Kdy a s čím pomohou estetické zákroky

Touha být co nejkrásnější a stále vypadat mladě provází lidstvo odnepaměti. Od různých, často podivných rituálů jsme za staletí přešli k jiným. Říkáme jim kosmetická a dermatologická péče a také estetické zákroky. Které z těch ryze estetických i zdravotně-estetických jsou nejžádanější a co nabízejí?


Optické snížení věku

Nejčastějšími estetickými problémy jsou vrásky, povadající pleť či tvorba takzvaných syslíků, které vznikají poklesem tkáně pod dolní čelist. I proto lékaři většinou připravují sérii několika zákroků na míru, která opticky odebere několik let. „Nejčastěji používáme aplikaci kyseliny hyaluronové a botulotoxinu. K pozvednutí povadajících tkání lze pak mimo jiné využít schopností mezonití, které dokáží vypnout tkáň bez použití skalpelu. Pozadu však nezůstává ani laserové ošetření pleti. Toho využívají buď klientky, které trápí obava z jehel a invazivních zákroků, nebo naopak ženy, které si přejí komplexní obnovu struktury pleti a využívají tak laserového resurfacingu s vynikajícími omlazujícími účinky,“ popisuje MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., z Kliniky preventivní dermatologie. Podle ní přicházejí na kliniku i ženy, které trápí nejednotný tón pleti. S tím dokáží dermatologové pomoci díky peelingu, ať už chemickému, nebo laserovému. Chemický peeling narušuje vrchní vrstvu pokožky, a proto umí regulovat pigmentové skvrny a vyčistit póry. Oproti němu peeling laserový pokožku nenarušuje vůbec a k omlazení dochází zevnitř. Sjednocení barevného tónu pleti lze dosáhnout také pomocí CO2 laseru, a to bez vpichů a skalpelu. Během jednoho sezení harmonizuje texturu pleti a sjednocuje její odstín. Jde také o velmi efektivní cestu pro okamžité pozvednutí ochablé pleti. Lze jím odstraňovat i benigní kožní projevy za vzniku jen minimální jizvy. „Často saháme po biostimulačním světle, které umí řešit akné, alopecii či urychlit hojení po provedených chirurgických výkonech,“ doplňuje výčet metod dermatoložka MUDr. Zuzana Kotlasová z Kliniky preventivní dermatologie v Praze.


K pozvednutí povadajících tkání lze mimo jiné využít schopností mezonití, které dokáží vypnout tkáň bez použití skalpelu.


Kruhy pod očima

Ty jsou častým estetickým problémem, který evokuje unavený dojem a přidává léta navíc. Vznikají z nedostatku spánku, stresu, dehydratace či jsou genetickou záležitostí. Na vině vzniku váčků a kruhů může být také nadměrná pigmentace kůže, kterou způsobuje mikroskopické propouštění drobných kožních cévek a oxidace červeného krevního barviva v oblasti očí. Zlepšení stavu v očním okolí lze docílit pomocí mezoterapie, při které se tenkou jehličkou aplikuje regenerační roztok přímo do kůže, přibližně do hloubky tří milimetrů. S ohledem na to, že jehlička je velmi tenká, je zákrok nebolestivý. Trápí-li vás propadlé oční okolí, tak zde je možné aplikovat injekční výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Aplikace je nebolestivá, i v tomto případě se využívá drobná jehlička, v případě potřeby lze aplikovat znecitlivující krém. Výplně se také dobře hodí, pokud vám pod očima prosvítají žilky či cévky.


Účinně na metličky

Vliv na stav cévního systému, tedy i tvorbu metliček, mají genetika, hormonální změny, kouření, tělesná hmotnost a malá pohybová aktivita při sedavém zaměstnání. Rozšířené žilky mají obvykle červenou nebo modrou barvu a často se metličkovitě rozvětvují. Nejvíce se vyskytují na stehnech a pod koleny a na místech nechráněných proti agresivním vlivům počasí – tedy na obličeji zejména kolem nosu, očí či na tvářích, kde se projevují pavoučkovými névy. K jejich odstranění slouží cévní laser, který si efektivně poradí i se striemi nebo jizvami. Laserový paprsek, který zacílí na danou žilku, způsobí, že se cévka zataví a postupně se vstřebává a ve výsledku ztrácí. Ošetření navíc podporuje tvorbu kolagenu, takže se po něm můžete těšit i z pevnější pleti.


Modelace vodou

Nemusí vás trápit přímo nadváha nebo obezita, jenom se nemůžete zbavit tukových polštářků, které odolávají dietám i cvičení. Ty se nejčastěji odstraňovaly klasickou liposukcí, která je ovšem vcelku náročná, bolestivá a na rekonvalescenci časově náročná metoda. Zcela novým přístupem k liposukci se tak v poslední době stává použití přístroje Body – Jet, jinak též Water – Jet. „Využívá jemné síly vodního paprsku, který rozvolní tukovou tkáň, odstraňuje ji z těla a zároveň minimálně ovlivňuje cévy, nervy i okolní tkáň. Paprsek míří přesně na dané místo. Na rozdíl od tradičních metod v případě tohoto zákroku s přístrojem Body – Jet není před samotnou procedurou nutné napouštět do těla velké objemy infiltračního roztoku, který mívá za úkol tuk uvolnit od pojivové tkáně a zároveň obsahuje anestetikum. Výhodou tohoto zákroku je také to, že je skoro bezbolestný a otoky po něm nejsou tak velké jako po klasické liposukci,“ říká MUDr. Roman Kufa z Perfect Clinic. Zákrok probíhá v lokální anestezii. Ideálními partiemi jsou stehna, boky, břicho, paže nebo podbradek. „Velkou výhodou tohoto zákroku je i to, že s odebraným čistým tukem, který se průběžně přímo v nádobě přístroje odděluje od zbytků dalších složek, se dá ihned pracovat dál a modelovat s ním jiné partie těla, kde objem naopak chybí. To jsou například prsa či propadliny v obličeji, včetně kruhů pod očima,“ dodává plastický chirurg Roman Kufa.


Koktejl živin

Oblíbenou metodou estetických zákroků je mezoterapie, při níž se injekčním způsobem aplikuje přímo do pokožky koktejl výživných látek, jako je kyselina hyaluronová, stopové prvky, aminokyseliny či vitaminy. Zajišťuje tak její intenzivní hydrataci, výživu, elasticitu, pevnost a jemnost. Složení roztoků, tedy koktejlů, se liší podle toho, co je cílem ošetření. Mezoterapii je možné aplikovat na povadlou kůži tváří, čela, brady, krku, dekoltu nebo třeba hřbetů rukou. V poslední době se za použití speciálních látek využívá i jako metoda pro řešení celulitidy v kombinaci například s lymfodrenáží, radiofrekvencí či lipomasáží. Mezoterapie je rychlý zákrok a díky velmi tenkým a krátkým aplikačním jehličkám i téměř bezbolestný. Pro maximální efekt a dosažení požadovaných výsledků je ale nutné jej opakovat v určitých časových rozestupech.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Ptáme se odborníka
Častým problémem je vypadávání vlasů. Jak probíhá diagnostika a následná léčba?

Základem prvního vyšetření je pečlivý rozhovor lékaře s pacientem, kontrola současného stavu pacientových vlasů, frekvence jejich mytí a následné péče, typ používaných přípravků, tepelné zátěže, barvení a další. Současně bude lékaře zajímat také subjektivní pocit z vlasové pokožky pacienta – svědění, pálení, přítomnost lupů či stroupků. Jednou z metod, jak mapovat vypadávání vlasů, je provedení digitální dermatoskopie s možností uložení fotografie a porovnání stavu vlasové pokožky v čase. Při potřebě ověření diagnózy je možné udělat biopsii s dalším histologickým vyšetřením. Dalším krokem v léčbě bývá obvykle provedení krevních odběrů, které by mohly odhalit přítomné endokrinní choroby, sníženou hladinu železa, minerálů a další problémy. Je-li tímto vyšetřením příčina odhalena, je zahájena adekvátní terapie.“ Na podporu zdravé pokožky hlavy a vlasů samotných doporučuje doktorka Rajská zaměřit se ve stravě především na aminokyseliny, selen, niacin, vitamin B6, kyselinu pantothenovou, biotin a další. V rámci léčby pak i na topické přípravky, které se aplikují přímo na pokožku hlavy a mají zastavit ztrátu vlasů a podpořit růst nových.

Odpovídá MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., z Kliniky preventivní dermatologie, www.klinikadermatologie.cz.

Věděli jste, že…

… mnoho lidí si myslí, že aplikace kyseliny hyaluronové funguje jako botox? Jedná se ale o naprosto jinou formu zákroku. Kyselina hyaluronová neruší mimiku, nepůsobí jako blokátor, ale vyplňuje ztracený objem. Výplňové materiály jsou přínosem především v doplnění kontur a objemů v částech obličeje, kde s věkem dochází k poklesu kůže. Jde o kruhy pod očima, propadlé tváře, nosoretní vrásky, tzv. marionety nebo pokleslé koutky úst.


Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět