Bejlí nad zlato se jmenuje zlatobýl

V srpnu má údajně řada bylinek největší sílu a látky v nich obsažené jsou mnohem účinnější. Proto bychom neměli tento měsíc promarnit, a pokud věříme na léčivé účinky rostlin, měli bychom ho využít k jejich sběru.

Zlatobýl sice pochází z rodu, který obsahuje zhruba 150 druhů, ale u nás je původní pouze jeden jediný, zlatobýl obecný (Solidago virgaurea), známý také jako celík zlatobýl. Ve volné přírodě se s ním ž takřka nesetkáme, ale běžně u nás roste zlatobýl kanadský a také obrovský a trávolistý. Ty se k nám, ostatně jako do většiny částí světa, dostaly především ze Severní Ameriky zpočátku coby okrasné trvalky zahrad a parků. Dnes jsou považovány za invazivní druhy a vzhledem k tomu, že jsou nenáročné, rychle se rozmnožují, zplaňují a vytlačují původní flóru. Ovšem kvůli tomu, že zlatobýl obecný je velice vzácný, nahrazuje ho právě zlatobýl kanadský nebo obrovský s obdobnými, i když poněkud nižšími účinky. Léčebné schopnosti zlatobýlu odhalily už staré germánské kmeny, ale ve větší míře se začal používat až ve středověku. Dříve nacházel uplatnění také při výrobě barev na plátno a vlnu.


Nastal jeho čas

Až metr vysoká trvalka kvete zhruba od července minimálně do října žlutými kvítky především tam, kde je spíše suchá, ale kyprá půda nepříliš bohatá na živiny. Zlatobýlu se tedy daří na pasekách, na okrajích lesů, na loukách nebo křovinatých stráních, ale pěstovat ho můžeme i na zahrádce, ve specializovaných prodejnách je totiž možné zakoupit sazenice. Sbírají se květy nebo celá nať, nejčastějším způsobem je odřezávání vrchní části kvetoucí natě v délce zhruba třiceti centimetrů. Někteří bylinkáři tvrdí, že nejvhodnějším časem pro sběr je slunečný den v době okolo poledne, protože tehdy rostlina obsahuje nejvíce glykosidů. Pak už nezbývá než nasbírané byliny šetrně usušit, teplota by neměla přesáhnout 40 °C, a uložit. V gemmoterapii se používají poupata, z nichž se vyrábí tinktura, která má velmi silné účinky, z kořene lze zase vytvářet mast. Zlatobýl najde uplatnění od jara do podzimu od poupat po kořeny. A v sušené nebo kapalné podobě, ať už vlastní výroby nebo z bylinkářského obchodu, i v zimě.


Pomáhá nejen ledvinám

Zásadní účinky zlatobýlu obecného se dají vyjádřit třemi slovy: protizánětlivý, močopudný a stahující. Mezi účinné látky patří především saponiny, flavonoidy, silice, katechinové třísloviny, glykosidy, hořčiny a další. Droga je vhodná jak pro vnitřní, tak pro vnější užití. Obecně se dá říci, že zlatobýl je jedním z nejprospěšnějších léků na všechny druhy ledvinových chorob a dalších onemocnění, na nichž se nemalou měrou podílí právě dysfunkčnost ledvin. Je však třeba zdůraznit, že při závažnějších a chronických onemocněních tohoto orgánu je nezbytné konzultovat užívání byliny s lékařem nebo lékárníkem. Čaj ze zlatobýlu je velmi močopudný – s tímto faktem je důležité počítat – a ulevuje i při revmatismu a dně. Bylinka je také součástí čajových směsí používaných při léčbě zbytnělé prostaty a ve vhodné kombinaci s dalšími bylinami, například vrbicí, břízou, přesličkou, truskavcem, srdečníkem, vřesem nebo přesličkou, napomáhá ke snižování vysokého krevního tlaku a k léčbě dalších zdravotních problémů. Slouží kupříkladu i ke zmírňování projevů stařecké demence a aterosklerózy, protože snižuje lámavost cévních kapilár. Koupele z nálevu připraveného ze zlatobýlu se používají kromě jiného také ke zlepšení pohyblivosti po úrazech.


Nálev, odvar i tinktura

Příprava ani jednoho z těchto lektvarů není náročná. Z jedné až dvou čajových lžiček sušené drogy a 250 ml vody, které přivedeme společně k varu a poté necháme zhruba tři minuty louhovat, si připravíme odvar, kterého denně vypijeme dva šálky. Nálev, jehož použití je stejné, vznikne přelitím čajové lžičky zlatobýlu šálkem vroucí vody, v níž ho necháme déle, zhruba 15 minut. Chuť odvaru ze samotného zlatobýlu je svíravá, proto je lepší zkombinovat ho s jinými bylinkami s obdobnými léčivými účinky. Užívání směsí je vhodnější i z toho důvodu, že větší množství celíku může ledviny stimulovat více, než by bylo zdrávo. A i pak je lepší maximálně po dvou měsících udělat přestávku. Bylinkovou tinkturu je možné zakoupit, je běžným sortimentem bylinkářských obchodů, nebo si ji vyrobit, což je velmi jednoduché.


Jak na ni

Tinktura je bylinný výluh, který získáme nejméně tří- až pětitýdenním máčením pupenů, květů, natě, eventuálně kořene či kůry, v alkoholu. Výhodou tinktur je jejich trvanlivost a zejména vysoký obsah účinných látek, i proto se v lékárnictví používaly už ve středověku. Jeden díl nařezaných bylinek se zalije pěti díly 40% alkoholu, může být i silnější. Receptů na tinkturu, hlavně na poměry bylin, množství alkoholu dobu louhování, existuje pochopitelně větší množství, ale základ vždy tvoří bylinky a alkohol. Nezapomínejte výluh každý den protřepat. Po uplynutí patřičné doby se tinktura přefiltruje a uchovává v tmavých skleničkách. Obvykle se užívá 20 kapek třikrát denně, odborníci také doporučují přidávat několik kapek tinktury ze zlatobýlu do ledvinového čaje na posílení jeho účinků. Pokud si vyrobíte tinkturu ze zlatobýlu, není v tom žádný problém, ale rozhodnete-li se pro jiné rostliny, je více než vhodné ubezpečit se, zda nejsou jedovaté. Například za tinkturu z pupenů tisu červeného by vám nikdo nepoděkoval, ani by k tomu nejspíš už neměl příležitost, tis červený je prudce jedovatý.


Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Stručný přehled účinků zlatobýlu

Pomáhá při léčbě ledvinových onemocnění, rozpouští kaménky, čistí moč od bílkovin a krve, působí močopudně. Podporuje látkovou výměnu, má výrazné protizánětlivé účinky jak při vnitřním, tak při vnějším použití, například pomáhá při léčbě špatně se hojících ran, například i bércových vředů, ekzémů, akné nebo hemoroidů. Poradí si s průjmy a schopnosti zlatobýlu ocení ženy, které trpí silným menstruačním krvácením, protože bylina ho dokáže zmírnit. Pro muže se zase může stát podpůrným prostředkem při léčbě zbytnělé prostaty. Tinktura nebo silný odvar ze zlatobýlu se při zevním užití přidává také do kloktadel při zánětu v ústní dutině. Využití zlatobýlu k léčebným účelům je skutečně velmi široké a není divu, že mu věnuje pozornost také kosmetický průmysl.


Obecně se dá říci, že zlatobýl je jedním z nejprospěšnějších léků na všechny druhy ledvinových chorob a dalších onemocnění, na nichž se nemalou měrou podílí právě dysfunkčnost ledvin.

Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět