Na potírání opalovacím krémem si navykněte

Je dost možné, že se letos na dovolenou k moři nevydáme. Kůži bychom si ale měli chránit i v našem podnebném pásmu. Můžeme si ji totiž poškodit i při oblíbené činnosti na zahrádce. Krémy s vysokými UV faktory se tak budou hodit i letos.

Zbyly vám od loňska krémy s vysokým UV faktorem? Nezoufejte, nepřijdou vniveč. Také u nás je nanejvýš nutné si pokožku chránit, ideálně už od dubna nebo května. „Minimální ochranný faktor v naší zeměpisné šířce je 30. Při případném pobytu u moře nebo vysokých nadmořských výškách je doporučen faktor 50+, ochrana kůže ve vyšších nadmořských výškách je totiž srovnatelná právě s pobytem u moře,“ připomíná MUDr. Petra Trojanová, Ph.D., z Lékařského centra zdraví a estetické péče, s. r. o. Lidé by při aplikaci krémů měli myslet také na to, že krémy s UV filtry je potřeba nanést v dostatečné vrstvě na všechny nekryté partie těla. „Neměli bychom zapomínat ani na neovlasená místa kštice, nos nebo uši. Zvýšenou pozornost věnujeme také natírání mateřských znamének. Správná dávka opalovacího krému je 2 mg na centimetr čtvereční kůže. To je množství, které málokdo dodrží, čímž se faktor ochrany snižuje,“ varuje lékařka.


Nebezpečí rakoviny i stárnutí kůže

Účinky slunečního záření můžeme obecně rozdělit na akutní a chronické. „Akutní je vlastní spálení kůže způsobené jednorázovou expozicí. To může být zároveň provázeno celkovými příznaky z přehřátí organismu. Chronická expozice UV záření zase vede k postupným změnám na kůži, které mohou vyústit ve vznik prekancerózních ložisek na kůži nebo i k nádorovým onemocněním typu basaliomu či spinaliomu,“ upozorňuje MUDr. Petra Trojanová. Naši kůži ale neohrožuje jen rakovina. Nadlimitní dávky UV záření mají také vliv na změny kvality kůže. „Jsou to pigmentace, a to ve smyslu zvýšené, ale i snížené tvorby, dále křehkost kůže a také její ztenčení. Nemalý vliv má přemíra slunečních paprsků i na tzv. photoaging, tedy předčasné stárnutí kůže,“ dodává zkušená dermatoložka. Ačkoliv vědci už dávno přišli na to, že nadměrné slunění kůži škodí, stejně lidé – a zejména ženy – vyhledávají sluníčko rádi. Nejen proto, že mnohé z nás sluneční svit psychicky povzbudí, ale i proto, že opálená kůže dobře vypadá. Ví se ale, po jak dlouhé době každoročního opalování pocítíme na kůži následky v podobě vrásek nebo pigmentových skvrn? „To je velmi individuální a u každého jiné. Záleží na mnoha faktorech – fototypu, zaměstnání, délce expozice, užívání léků, kvalitě UV ochrany. Obecně lze ale říci, že od určitého věku, přibližně od čtyřicítky, vykazuje kůže nesourodnost ve své homogenitě a v barevném sjednocení. Kůže je tedy nesourodě zpigmentovaná, má žilky, různé výrůstky, je křehká a vypadá starší,“ vysvětluje dermatoložka Petra Trojanová.


Kluci se mazat nechtějí

Ženy se sice vystavují slunci raději než muži, zároveň ale platí, že mnohem více dbají na to, aby si kůži nespálily. Ostatně namazat se opalovacím krémem je pro ně mnohem přirozenější než pro opačné pohlaví. Méně často tak musejí hledat první pomoc v případě spálení kůže. „Nejdůležitější pravidlo je spálení předejít. Rodiče by měli děti už odmalinka vést děti k tomu, aby se o kůži staraly, a to i v době, kdy s nimi nejsou. Třeba o prázdninách u babičky nebo táborech. Je to návyk, který si poté dítě ponese až do dospělosti. Speciálně to platí u chlapců, pro které je natírání krémem někdy až ponižující a často se mu doslova zuřivě brání. Zde bych doporučila vybrání správného přípravku – tedy ne špatně roztíratelné krémy, ale spíše lehké spreje. Tytéž textury by měli používat také muži, ani ti se do mazání kůže příliš nehrnou, a často je od jejich plánu nenamazat se krémem neodradí ani fakt, že spálená kůže je velmi bolestivá,“ říká MUDr. Petra Trojanová a dodává, že pokud už ke spálení kůže dojde, je potřeba ji ošetřovat stejně jako spáleninu I. stupně. „Nejdůležitější je ochlazování ideálně vychlazeným černým čajem. Dále natírat velmi zlehka a opatrně pěnové textury s panthenolem. Pokud je stav závažný, spojený s celkovými příznaky, je nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc,“ apeluje lékařka.


Do opalovacích krémů investujte

Na našem trhu je velké množství nejrůznějších krémů na opalování. Ty dražší mají většinou velmi kvalitní masťové základy, které jsou hypoalergenní a nekomedogenní, neucpávají tedy póry, a zabraňují tak tvorbě akné. Rozdíl může být například ve fotostabilitě filtru, tedy v tom, jak dlouho vydrží aktivní na slunci a v teple. Proto je lepší, když na opalovacích přípravcích nebudete šetřit, což platí zejména u dětí a lidí s citlivou pletí. O vhodném krému se můžete poradit s dermatologem nebo s lékárníkem. V lékárně se ptejte i po vnitřní ochraně kůže. Vhodnou přípravou na pobyt na slunci je pravidelné užívání betakarotenu. Přirozenými zdroji této látky jsou mrkev, rajčata, petrželová nať, jahody, meruňky, špenát a hrách. Pomáhají i vitaminy E, C, selen a blahodárně účinkuje i zelený čaj. Po nadbytečném opalování je také vhodné využít krémy po opalování. „Aplikace přípravků po opalování souvisí s péčí o kůži jako takovou. Plní tedy hlavně funkci hydratační a promazávací. Pokud budou obsahovat i tzv. reparační složky, například vitaminy či antioxidanty, je to s výhodou,“ uzavírá MUDr. Petra Trojanová z Centra estetické a korektivní dermatologie Lékařského centra Lázně.


Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce


Zeptali jsme se za vás
Jak je to u nás s ochranou dětské pokožky? Měli bychom být stejně obezřetní jako u moře?

Děti bychom měli trvale chránit před akutními i chronickými vlivy slunečního záření, a to hlavně mechanicky, tj. oděvem a pokrývkou hlavy. Do tří let věku jsou doporučovány tzv. fyzikální filtry, které sluneční paprsky odrazí a nevstřebávají se přes dětskou kůži. Od tří let používáme kombinované fyzikálně chemické UV filtry 50+. Je dokázáno, že akutní spálení v dětství zvyšuje vzniku maligního melanomu. Proto je ochrana dětské kůže tak důležitá. Rodiče by měli děti odmala vést k tomu, aby si na potírání krémy na opalování zvykly a aby se chránily i v době, kdy s rodiči nebudou, například na letních táborech nebo u prarodičů.
Odpovídá MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. z Lékařského centra zdraví a estetické péče, s.r.o. (www.lclazne.cz).


Pozitiva slunečního záření

♦ produkce vitaminu D
♦ pozitivní vliv na psychiku
♦ malé dávky slunečního záření mohou pozitivně ovlivňovat některá kožní onemocnění, např. lupénku nebo atopický ekzém

Negativa slunečního záření

♦ významně zvyšuje riziko rakoviny kůže
♦ je hlavní příčinou stárnutí kůže zvnějšku
♦ může způsobit spálení kůže
♦ může vyvolat alergickou reakci


Fototypy – který máte vy?

Podle odezvy kůže na sluneční záření se lidé dělí do několika skupin od nejcitlivějších až po nejodolnější:
1. Fototyp 1 – vždy se spálí a nikdy neopálí – hodně světlá až bílá kůže s tendencí k tvorbě pih, zrzavé nebo světlé vlasy.
2. Fototyp 2 – vždy se spálí, ale někteří postupně zhnědnou – světlá kůže, plavé vlasy, někdy pihy.
3. Fototyp 3 – někdy se spálí, většina po opálení zhnědne – světlá až mírně pigmentovaná kůže, hnědé vlasy, někdy pihy.
4. Fototyp 4 – ¨nikdy se nespálí, většinou přímo hnědnou – mírně pigmentovaná kůže, hnědé až černé vlasy


Víte, že…

… muži mnohdy ochranu kůže podceňují, protože mazání kůže čímkoli jim není vlastní? Spálit se ale mohou i při práci na zahrádce, kde často pracují svlečení do půl těla. Není divu, že nejčastěji se u nich melanom vyskytuje právě v oblasti zad. Zkuste proto své protějšky přesvědčit, aby potírání krémy nezanedbávali, nebo je namažte rovnou samy.


Další informace najdete v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět