat ani čistit. Zákrok je ambulantní a bezbolestný, na operačním sále strávíte asi 15 minut. Při operaci na dobrých klinikách by vám měla být automaticky implantována vysoce kvalitní tzv. žlutá nitrooční čočka, jejíž výhodou je šetrnost, stabilita, použitý materiál (hydrofobní akrylát), odolnost vůči poškození a zejména žlutý filtr. Ten omezuje průnik škodlivé části modrého spektra světla do oka a tím snižuje riziko poškození sítnice a následného zhoršování zraku. Na naší klinice jsou tyto žluté čočky samozřejmostí.

Odpovídá Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka brněnské oční kliniky NeoVize


Jak se zbavit akné v dospělosti

Je mi třicet let a přesto mám stále akné a také spoustu jizviček. Rád bych se jich zbavil. Co byste mi poradili?
Jan P., Klatovy

Úspěšné vyhojení akné může někdy vyžadovat kombinaci celkové i místní léčby. V rámci přímého ošetření postižených míst se uplatňují masti s dezinfekčním a hojivým účinkem. V případě, že po vyhojení akné zůstávají na kůži pigmentové skvrny nebo jizvičky, lze provést resurfacing pomocí CO2 laseru. Jeho vlivem dochází v hluboké vrstvě kůže k obnovení tvorby kolagenních vláken. Pleť se postupem času vypíná, jizvy se vyrovnávají a vzhled postižené kůže se významně zlepšuje. Konečný výsledek laserového ošetření se projeví za dva až šest měsíců,“ říká dermatoložka Mansfeldová a dodává, že stopy po akné likviduje dobře i technika microneedlingu, což je nová generace mezoterapie, která aktivuje tvorbu kolagenu a elastinu a spouští tak samo-omlazující procesy v pokožce. Stejně tak dobrou službu udělají lasery a microneedling v případě pleti s rozšířenými póry, která mívá k akné sklon. Zmírnit projevy akné můžete také díky chemickému peelingu. Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky. AHA kyseliny jsou ovocné kyseliny, které se přirozeně vyskytují v ovoci a dalších potravinách a exfoliací pomáhají uvolnit a odstranit mrtvé povrchové vrstvy kůže. Přirozeně pak dochází ke stimulaci obnovy buněk v různých vrstvách kůže.


Odpovídá MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology


Nahlížení do zdravotnické dokumentace

Lékař mě nechce nechat nahlédnout do mé zdravotnické dokumentace – prý to nejde, protože dokumentaci vede jen v elektronické podobě a ke svému počítači mě nepustí. Může vést dokumentaci jen v počítači a neumožnit tedy pacientovi kontrolu?
Petra V., Praha

Problematika zdravotnické dokumentace je řešena v zákoně o zdravotních službách, kde je uvedeno, že zdravotnická dokumentace může být za podmínek stanovených tímto zákonem vedena v listinné nebo elektronické podobě nebo v kombinaci obou těchto podob. V elektronické podobě je zdravotnická dokumentace pořizována, zpracovávána, ukládána a zprostředkovávána v digitální formě s využitím informačních technologií a každý zápis do dokumentace musí být opatřen identifikátorem záznamu. V zákoně jsou také technické a další podmínky, za nichž lze vést dokumentaci pouze v elektronické podobě. Mezi ně patří mj. to, že výstupy ze zdravotnické dokumentace lze převést do listinné podoby autorizovanou konverzí dokumentů. Osoby, které mohou do zdravotnické dokumentace vedené o pacientovi nahlížet a pořizovat si její výpisy nebo kopie, pak stanoví stejný zákon. Na prvním místě je zde samozřejmě uveden sám pacient. Toto právo na nahlížení do dokumentace nemůže být omezeno tím, že dokumentace je vedena v elektronické podobě. Zákon stanoví, že pokud poskytovatel není schopen oprávněným osobám zajistit nahlížení do zdravotnické dokumentace, pořídí pro ně kopii zdravotnické dokumentace, a to do 5 dnů ode dne, kdy oprávněné osobě sdělil, že nahlížení do zdravotnické dokumentace nelze zajistit, jestliže nebyla dohodnuta lhůta jiná. Za pořízení kopie nelze v tomto případě požadovat úhradu. Můžeme doplnit, že dále existuje samostatná vyhláška o zdravotnické dokumentaci, která specifikuje obsah zdravotnické dokumentace jako takové a náležitosti jejího vedení, včetně doby uchování zdravotnické dokumentace nebo jejích částí a postupu při jejím vyřazování a zničení po uplynutí doby uchování. K elektronické formě je ve vyhlášce uvedeno, že každý záznam do dokumentace musí být opatřen elektronickým podpisem. Technické prostředky pro vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě pak musejí podle této vyhlášky zaručovat zabezpečení výpočetní techniky před přístupem neoprávněných osob ke zdravotnické dokumentaci a také vedení evidence všech přístupů ke zdravotnické dokumentaci včetně oprav, změn a mazání.

Odpovídá Mgr. Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZP


Pomůže živý kolagen

Manželce bude v červenci 55 let a kategoricky odmítá oslavu. Je ředitelkou nadnárodní společnosti a trápí ji, že za poslední 2 roky hodně zestárla. Kouří, používá kvalitní kosmetiku, 2x podstoupila omlazení plazmou. Byla by pro ni žehlička na vrásky vhodný dárek?
Jan P., Jihlava

Dárek k narozeninám ano, ale ten nezajistí její účast na oslavě. Vaše paní přešla do období menopauzy a tělo ztrácí schopnost produkovat vlastní kolagen. Navíc stres, únava, vyčerpání spojené s nedostatkem pohybu a kouřením mílovými kroky odbourávají zbytkový kolagen, který si "donesla" do života po období menopauzy. Nečekejte na narozeniny a ihned ji pořiďte lahvičku živého kolagenu nové generace s přirozeně obsaženými peptidy a elastinem. Najdete ho pod názvem Přírodní kolagen Inventia Face na obličej. Účinně doplňuje kolagen do těla a dlouhodobě oddaluje přirozené procesy stárnutí. Dokáže obohatit mezibuněčnou tkáň ve všech vrstvách pokožky o cenné aminokyseliny, čímž posiluje aktivitu fibroblastů k znovuobnovení produkce vlastního kolagenu. Nanáší se na vlhkou pleť vždy před použitím kosmetiky nebo make-upu, tak se Vaše paní nemusí vzdát své oblíbené kosmetické značky. Celkové omlazení může podpořit i vnitřním užíváním kolagenových doplňků stravy řady Invita pro krásnou pleť a pružné tělo nebo k aktivní podpoře kloubů a vazů. Manželku do oslavy netlačte a společně sledujte jak její pleť začíná pomalu a postupně mládnout před očima. To u ní odstartuje velikou radost a věřte, že se i velkolepé oslavy s Vámi ráda zúčastní.
Odpovídá Eva Sojková, zakladatelka poradenského kolagenového centra Wellness klubu NEZESTÁRNI.CZ.
Nenašli jste zde odpověď na svůj problém či dotaz? Pořiďte si tištěnou verzi měsíčníku Zdraví.

FOTO: Shutterstock a archiv redakce