Voňaví pomocníci

Už dávno jsme si zvykli na to, že příroda je k nám štědrá a nabízí mnoho pozoruhodných divů, které nám v mnoha směrech pomáhají. Jedním z nich jsou esenciální oleje, které se těší stále větší pozornosti a oblibě. A zcela právem.

Osvěžují tělo i mysl, zkvalitňují proces relaxace, a navíc pomohou i při úklidu. Esenciální oleje se nejčastěji získávají destilací nebo lisováním ze siličnatých rostlin, respektive jejich různých částí – od listů a květů přes kůru až po kořeny. „Na světě je zhruba 350 000 druhů rostlin, ale z toho pouze 5 % je siličnatých, tedy takových, které dokážou tvořit esenciální olej,“ vysvětluje Martina Koktová, spa treatment supervisorka zámeckého resortu a spa hotelu Chateau Mcely, a poukazuje na vzácnost esenciálních olejů. Ta je daná především tím, že k získání několika mililitrů cenné tekutiny je často zapotřebí i mnoha kilogramů dané rostliny – například k získání jednoho litru esenciálního oleje z růže se spotřebují až čtyři tuny okvětních plátků růží! I proto je jejich cena vyšší, ale i v tomto případě platí, že za kvalitu se vyplatí si připlatit. Při výběru esenciálních olejů hledejte na etiketě název rostliny, z níž olej pochází, její latinské jméno, zemi původu, označení jako 100% přírodní éterický nebo esenciální olej, bio či demeter. Pouze takové oleje obsahují unikátní bioaktivní látky, které nesou specifické účinky dané rostliny, a pokud navíc nesou jeden z přísných certifikátů, máte záruku, že jsou získávány udržitelně a eticky.


Tajemství jejich účinků

„Esenciální olej si můžete představit jako soubor těch nejcennějších látek, které ta která rostlina má. Množství a chemické složení daného oleje je v rostlině geneticky zakódováno. V rostlině má pak olej několik základních funkcí: ochranu proti škůdcům, signál pro opylovače, ochranu proti UV záření, ochranu při nedostatku vody a jiné. Díky těmto vlastnostem jsou esenciální oleje antibakteriální, antivirové, antiparazitické, detoxikační a celkově harmonizační,“ říká dále Martina Koktová a poodhaluje i další tajemství z vonného světa: „Cesta esenciálního oleje do krevního oběhu vede přes limbické centrum v mozku, což je centrum nevědomí, emocí a chování. Proto nedokážeme aktivně ovlivnit, které oleje nám budou vonět a které nikoliv. Preferenci vůní za nás zařídí naše podvědomí.“ Vůně bychom si tedy měli vybírat podle jednoduchého modelu – co mi voní, to moje tělo potřebuje.


Jak si jejich účinky nejlépe dopřát

Jeden z nejrychlejších a nejintenzivnějších způsobů je přímá inhalace, kdy vdechujete vůni přímo z lahvičky nebo inhalační tyčinky. „Takovou inhalaci využíváme při akutnějších případech, kdy potřebujeme účinné látky dostat co nejrychleji do těla. Touto cestou se totiž dostanou přímo do krve během několika sekund,“ vysvětluje Martina Koktová. Dalším způsobem je rozptylování silic do ovzduší pomocí aromalampy, odpařovače či aromadifuzéru. Účinky olejů se mohou do těla dostávat nejen prostřednictvím čichu, ale i pokožkou. Nikdy na ni ale neaplikujte éterický olej přímo, protože jsou natolik koncentrované, že by vám mohly způsobit alergickou reakci. Existuje jen pár výjimek olejů, které je možné používat neředěné, ostatní vždy řeďte nosným rostlinným olejem nebo máslem. Přidat je můžete i do koupele, a to tak, že do jedné lžíce oleje nakapete tři až deset kapek éterického oleje a rozmícháte v lázni. Pokud smícháte pět kapek éterického oleje se lžící rostlinného a přidáte do teplé či studené vody, získáte aromatickou směs, v níž můžete namáčet obklad, který posléze přikládáte na postižená místa – například bolavé svaly a klouby či hlavu.


Aromalékárnička

Nejen v období respiračních onemocnění, ale vždy, když máte pocit, že byste potřebovali pročistit vzduch a zkvalitnit dýchání, aromaterapeuti doporučují především tea tree pro jeho jedinečné antibiotické, antiseptické a antimykotické vlastnosti. Tea tree je jedním z olejů, který můžete používat neředěný a je vynikající i na drobné ranky, štípance od hmyzu nebo malá popálení, takže by měl mít dominantní místo ve vaší aromaterapeutické lékárničce! Dalšími oleji vhodnými v období respiračních onemocnění jsou eukalyptus, bergamot, tymián, smrk, borovice či máta. Pro osvěžení ducha a navození dobré nálady jsou ideální citrusové esenciální oleje jako pomeranč, citron a především jedinečná mandarinka s typickou sladkou až konejšivou vůní, která osvěžuje, uvolňuje psychické napětí, pomáhá při nespavosti a milují ji i děti. Na nervový systém blahodárně působí i rozmarýn, vavřín kubébový, levandule, bergamot či šalvěj muškátová.


Usnadní a provoní úklid

Esenciální oleje jsou skvělými pomocníky i při úklidu domácnosti. Mají přirozené dezinfekční a čisticí schopnosti. Jejich výhodou je, že při úklidu nedýcháte syntetické látky, nezatěžujete životní prostředí, krásně vám provoní byt a díky harmonizačním a povzbuzujícím vlastnostem dokáží úklid významně zpříjemnit. Velmi oblíbený esenciální olej na úklid je citron a pomeranč, které nejen voní, ale mají i odmašťovací schopnosti. Eukalyptus a tea tree skvěle neutralizují pachy, takže je využijete i k dezinfekci lůžkovin nebo cvičebních pomůcek. Esenciální oleje nebo směsi můžete smíchat s vodou, octem, olivovým olejem nebo sodou, ale i kápnout do sáčku ve vysavači.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Jak je skladovat

♦ Esenciální oleje by měly být v tmavých lahvičkách, takže je nikdy nepřelévejte do průhledných – a i tak je mějte na tmavém místě, aby je neznehodnocovalo UV záření.

♦ Skladujte je při nižší teplotě – ideálně okolo 10 stupňů Celsia, protože v teple se rychleji kazí.

♦ Lahvičky vždy důkladně uzavírejte, aby se k oleji dostávalo co nejméně kyslíku, který by jej zoxidoval.

♦ Ke známkám toho, že se olej kazí, patří zakalení, lepkavost, kyselý zápach a slábnoucí vůně – takové oleje již nepoužívejte.

Bezpečnost především

♦ Éterické oleje nikdy neužívejte vnitřně.

♦ Vždy dodržujte doporučené dávkování a myslete na to, že méně je více!

♦ Před masáží, obkladem či koupelí s esenciálními oleji proveďte test snášenlivosti – vmíchejte tři kapky do čajové lžičky rostlinného oleje či másla a aplikujte na kousek kůže.

♦ Během těhotenství nepoužívejte silně čisticí éterické oleje, jako jsou rozmarýn, šalvěj, řebříček, myrha, fenykl, jasmín a jalovec.

♦ Během prvního trimestru nepoužívejte éterické oleje vůbec, následně v polovičním dávkování, a to jak při inhalaci, tak například při masáži.

♦ A nejlépe se o jejich aplikaci poraďte se zkušeným aromaterapeutem.

Prosluněné štěstí

Vyzkoušejte směsi esenciálních olejů podle Martiny Koktové, spa treatment supervisorky zámeckého resortu a spa hotelu Chateau Mcely

Kombinace vhodná pro workoholiky, zklidňuje stres a pomáhá při přepracování.

5 kapek bergamotu – pomáhá při nervovém napětí a nespavosti

5 kapek pomeranče – pomáhá proti křečím, harmonizuje tělo i mysl

2 kapky gerania – pomáhá při většině zánětů, vhodný při přechodu


Vůně pro klid a harmonii

Vhodná kombinace vůní na bolesti hlavy a migrény, pomůže při potížích se žaludkem a trávením.

8 kapek pomeranče – pomáhá proti křečím, harmonizuje tělo i mysl

5 kapek máty – působí příznivě na dýchací systém, pomůže na křečové žíly

2 kapky rozmarýnu – vhodný na svalové potíže a při únavě


Hluboce meditativní směs

Poskytne psychickou úlevu.

13 kapek cedru – stimuluje pohlavní ústrojí a pomáhá při jeho léčbě, vhodný při problémech s dýchacím ústrojím

4 kapky levandule – regenerace, antidepresivum
Esenciální oleje se nejčastěji získávají destilací nebo lisováním ze siličnatých rostlin, respektive jejich různých částí – od listů a květů přes kůru až po kořeny.


Vůně bychom si měli vybírat podle jednoduchého modelu – co mi voní, to moje tělo potřebuje.

Další informace najdete v prosincovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět