Nedělejte si vrásky z vrásek!

Jednou je budeme mít všichni, někdo víc, někdo míň, někdo dříve, někdo později. Vrásky jsou přirozeným projevem stárnutí, ale cílenou péčí můžeme minimalizovat jejich předčasnou tvorbu a vzhled.

Čas zastavit nejde. Je proto zcela přirozené, že se již kolem 25. roku věku objevují jemné linky a první drobné vrásky především v okolí očí, rtů a na čele. S přibývajícími léty dochází k ochabování kontur obličeje a také se snižuje hutnost pleti – a právě tento jev velmi často doprovází vznik hlubších vrásek a vytrácí se jas. Na to, jak rychle bude naše pleť stárnout, mají vliv jednak geny a jednak vnější faktory, jako je sluneční záření, znečištěné prostředí a samozřejmě i to, jak se o sebe staráme.


Antioxidanty hrají prim

Výše zmíněné vnější faktory mohou způsobovat takzvaný oxidační stres, při kterém se uvnitř pokožky tvoří volné radikály, které napadají buněčné struktury. V důsledku jejich aktivity dochází ke ztrátě kolagenu a elastinu a tím samozřejmě ke stárnutí pleti. Účinnými bojovníky proti volným radikálům jsou antioxidanty, které dodáte pokožce nejen prostřednictvím kosmetických přípravků s jejich obsahem, ale i vnitřně v podobě jídla. Jejich bohatým zdrojem jsou třešně, borůvky, maliny, brusinky, brokolice, mrkev, listová zelenina, avokádo, rakytník, mořské řasy, skořice, rozmarýn, kurkuma, panenský olivový olej, ořechy, kakaové boby, hlíva ústřičná či houby shiitake.


Ráno i večer

Dobře vyčištěná pleť je základ úspěchu. Nejenže odstraníte make-up a nečistoty, ale čištění je důležité proto, aby následná péče mohla dobře dělat svou práci. Čištění by mělo být nejen večerní, ale ranní rutinou. „Pleť ve spánku intenzivně regeneruje a ráno potřebuje také vyčistit. Stačí třeba hydrofilní olej, kterým nečistoty šetrně omyjeme, nebo vlažná voda a po ní dočištění pleťovou vodou,“ říká kosmetička Helena Machová a pokračuje: „Platí, že pleť je čistá až ve chvíli, kdy je vatový tamponek zcela beze stop nečistot. Pleť bychom neměli drhnout silou, ale spíše jemně masírovat. Zejména kolem očí, kde je kůže velmi tenká a citlivá, je nutné být opravdu velmi opatrná, protože nešetrným zacházením si zbytečně zaděláváme na vrásky.“ Jednou až dvakrát týdně si také dopřejte jemný peeling. „Díky pravidelnému peelingu se lépe vstřebává další péče, stimuluje se produkce kolagenu, zlepší se krevní cirkulace, tudíž dochází ke zlepšení celkového vzhledu a redukci vrásek,“ vysvětluje PharmDr. Lucia Havlíková z Pure District.


Péče a ochrana

Po ranní očistě přichází ke slovu denní krém či olej. Před jejich aplikací můžete pleť ošetřit i sérem, díky němuž bude účinnost následného přípravku intenzivnější. Sérum totiž pronikne do hlubších vrstev pokožky, dodá jí hydrataci, rozjasní ji a zpevní. Sérum nechte zhruba pět minut vstřebat a teprve pak naneste denní či noční péči. Denní péče by měla pleť nejen hydratovat, ale také jí poskytnout ochranu před vnějšími vlivy, a to především UV zářením, ale také před modrým světlem (HEV) z obrazovek smartphonů, počítačů a bílého světla. To totiž dokáže proniknout daleko hlouběji do pokožky než UVA a UVB záření, poškozuje tedy buněčnou strukturu intenzivněji. I noční péči nanášejte teprve na odlíčenou pleť. Séra, pěstící oleje či krémy, které jsou bohaté na výživné látky, mohou během spánku pracovat na plné obrátky, protože právě když spíme, probíhají regenerační procesy nejsilněji. Nezapomínejte ani na jemnou pleť kolem očí, která potřebuje důkladnou péči bez ohledu na to, zda máte suchou nebo mastnou pokožku. Není tedy třeba vybírat oční krém podle typu pleti. Oční krém nanášejte jemnými poklepy bříšky prsteníčků, které působí nejmenším tlakem.


Složky k nezaplacení

Vedle velmi dobře známých ingrediencí používaných v boji proti stárnutí, jako jsou kyselina hyaluronová, vitaminy C, E a A ve formě retinolu, koenzym Q10, jojobový či konopný olej nebo bambucké máslo, se hlásí o slovo i další a neméně zajímavé přírodní složky. Pojďme si některé představit.

MSM – minerál krásy je organická sloučenina síry. Hydratuje, působí protizánětlivě, zjemňuje a posiluje pevnost pokožky. Zvyšuje průchodnost buněčných stěn a umožňuje vodě dostat se přímo do buněk a odplavit škodliviny.

Ectoin – v přírodě pomáhá mikroorganismům přežít v extrémních podmínkách. V kosmetice pomáhá obnovovat buněčnou strukturu, poskytuje ochranu před UV zářením a dalšími škodlivými vlivy. Navíc hojí a zklidňuje podrážděnou a citlivou pokožku, a to i s různými dermatologickými potížemi, jako je například psoriáza.

Olej z hroznových jader – má antioxidační, antibakteriální, regenerační a hydratační účinky. Dodává pleti pružnost a zabraňuje předčasnému stárnutí. Je vhodný i pro mastnou nebo smíšenou pleť.

Vlčí bob bílý – obsahuje lupeol, který stimuluje tvorbu kolagenu a zlepšuje jeho kvalitu. Tím zvyšuje pružnost a elasticitu pleti a redukuje vrásky.

Emu bush – australská rostlina obsahuje silné antioxidanty včetně kyseliny chlorogenové, která chrání pokožku před stárnutím společně s fenolovými kyselinami, které mají antioxidační účinek silnější než vitamin E.
Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Na to, jak rychle bude naše pleť stárnout, mají vliv jednak geny a jednak vnější faktory, jako je sluneční záření, znečištěné prostředí a samozřejmě i to, jak se o sebe staráme.Nezapomínejte ani na jemnou pleť kolem očí, která potřebuje důkladnou péči bez ohledu na to, zda máte suchou nebo mastnou pokožku. A jak krém na oční okolí správně používat?

První krok – naneseme
Druhý krok – roztíráme kruhovými pohyby

Zeptali jsme se za vás
Jakými chybami v péči o pleť si můžeme způsobit vrásky?

Veškerou péči soustředíme na obličej a krk a dekolt často vynecháváme, přitom si zaslouží úplně stejnou péči jako obličej. Na krku totiž nemáme téměř žádné mazové žlázy a kůže tam stárne velmi rychle. K nejčastějším hříchům v péči o pleť patří výběr nevhodných produktů. To, že jsou pro náš typ pleti nevhodné, zjistíme díky několika projevům – pleť je buď příliš mastná, nebo naopak přesušená, dochází u ní k zarudnutí, máme pocit pnutí, objevují se různé pupínky. Velkou chybu také dělají ženy při nanášení jakýchkoli přípravků. Je třeba ctít pravidlo odspoda nahoru – ať už u obličeje, krku či dekoltu. Kolem očí se pak přípravky nanášejí velmi jemnými doteky od vnějšího koutku pod okem směrem k vnitřnímu koutku a zpět potom po horním víčku k vnějšímu koutku.

Odpovídá kosmetička Helena Machová.Další informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět