Tipy a triky pro voňavé bytí

Intenzivní pocení je nepříjemné především z estetického hlediska. Díky kosmetice, vhodné stravě, bylinkám a také oblečení ale můžeme pot zkrotit.

Pocení je přirozený fyziologický proces lidského organismu, který pomáhá tělu s termoregulací. Zároveň vyplavuje toxiny a potní žlázy se podílejí i na tvorbě antibakteriálního hydrolipidového filmu kůže, čímž podporují její ochranný štít. Vlivem horka, fyzické námahy či v důsledku stresu se intenzita pocení zvyšuje. A s ní bohužel i riziko vlhkého oblečení, tělesného zápachu a následně fyzického, ale i psychického dyskomfortu.


Dejte tělu minerály

Na intenzitu pocení mají vliv i minerální látky, jako jsou hořčík a vápník. Pokud jich máme v těle nedostatek, může to způsobovat zvýšené pocení a také nechtěný zápach. Zároveň pocení, především při fyzické aktivitě či vlivem vysokých teplot, právě důležité minerály a vitaminy z těla odplavuje, a je tedy důležité je doplňovat. Zdrojem hořčíku jsou minerální vody, ale i banány, datle, nesířené sušené meruňky, špenát či mandle. Vápník organismu dodáte mléčnými výrobky, ale i listovou zeleninou či konopnými semínky. Ovšem největším zdrojem vápníku, a to především pro ty, kteří nemají rádi nebo jim nedělají dobře mléčné výrobky, je mák.

Na stravě záleží

Pocení podporují i některé potraviny, kterých je záhodno se vzdát nebo je výrazně omezit, tedy alespoň v letních měsících. Patří mezi ně zázvor, pepř, chilli, pálivé papriky, ale i kari a jiná ostrá koření. „Vyhněte se také hotovým kořenicím směsím, které často obsahují velké množství přidané soli. Samostatnou kapitolou je brukvovitá zelenina. Do této kategorie patří květák, brokolice či kapusta. Sice obsahují mnoho vitaminů a minerálních látek, ale jsou také plné sirných sloučenin, které se dostávají z těla ven právě potem a mohou způsobovat nepříjemný odér,“ vysvětluje dermatoložka Lucie Jarešová. Zrádný je i kofein, který tělo nabudí, ale zároveň zvýší tlak, a proto se pak více a rychleji potíme. To platí i o alkoholu. Jestliže máte chuť na skleničku, dejte si vinný střik nebo některý z lehkých letních koktejlů.

Pach pryč!

Touhu po svěžím odéru těla sdílí lidstvo odnepaměti. Již staří Egypťané používali vonné esence a oleje a holili si podpaží. Dnes jsou nám nápomocny deodoranty či antiperspiranty. Ty se od sebe ale zásadně liší mechanismem svého účinku. Slovo deodorant pochází z latiny a znamená „pach pryč“, což přesně vystihuje podstatu jeho účinku. Poskytuje vůni a podle podílu antibakteriálních složek dokáže snižovat množení bakterií, které způsobují nepříjemný zápach, v rozkládajícím se potu. Antiperspiranty naproti tomu obsahují hliníkové soli a další přísady, které produkci potu v dané oblasti potlačují. Mnozí je volí právě proto, že zamezují nejen pachu, ale i vzniku mokrých stop v podpaží. Zda se rozhodnete pro ten či onen, je samozřejmě na vás, ale důkladně si přečtěte složení produktu a zvolte ten, který vám poskytne nejen komfort, ale ani neublíží vašemu tělu, respektive zdraví.

Oblékněte si lehkost

Zapomeňte na syntetické materiály a vsaďte na přírodní. „Odpradávna se v teplém počasí nosí lněné oblečení, které je velice vzdušné a skvěle odvádí vlhkost, což ocení všichni, které trápí nadměrné pocení,“ radí Zuzana Plachá, majitelka e-shopu a kamenné prodejny Green butik, který nabízí fair trade a udržitelnou módu. Obdobné vlastnosti jako len má také konopí. „Oblibu si ale získává i méně známý tencel. Je lesklý a hladký, připomíná hedvábí a působí velmi luxusně. Vyrábí se zcela ekologicky z dřevěné celulózy a stejně jako hedvábí příjemně chladí,“ doporučuje Zuzana Plachá. Podobné vlastnosti má také modal, kterému se říká umělé hedvábí. Je navíc velice vzdušný a výborně funguje v kombinaci s biobavlnou. „Ta je v každém udržitelném šatníku naprostou nezbytností, protože ji mohou nosit i osoby s citlivou nebo sluncem spálenou pokožkou. Díky šetrnému pěstování bez použití pesticidů je biobavlna mnohem jemnější než bavlna klasická,“ vysvětluje majitelka Green butiku.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Pomáhají i bylinky!

Staletími prověřenou bylinkou ke zmírnění pocení je šalvěj lékařská, která je velmi často součástí přírodních deodorantů. Dokáže efektivně stahovat potní žlázy, a navíc působí v mozku na centrum tepelné regulace. Pro zmírnění pocení je ideální ve formě čaje nebo jako přísada do koupelí. Účinky šalvěje skvěle doplňuje a zesiluje yzop lékařský. Potivá místa také můžete pravidelně omývat výluhem ze šalvěje, levandule a přesličky v octu.

Náš tip – deo krystal

Přírodní kamenec zanechává na pokožce jemný minerální film, a účinně tak zabraňuje vzniku nežádoucího zápachu, aniž by ucpával póry. Aktivně podporuje obnovu přirozeného ochranného filmu pokožky. Při opakovaném používání se tvorba potu reguluje a dochází k mírnému stažení potních pórů. Pokožka dýchá a není podrážděná. Zvolit můžete kamenec v pevné formě nebo praktické krystalové deo spreje, které bývají obohaceny i o další pečující složky, esenciální oleje a blahodárné bylinky.

Ptáme se odborníka
Jednou z možností, jak potlačit nadměrné pocení, je i aplikace botulotoxinu. Jedná se ale o toxin, který přirozený proces pocení blokuje. Jak moc je pro tělo nebezpečný?

V případě celkového nadměrného pocení je třeba především provést vyšetření na některé z možných onemocnění. Může se jednat například o onemocnění štítné žlázy, u nočního pocení je třeba vyloučit onkologické onemocnění. Pokud se však pocení vyskytuje pouze místně, jedná se obvykle o nepříjemný estetický a společenský problém, jehož odstraněním organismus nijak netrpí. Za prvé si tělo samo dokáže poradit a v případě blokace botulotoxinem jedné oblasti, kde jsou potní žlázy, čili podpaží, svede vypocování do zbylých partií těla. Tudíž žádné přirozené cesty v těle „nezamkneme“. A za druhé se jedná o dávky botulotoxinu v množství, které není pro organismus toxické.
Odpovídá MUDr. Petra Moravcová z Perfect Clinic.Další informace najdete v červencovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět