Co byste měli vědět, když uvažujete o zubních implantátech

Zdravé zuby jsou snem každého člověka, ne vždy se ale daří je mít a někdy dojde i ke ztrátě zubu. Pokud se to stane, ať už z jakéhokoli důvodu, je nejlepším řešením zub nahradit. A takovou zubní náhradou mohou být třeba v poslední době stále oblíbenější zubní implantáty. Jaké jsou jejich výhody, a kdy vám je stomatolog naopak nedoporučí?

Pokud jste přišli o svůj vlastní zub nebo dokonce o zubů více, nemělo by po nich zůstávat dlouho prázdné místo, aby byla i nadále plnohodnotně zachována funkce čelisti a zbývajících zubů. Navíc v řadě případů může jít i o estetický problém, například při ztrátě některého z předních zubů v horní nebo dolní čelisti – v tom případě je zubní náhrada víc než žádoucí. Na výběr máte několik možností, můžete zvolit třeba můstek, částečně snímatelnou zubní náhradu nebo zubní implantát. Právě toho se ale řada lidí, možná i z neznalosti, hodně obává. Není žádný důvod, zubní implantát totiž plní stejnou funkci jako váš původní zub. Co to vlastně zubní implantát je? Jedná se o umělý zub skládající se ze šroubovacího závitu, který nejčastěji bývá vyrobený z titanu a plně nahrazuje kořen zubu, ten pochopitelně není vidět. Napevno se zavádí do kosti v místě, kde došlo ke ztrátě zubu, a postupem času do ní vrůstá. Na závitu je pak nasazená nástavba a na ni pak ještě korunka, tedy viditelná část, která se svým vzhledem ani odstínem nijak neliší od okolních zubů, a není poznat, že ve skutečnosti zub není pravý.


Zubní implantát nemusí být jen jeden

V čem je tedy zubní implantát lepší než například můstek? Implantolog a majitel Asklepionu doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., vysvětluje: „Klasické broušení okolních zubů, které je potřeba před aplikací můstku či korunky, považuji už za příliš agresivní. Poničíme další dva zuby, abychom nahradili jeden. Má to smysl, jen pokud výkon opraví jinak poškozené sousední zuby. Výjimkou jsou adhezivní, tedy nalepovací korunky, ty ale mají jen omezené použití. Zubní implantát často navíc vyjde levněji než můstek.“ Že lze nahradit jeden či dva chybějící zuby implantátem, nikoho nepřekvapí, ale může se stát, že situace vyžaduje mnohem více zubních náhrad. Je tak vůbec možné nahradit třeba i celou čelist implantáty? „Dnes používáme spíše méně zubních implantátů, abychom mezi nimi měli dostatek tkáně. Ale zažil jsem éru, kdy jsme pacientovi zavedli až 24 implantátů najednou – tehdy se myslelo, že to je ideální – co zub, to implantát. Dnes na totéž nezřídka stačí implantátů osm,“ dodává doc. MUDr. Šmucler, CSc. Kromě toho, že se kvůli zavedení implantátu nemusí brousit okolní zuby, má i další přednosti. Například delší životnost. Doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., k tomu říká: „Trvanlivost zubních implantátů je dána zejména přesností provedení zubním lékařem a pak také správnou hygienou ze strany pacienta. Průměrná životnost je ve světě kolem sedmi až osmi let. Ale opravdu kvalitně zavedené implantáty při pečlivosti pacienta vydrží i desetiletí – osobně mám zkušenost bezmála třicet let. Je důležité si vybrat opravdu kvalitního lékaře, třeba značka zubních implantátů velkou roli nehraje.“


Pro koho se nehodí?

Ještě než dojde k samotnému zavedení zubních implantátů, čeká vás obvykle několik návštěv u stomatologa. Je totiž především třeba zkontrolovat kompletně stav chrupu, opravit případné kazy a také vyčistit zubní kámen. Implantáty je možné zavádět téměř vždy, tedy jak do místa po čerstvě vytrženém zubu, tak i tam, kde zub v čelisti chybí již delší dobu, třeba i několik let. V některých případech ale stomatolog rozhodne, že aplikace zubních implantátů přece jen není vhodná. V jakých situacích k tomuto rozhodnutí nejčastěji dochází? Doc. MUDr. Šmucler, CSc., vyjmenovává: „Je veliké množství kontraindikací – od alergií na kovy přes mnohá dekompenzovaná onemocnění, jako je například cukrovka či kardiovaskulární onemocnění, poruchy imunity a konče pacienty s určitou jinou léčbou. Je toho na dvě stránky. Proto je dnes implantologie ve světě samostatnou disciplínou stomatologie. V ideální situaci zubní implantát zavede po zaškolení i praktický stomatolog. Ovšem když jde o esteticky náročné horní přední zuby u člověka s řadou nemocí, to se člověk musí učit roky. Já prakticky jen zavádím zubní implantáty, už mnoho a mnoho let, jsou to stovky implantátů ročně, a i tak se pořád učím a občas mě něco zaskočí.“


Dejte implantátu čas

Pokud se pro jeden či více zubních implantátů rozhodnete, je třeba počítat s tím, že každý zubní implantát se vyrábí pacientovi na míru. Nejprve se do čelisti obvykle v lokální anestezii zavádí samotný implantát, který nahrazuje původní kořen zubu. Po určité době, když dojde ke zhojení, musí zubní lékař sejmout otisky, z nichž se pak v zubní laboratoři vyrobí korunka. Ta se poté právě na implantát nasadí. Následně je třeba ještě dodržovat nějakou dobu určitá opatření, aby se rána nejen dobře zhojila, ale zároveň také aby si implantát správně „sedl“ a plnil v čelisti dobře svoji funkci. Proto je po zavedení implantátu rozhodně dobré dopřát si několikadenní klidový režim. Neměli byste vykonávat žádné fyzicky namáhavé práce ani cvičit nebo třeba chodit do sauny. V případě otoku tváře, který bývá běžný, jsou vhodné studené obklady. Jak konkrétně postupovat se zubní hygienou po implantaci, ale i do budoucna, vám sdělí stomatolog, případně dentální hygienistka. O zubní implantáty je totiž také třeba dobře pečovat, pravidelně a správnou technikou je čistit. Tím se i do budoucna zajistí, že vám budou dlouho dobře sloužit. A samozřejmě pozor na stravu – několik dní až týdnů konzumujte měkkou, kašovitou stravu, abyste čelist ani nový implantát zbytečně moc nenamáhali. Zubní implantáty až na specifické, předem jasně definované výjimky nebývají hrazené zdravotní pojišťovnou. Jejich cena záleží na mnoha faktorech, jako je mimo jiné počet aplikovaných implantátů nebo konkrétní typ zvoleného implantátu. Ceny se také liší v jednotlivých stomatologických centrech a dále záleží i na rozsahu přípravných prací, které samotné implantaci předcházejí.


Text: Jana Pištěková, foto Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Jaké jsou trendy v zubních implantátech?

Dnes implantáty zavádíme často kratší a také užší, abychom se vyhnuli složitějším operacím, a celkově vše směruje k nižší ceně a urychlení léčby pro pacienta. Mnoho kroků plánujeme v počítačích, jež nám pomáhají v navádění při operaci i při výrobě zubních náhrad. To má za cíl, aby se zubní implantáty staly běžným ošetřením. V USA kvůli nákladnosti a vysokým nárokům na ošetřující má zubní implantáty něco přes 5 % pacientů, to je málo… V Česku to asi bude ještě méně.

Odpovídá doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., implantolog, majitel Asklepionu – Institutu klinické a estetické medicíny, prezident České stomatologické komory.

Implantologie, implantace, augmentace…

Tři cizí slova, která právě se zubními implantáty velmi úzce souvisí. Pokud o zubních implantátech uvažujete, pravděpodobně se s nimi během rozhovoru se stomatologem setkáte. Proto byste měli vědět, co znamenají. Dentální implantologie je lékařský podobor, který spadá pod stomatologii a zabývá se právě zubními implantáty. Stomatolog specialista, který se právě zavádění implantátů do čelisti věnuje, je implantolog a proces, při němž se zubní implantát do čelisti zavádí, se jmenuje implantace. Ještě před zavedením implantátů vás možná bude čekat augmentace. Jedná se o rozšíření či doplnění čelisti. To je nutné v případě, že je čelist příliš úzká a zubní implantát do ní nelze zavést. Jakmile je totiž například vytržen zub, čelist se jeho ztrátě postupně přizpůsobuje a časem se i mírně zúží, protože ubývá kostní hmoty. A když se po nějaké době pro implantát rozhodnete, může se právě v těchto případech stát, že lékař musí kost rozšířit, nejčastěji pomocí speciální umělé hmoty.






Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět