Vitaminy a minerály z ovoce a zeleniny nemusí stačit

Srovnávací výzkumy potravin, především ovoce a zeleniny, vykazují rapidní úbytek vitaminů a minerálů. Nejde o žádné malé hodnoty. Většinou jde o pokles větší než 50 %. Jde o jasný signál, že spoléhat se na dostatečný příjem důležitých látek z potravin nemusí stačit. Zejména ne u dětí, pro jejichž zdravý vývoj jsou tak důležité.


Od roku 1985 do roku 2002 poklesl obsah vápníku v brokolici o 73 %, kyseliny listové o 62 % a hořčíku o 55 %. U rajčat byl pokles vápníku o 77 % a hořčíku o 78 %. Žijete pořád s tím, že jsou banány bohatým zdrojem vitaminu B6. Bejvávalo! Obsah tohoto vitaminu poklesl až o 95 %. Máte radost z toho, že dětem chutnají jahody, které jsou bohaté na vitamin C? Jeho obsah v jahodách ve srovnávacím období pokles o 87 %. Takto můžeme jít zeleninu po zelenině a ovoce po ovoci a u každého byl prokázán obrovský pokles množství vitaminů a minerálních látek.

Co je důsledkem úbytku důležitých látek v potravinách?

Na tomto stavu se podepisují jednak zemědělské technologie pěstování plodin, ale i to, že žádné ovoce nemá na stromě šanci dozrát. Ze sadů se ovoce sbírá čím dál tím méně zralé. A až zralé ovoce obsahuje dostatečné množství vitaminů a minerálů. Dalším způsobem je forma skladování zeleniny a ovoce. Moderní technologie dnes umožňují polnohospodářské plodiny uskladnit v takových podmínkách, že je i po několika měsících vytáhneme ze skladů téměř netknuté. Typické je to pro jablka. Nezralé jsme je uskladnily, nezralé je opět vytáhneme a dáme do prodeje. Dlouhodobé skladování v chladících boxech však skladované plodiny připraví o další minerály a vitaminy z už tak malého množství.

Řada rostlin se pěstuje v nepřirozených podmínkách.
Například rajčata hydroponicky, mnohdy i pod umělým osvětlením. A nejen ony. Je to i případ jahod. Růst plodin je uměle řízen co do hnojení i osvětlení. A i když rostliny krásně rostou, neznamená to, že mají stejnou výživovou hodnotu jako ty, sice nedokonalé, ale přirozeně vypěstované rostliny na našich zahrádkách.

Doplňování vitaminů a minerálů

Přestože existuje celá řada odpůrců užívání vitaminových suplementů, fakta o snižování výživné hodnoty potravin mluví jasně. Zejména u dětí, které ke svému zdravému vývoji a růstu tyto látky nezbytně potřebují, není vhodné riskovat. Víte, které vitaminy jsou pro děti nejdůležitější?

♦ Děti rychle rostou a vyvíjí se jejich kosti i zuby. Vápník získávají především z mléčných výrobků. Ale ke zdravému vývoji kostí a zubů potřebují i vitamin D. Ten by měly získávat ze sluníčka. Kdo dnes ale děti nechá na sluníčku bez oblečení a krémů s ochrannými UV faktory? Nedostatek vitaminu D přitom vede k zhoršení stavu kostí a zubů. Dítě nebude růst tak, jak by mělo. Masivní nedostatek se projevuje jako křivice. Vitamin D je rovněž důležitý pro dostatečnou imunitu našich dětí.

♦ Dětský organismu je doslova bombardován všemožnými viry i bakteriemi. Aby se jim naučil odolávat a obstál ve velkém kolektivu, kde se všemožné infekční nemoci rychle šíří, potřebuje silný imunitní systém. Ten podporují vitaminy C, A, B6, B12 a minerály zinek či selen.

♦ Vyvíjí se i dětská nervová soustava. Ke správnému vývoji potřebují proto děti biotin, niacin a vitamin B6. Jde o ten důležitý vitamin, který už téměř zcela vymizel z banánů.

♦ Chcete, aby se vašemu dítěti správně vyvíjel zrak a nemělo problémy se štítnou žlázou? Ani pro tu nestačí pouze jód v kuchyňské soli. Dítě potřebuje vitamin A a minerály zinek a selen.

Vhodné doplňky pomůžou

Jistota zdraví pro naše děti spočívá v podávání vitaminových a minerálních suplementů. Jenomže jak dítě přesvědčit, aby snědlo prášek? Vždyť jsme rádi, když do něj dostanete ovoce a zeleninu? Doplněk stravy Vibovit, který obsahuje všech 11 zmíněných vitaminů a minerálů, není žádným nechtěným práškem. Jsou to želé multivitaminy s ovocnou příchutí, které děti milují. Obsahují pouze přírodní barviva a aromata, a navíc mají krásné balení, které se dětem líbí. Vibovit vitaminy a minerální látky jsou určeny pro děti od tří let.
Komerční prezentace
 Zpět