Nejlepší recept na imunitu? Zdravý život!

Máte pocit, že žijete zdravě, tudíž by se vám měly nemoci vyhýbat? Přesto podle odborníků neuškodí na podzim péči o imunitní systém zintenzivnit.

Jsou dva druhy imunity. Od matky získává dítě imunitu vrozenou, která je jakousi první vnitřní linií obranyschopnosti organismu. Druhým typem je imunita získaná, která se uplatňuje, když se organismus setká s infekcí, na kterou už ta vrozená nestačí. Tělo si pak zapamatuje antigen, který reakci vyvolal, a příště je při styku s ním mnohem účinnější, mimochodem právě na tomto principu je založeno očkování. Pro celý imunitní systém a jeho správné fungování je důležité nejen to, co je tak zvaně uvnitř, ale i navrchu, tedy kůže. Při jejím poškození se mohou projevit zdánlivě nesouvisející zdravotní problémy. Důvod je logický: imunitní systém se vyčerpává hojením kůže a tím se výrazně oslabuje. I když si to mnozí neuvědomují, obzvláště když nemají žádné potíže, aspoň zdánlivě, je nesmírně důležité o imunitu pečovat a co nejvíce ji podporovat, aby byla v co nejlepší kondici. Ovšem samotný imunitní systém při sebevětší snaze bez naší pomoci na všechno, před čím nás má ochránit, nestačí. A možností, jak ho podpořit, není málo.


Zdravým jídlem

Zdravá strava, to nejsou drastické diety, které všechno zakazují. Zdravá strava znamená pestrý a vyvážený jídelníček. Vždyť koneckonců právě z jídla získáváme vitaminy a minerály, které jsou pro imunitu důležité. Proto kromě dobře známého vitamínu C nezapomínejte ani na dostatečný příjem vitaminů A, D a E, zinku, selenu, omega-3 mastných kyselin a probiotik. Zařaďte do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, kysané mléčné výrobky, libové maso, ořechy a luštěniny. Silný imunitní systém vám pomohou zajistit také citrusy, červené papriky, česnek, brokolice, špenát, rakytník, zázvor nebo ryby. A dbejte i na dodržování pitného režimu!

Přiměřeným pohybem

K zásadním negativním vlivům, jimž jsme vystaveni, patří fyzická a psychická únava podpořená nedostatkem spánku. Jedním z osvědčených receptů na obě únavy je pohyb. Není nutné se týrat každý den ve fitness zařízeních na různých strojích, které připomínají spíše mučicí zařízení, a ještě za to platit nemalé peníze. Stačí zařadit svižnější chůzi místo jízdy autem nebo veřejnou dopravou do práce a nepoužívat výtah, ale schody. Ideálním pohybem je plavání, jízda na kole tam, kde to jde, nebo na rotopedu. Možností, jak cvičit doma, aniž byste dupali sousedům nad hlavou, stále přibývá, například si můžete pořídit posilovací gumy, tzv. nestabilní podložky, cvičební míče a celou řadu dalších.

Odpočinkem

Stejně jako pohyb je důležitá relaxace a dostatečný a kvalitní spánek. Dospělý člověk by měl ideálně spát šest až osm hodin denně, někomu stačí méně, někdo potřebuje delší dobu. V každém případě je spánek pro organismus nesmírně důležitý a jeho deficit se dříve či později projeví v podobě únavy, oslabení imunity či řady psychosomatických onemocnění.

Otužováním

Nemusíte se kvůli tomu cachtat ve studených a často špinavých řekách, stačí sprcha. Otužování patří k nejúčinnějším způsobům povzbuzení imunitního systému a jako prevence proti nachlazení, chřipce či angíně. Navíc pomáhá při bolestech zad, vředových chorobách, vysokém krevním tlaku a alergiích, zklidňuje psychiku a zmírňuje stres. S otužováním se musí začínat pozvolna, nejlépe právě při sprchování. U začátečníků by doba studené sprchy neměla překročit dvě minuty. Vhodným způsobem, jak tělo na chlad připravit, je postupné snižování proudu teplé vody v intervalu po dvaceti sekundách až do doby, kdy bude téct pouze studená.

Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Taháček do kuchyně aneb Ve kterých potravinách najdete pomocníky pro vaši imunitu?

Zinek: játra, ledviny, ryby, korýši, maso, sýr, celozrnné výrobky, semínka slunečnice, vejce, listová zelenina
Selen: játra, ledviny, mozek, brzlík, ryby, korýši, ořechy, celozrnné pečivo, kukuřice, cibule, droždí
Železo: červené maso, vnitřnosti, ústřice, celozrnné pečivo, vejce, čočka, sója, boby, fazole, kedlubny, kapusta, hlávkový salát, brokolice, pažitka, kokos, rybíz, švestky, avokádo
Měď: rybí maso, humři, ústřice, vnitřnosti, fazole, rozinky, švestky, mléko, rýže, otruby, cukr, mouka, kakao, ořechy, olivy, houby
Kyselina listová: játra, špenát, brokolice, zelený salát, chřest, celozrnné potraviny, obilné klíčky, pomeranče, vlašské ořechy, kvasnice, mléko a mléčné výrobky, fazole a jiné luštěniny
Vitamin A: rybí tuk, játra, mrkev, zelené a žluté listy, špenát, kapusta, petrželová nať, kedlubnová nať, meloun, meruňky, zelí, brokolice, kukuřice, dýně, máslo, vaječný žloutek
Vitamin B6: rybí, kuřecí, vepřové maso, játra, brambory, sója, celozrnné pečivo, banány
Vitamin C: citrusové plody, rybíz, jahody, zelená paprika, rajčata, brokolice, šípky, brambory, papája, česnek
Vitamin E: celozrnné pečivo, obilné klíčky, rostlinné oleje, sója, ořechy, boby, mrkev, kapusta, kopřivy, ostružiny, avokádo, maso, tučné ryby, žloutek

Ptali jsme se za vás
Může jóga nějak pomoci s podporou naší imunity?

Rozhodně ano. Jak bylo řečeno, na imunitní systém působí negativně mnohé civilizační faktory, životním stylem počínaje (složení stravy, málo pohybu) přes stres až po znečištěné prostředí. To vše oslabuje imunitu a zvyšuje riziko vzniku mnoha onemocnění. Některé z těchto faktorů ovšem můžeme ovlivnit a pomoci tak organismu k lepšímu fungování. Jedním z velkých přínosů cvičení jógy je mimo jiné zlepšení lymfatického (mízního) oběhu. Lymfatický systém primárně chrání tělo před infekcemi a šířením nádorových onemocnění. Jóga přináší benefity pro podporu imunitního systému, kterých může využít každý bez ohledu na délku jógové praxe a zkušeností. Součástí fungující imunity je i posílení psychické kondice, kdy jóga, potažmo meditace, má blahodárné účinky na naši mysl. Učením se zpomalit, správnému dechu, umění bytí tady a teď dokážeme s odplavením stresu naprosté divy.

Jaké jednoduché cviky byste doporučila?

Mezi nejúčinnější lze zařadit tzv. inverzní pozice, tedy obrácené ásany. Tyto pozice jsou většinou všechny ty, při kterých máte srdce nad úrovní hlavy. Často se díky nim posilují paže, ramena a střed těla. Patří mezi ně například velmi známá svíčka (můžeme si bedra podepírat dlaněmi) či pluh (položíme chodidla za hlavu na zem, špičky se dotýkají země), ale také například známý pes hlavou dolů (střecha) či pozice delfína, jenž je i úžasnou přípravou pro úplný stoj na hlavě. Velmi příjemnou ásanou jsou i tzv. nohy k nebi neboli Viparita Karani – ležíme na zádech a zvedneme dolní končetiny vzhůru, ideálně obě nohy natažené, ruce máme volně položené na podložce podél těla a pouze se soustředíme na svůj dech. Úžasné je dát si v této ásaně i meditaci a opravdu tak plně zrelaxovat tělo.
Odpovídá Marie Zimáková, lektorka jógy, majitelka jógového studia Body Positive Yoga, www.bodypositiveyoga.czDalší informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět