I v létě dbejte na své zdraví

K dovoleným a prázdninám s teplými slunečnými dny vybízejícími ke koupání, výletům, grilování a různým party bohužel kromě zábavy patří i typické obtíže, které toto období provázejí.

Různé nemoci a zdravotní potíže se nám nevyhýbají v žádném ročním období, tudíž ani v létě, i když bychom si pochopitelně přáli prožít právě dobu dovolené v klidu a bez jakékoliv úhony. Pravda ovšem je, že za mnohé potíže si můžeme sami a končíme pak v ordinacích lékařů s angínou, spálenou kůží nebo s obtížemi spojenými s dehydratací.


Úžeh nebo úpal

Jedná se o typické potíže spojené s horkem, které si ale mnozí z nás pletou. Úpal je následkem přehřátí organismu způsobeného nejčastěji pobytem v prostorách s vysokými teplotami a špatným přívodem čerstvého vzduchu kombinovaným s nedostatečným pitným režimem. Projevuje se nevolností, pocitem na zvracení, bolestí hlavy, zrychleným tepem, křečemi, malátností, únavou a zvýšenou teplotou. První pomocí je přesun do stínu nebo chladné místnosti, ale nikoli klimatizované nebo s průvanem! Pomůže studená sprcha, studená koupel nohou či mokrý ručník přiložený na čelo, krk a pulzní body. Důležité je doplnit tekutiny, ale pozor, pouze po malých doušcích. Nejvhodnější jsou vlažné iontové nápoje nebo minerální vody.

Úžeh je pak takovým úpalem na druhou a způsobuje ho pobyt na přímém slunci bez pokrývky hlavy a dalších ochranných pomůcek. Příznaky, které se mohou objevit se zpožděním, jsou obdobné jako při úpalu a často jsou doprovázené spálením kůže. Úžeh proto ošetřujte podobně jako úpal a spálenou pokožku zklidňujte a chlaďte panthenolem nebo gelem s aloe vera, které ji nejen hydratují, ale také podporují hojení.


Letní angína

Příliš chladná klimatizace, zmrzlina nebo ledové nápoje jsou důvodem letní angíny a virózy. Příčinou je teplotní šok, kterému vystavíme organismus přechodem z venkovních veder do klimatizovaných kanceláří, aut nebo obchodů či zchlazováním pomocí ledových nápojů a zmrzliny. Angína se projevuje ostrou bolestí a škrábáním v krku, ucpaným nosem, nateklými mandlemi, ale i ucpaným nosem, kašlem a zvýšenou teplotou. Angína je většinou způsobená bakteriemi, se kterými si poradí antibiotika. Jednat se ale může i o angínu virovou, na kterou antibiotika nezabírají. Proto je důležité navštívit lékaře, aby určil léčbu. Tu můžete následně podpořit pastilkami a kloktadly na úlevu od bolesti v krku a samozřejmě starým dobrým Priessnitzovým obkladem.


Pozor na plísně

Mykózám se daří v teplých a vlhkých podmínkách, takže například pobyt na veřejných koupalištích, kde chodíme naboso, je pro jejich vznik naprosto ideální. Plíseň, kterou doprovází nepříjemné svědění, se objevuje především mezi prsty, na chodidlech a nehtech, ale snadno se může rozšířit i na další části těla. Pokud se objeví, na nic nečekejte a zahajte léčbu antimykotiky, mastí proti plísni a dalšími léky i bez lékařského předpisu, s jejichž výběrem vám poradí zkušený lékárník. Vsadit můžete i na přírodní pomocníky, jako jsou spreje a masti s měsíčkem, šalvějí, mátou, tea tree nebo manukou. Prevencí vzniku je důsledná hygiena, koupele s trochou octa, používání sprejů například s obsahem tea tree, a to i do bot, při návštěvě koupališť, veřejných sportovišť, wellness a dalších rizikových míst. V neposlední řadě chrání i používání pantoflí, ovšem pouze vlastních.


Popáleniny a odřeniny

Čekárny praktiků o letních prázdninách hojně navštěvují pacienti s nejrůznějšími pohmožděninami a oděrkami. Silniční „lišeje“ z jízdního kola nebo in-line bruslí patří mezi nepříjemné úrazy, které si sportovci nejčastěji přivodí pádem na asfalt nebo beton. „Odřeniny je potřeba co nejdříve vyčistit, klidně zprvu jen čistou vodou. Jestliže je poranění hluboké, měl by ho vidět odborník. Jako prevenci odřenin doporučuji nepodcenit oblečení. Alespoň část těla jím lze ochránit,“ radí MUDr. Josef Štolfa ze Společnosti všeobecného lékařství (SVL). Nejen spálení od sluníčka, ale i popáleniny od manipulace s otevřeným ohněm nebo grilem mohou znepříjemnit letní čas. První pomoc při lehkých popáleninách představuje zchlazení, nejprve studenou vodou, pak třeba chladivými sáčky nebo ledovými obklady, a to tak dlouho, dokud nepřestane pálit, zmenšíte tak rozsah zranění. Následně využijte produkty na léčbu popálenin, které jsou k dispozici ve formě gelu, masti či krému. Pro léčbu popálenin jsou vhodné krémy s propolisem, rakytníkem nebo klíčkový a mandlový olej. Příznivě na popáleniny působí i výrobky z konopí, jelikož mají uklidňující a protizánětlivé účinky.


Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
S létem jsou spojené i úrazy očí. Jak při jejich poranění postupovat?

Důležité je při vážném poranění dodržovat zásady první pomoci. Při zasažení oka chemickou látkou, jako jsou například čisticí roztoky nebo třeba benzin, je nutné oko co nejrychleji hodně vypláchnout a poté co nejdříve vyhledat odborného lékaře. Při sportech, jako je například cykloturistika, je vhodné oči krýt brýlemi, které je chrání před proudícím vzduchem, prachem a poletujícím hmyzem a při ježdění v lese i před větvemi stromů. Škrábnutí do oka větvičkou se může zahojit samo nebo za pomoci oční masti, ale zapíchnuté předměty, jako například třísku, by lidé neměli z očí raději sami vytahovat. I při grilování hrozí očím vážná poškození. Rozžhavený uhlík může spadnout do oka a popálit víčka, spojivku nebo rohovku. Právě popálení rohovky horkým uhlíkem je nebezpečné. Může totiž způsobit v rohovce jizvu, která by mohla zapříčinit trvalé zhoršení vidění. Pokud by se do poraněné rohovky zanesla ještě infekce, v krajním případě může vést až ke slepotě. S popálením je samozřejmě spojena nepříjemná bolest oka a očního okolí. Oční rohovka je totiž vůbec nejcitlivější místo na lidském těle. Pokud k poranění oka dojde, je lépe neprodleně vyhledat pomoc očního lékaře. S návštěvou oční ordinace se nevyplácí dlouho otálet ani při zdánlivě lehčích úrazech. Čím dřív se totiž s léčbou začne, tím se riziko trvalého poškození zraku snižuje.

Odpovídá MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini

Tipy na aplikace pro bezpečné léto

♦ Aplikace Záchranka v mobilním telefonu je vždy připravena pomoci, ať už se vydáte kamkoliv. Jediným stiskem nouzového tlačítka odešle vaši přesnou GPS polohu a další informace na dispečink zdravotnické záchranné služby či záchranářům horské služby. Zároveň dojde k vytočení linky 155. A má také řadu dalších chytrých funkcí a propojení, které se v případě nouze mohou hodit. Nově je aplikace záchranka i součástí mobilní aplikace Kudy z nudy.

♦ Aplikace eRouška si díky Bluetooth pamatuje ostatní eRoušky, které jste potkali. Usnadní tak hygienické stanici dohledávání rizikových kontaktů; projekt je součástí systému Chytrá karanténa Ministerstva zdravotnictví ČR. Když potkáte někoho, u koho se později prokáže koronavirus, hygienická stanice vás bude moci telefonicky kontaktovat, i když jste spolu třeba jen stáli ve frontě v obchodě.

♦ Chytrá aplikace Nebojsa poradí, kdy vyrazit na oblíbená veřejná místa a vyhnout se frontám, přeplněným obchodům, parkům a hřištím. Aplikace vznikla pod záštitou mezinárodního projektu FreMEn contra COVID za účelem snížit zbytečné riziko nákazy koronavirem.Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět