Svěží a zdravý vzhled očí

Které faktory způsobují pokleslá víčka a kruhy pod očima a jaké jsou možnosti jejich korekce?

Ne nadarmo se říká, že oči jsou oknem do duše. Jsme-li vyčerpaní nebo prožíváme těžké období, náš pohled tento stav odhalí, i kdybychom se snažili mít úsměv od ucha k uchu. I problémy, jako jsou kruhy a váčky pod očima či pokleslá horní a dolní oční víčka, mohou způsobit, že vypadáme unaveně a také starší. A nemusí jít pouze o estetický problém.


Proč máme kruhy pod očima?

Samozřejmě nemáme na mysli ty, které se vám vytvoří z probdělé noci a které „vyléčí“ dostatečný odpočinek a obklad. K tvorbě váčků a kruhů pod očima máme každý jiné dispozice, objevit se mohou v kterémkoli věku nehledě na pohlaví. Jejich hlavní příčinou bývá genetická výbava. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi citlivou oblast, kde je kůže opravdu tenká a náchylná k iritaci, mohou jejich vznik ovlivnit ale i další vnější faktory, které nám přiblížil MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítí očních klinik Gemini: „Patří mezi ně časté vystavování UV záření, hormonální změny, nedostatek železa, nedostatečný pitný režim, stres, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, špatná životospráva, alergie, nedostatek spánku a mnoho dalšího. Objevit se mohou například během těhotenství.“

Pomůže kyselina, nitě i laser

Pokud se vám jeví kosmetická péče (věnujeme se jí v tomto čísle) a režimová opatření jako nedostatečné, může vám pomoci s odstraňováním kruhů pod očima a váčky estetická medicína. „Při úbytku tuku s propadlinami pod očima je vhodná aplikace výplně s kyselinou hyaluronovou či aplikace intradermálních nití, které zároveň pomáhají zpevnit jemnou kůži,“ popisuje lékařka Bohdana Polišenská z oční kliniky Gemini a pokračuje: „Existují i laserové metody, jako například IPL laser, které mohou zmírnit kruhy pod očima způsobené zvýšenou pigmentací.“

Když se projeví extrémní zátěž

Na pokleslých očních víčkách se podepisuje nejen věk a genetika, typ kůže, životospráva, některá onemocnění, ale také například povolání. „U člověka, který se většinu pracovního dne dívá do monitoru počítače nebo hodně pracuje venku na sluníčku či jinak oči namáhá, dochází k rychlejšímu poklesu kůže víček,“ přibližuje možné příčiny tohoto problému vedoucí lékař Perfect Clinic Zdeněk Pros. Nesmíme zapomínat ani na to, že citlivá kůže očních víček dostává zabrat i neustálým pohybem při mrkání, ale také slunečními paprsky, smogem a dalšími dráždivými vnějšími vlivy. Nadbytečná kůže na horních víčkách ovšem nepředstavuje pouze estetický problém. Tlačí na oči, tím se omezuje zorné pole, oči jsou unavenější, a proto často slzí a červenají. „Jiné je to ale u spodních víček, kde pacienty trápí především nevzhledné pytle pod očima, které dodávají obličeji smutný a unavený výraz,“ doplňuje zkušený lékař Zdeněk Pros, podle kterého je jedním z řešení poklesu horních i dolních víček drobný zákrok estetické chirurgie.

Jaké jsou možnosti

Který zákrok je právě pro vás nejvhodnější, musí samozřejmě vždy určit odborník. Velmi oblíbenou neablativní metodou je lifting víček pomocí přístroje Plexr. Ten díky malým elektrickým výbojům plazmy proniká do přesně stanovené hloubky pod kůží, odpaří nežádoucí buňky a zároveň vyvolá tvorbu kolagenu. Zákrok se provádí bez narkózy, bez skalpelu a samozřejmě bez následných možných jizviček a rekonvalescence trvá pět až sedm dní. Další možností je chirurgický zákrok zvaný blefaroplastika, který se provádí obvykle v místním znecitlivění ambulantně. „Chirurg odstraní nadbytečnou kůži z víček a současně podle potřeby redukuje tukové váčky, které se věkem tvoří v měkkém lůžku pro oko v oční dutině. Řez na horním víčku vede v místě přirozené rýhy – ohybu, aby zhojená jizva pak v záhybu kůže nebyla patrná. U dolních víček řez vede těsně pod řasami, kde se dobře schová,“ přibližuje průběh zákroku MUDr. Zdeněk Pros, podle kterého můžete už třetí den po operaci vykonávat běžnou kancelářskou práci, ale upozorňuje, že otoky a jizvy na víčkách či tváři mohou přetrvávat dva až tři týdny. Operace horních očních víček mívají většinou dlouhodobý efekt – nadbytek kůže se opětovně vytváří během osmi až dvanácti let. Dobrá zpráva ale je, že téměř nikdy v takovém rozsahu jako před prvním zákrokem. Ještě dlouhodobější je operace dolních víček, kde podle odborníků dochází k obnově tukových buněk velmi zřídka, a pokud, tak je k dalšímu zákroku potřeba přistoupit třeba až za dvacet a více let.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Ptáme se za vás
Operace očních víček patří k nejvyhledávanějším a jednodušším zákrokům v plastické chirurgii. Nese s sebou ale i přesto nějaká rizika?

Samozřejmě, že ani tento zákrok nelze podceňovat. Pokud není operace přesně provedena, mohou vznikat různé asymetrie, které jsou zdrojem pacientovy nespokojenosti. Na horních víčkách je především důležité přesné umístění řezu, aby byl skutečně v ohybové rýze a nerušil estetický vzhled. U dolních víček je potřeba odebrat jen tolik kůže, abychom se vyvarovali vzniku tzv. ectropia, což je odchlípení okraje dolního víčka od oční koule. Výsledek operace pochopitelně závisí i na úrovni hojení, které bývá individuální.
MUDr. Zdeněk Pros, plastický chirurg a vedoucí lékař Perfect Clinic

Kdy pojišťovna hradí operaci očních víček

Zcela výjimečně a jen za přesně stanovených podmínek a po schválení revizním lékařem. Povoluje se pouze na základě zdravotních indikací a k žádosti o úhradu výkonu je nutné zdravotní pojišťovně doložit vyšetření perimetru pacienta, ze kterého je zřejmé omezení jeho zorného pole shora. Klient tedy navštíví očního lékaře, který s výsledkem perimetrického vyšetření podá žádost o úhradu operace k posouzení reviznímu lékaři pacientovy zdravotní pojišťovny. Po schválení revizním lékařem provede pojišťovna úhradu v případě, že je operační zákrok proveden na pracovišti, které má s pojišťovnou smlouvu a má nasmlouvaný příslušný zdravotní výkon.Další informace najdete v listopadovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět