Péče o domácnost bez chemie není utopie 

Ekologické čisticí prostředky jsou díky svému netoxickému složení šetrné k lidskému zdraví i k životnímu prostředí. Můžete si je buď koupit, nebo si je vyrobit sami.

Fosfáty, chlor, formaldehydy, perboráty, syntetické aromatické a konzervační látky – to je jen krátký výčet látek, které obsahují konvenční úklidové a čisticí přípravky. Prokazatelně mohou způsobovat alergie, hormonální nerovnováhu, a některé jsou dokonce karcinogenní. Dezinfekční a antibakteriální prostředky pak mohou narušovat imunitní systém, protože likvidují i bakterie, které jsou pro nás prospěšné. Ekologické přípravky jsou naproti tomu šetrné k lidskému zdraví, ošetřovaným povrchům a předmětům, ale také k přírodě. Navíc už pro ně nemusíte vyrážet do specializovaných prodejen, protože do své nabídky je stále častěji zařazují i velké drogerie a kamenné i internetové supermarkety. Dobrá zpráva je, že ceny jsou srovnatelné, někdy dokonce příznivější než u konvenční chemické produkce. Pokud navíc použijete další ekologické pomocníky, bude úklid hračka a váš domov bude čistý, voňavý a zdravý.


Jak poznáte eko produkt

Na obalech hledejte českou certifikační značku Ekologicky šetrný výrobek. Než produkt toto označení dostane, je pečlivě posuzována jeho biologická rozložitelnost, dráždivost, toxicita, recyklovatelnost obalového materiálu a dávkování. Tyto prostředky sice nejsou naprosto neškodné, ale jejich dopad na životní prostředí a zdraví je minimální. Dalšími certifikáty a informacemi, které jsou udělovány ekologicky šetrným přípravkům, jsou: certifikát Evropské unie – Ecolabel; Ecologo pro produkty přátelské k životnímu prostředí a přírodě; Worry-free ingredients zase informuje spotřebitele, že produkt obsahuje výhradně složky šetrné k našemu zdraví; CO2 Neutral je udělován výrobkům, při jejichž produkci byly použity 100% obnovitelné zdroje energie, což zmenšuje uhlíkovou stopu výroby, a certifikát Stop Climate Change dokládá, že firma i celá výroba neprodukují téměř žádné emise CO2 a fungují z obnovitelné energie. EcoGarantie je certifikát ekologické drogerie hlídající kvalitu biosurovin, jejich čistotu a biologickou rozložitelnost. Hledejte také informaci o tom, zda nebyl přípravek testován na zvířatech, což by se u ekologické drogerie stát nemělo. Na logu by měl být králíček a slova Cruelty-Free.


Jsou šetrné i účinné

Čističe s kyselinou citronovou nebo octem účinně odstraňují vodní kámen, vápenné usazeniny, mastnotu a organické nečistoty. Nejen při úklidu, ale i při mytí nádobí si s mastnotou a dalšími nečistotami poradí produkty, které obsahují přírodní minerály a tenzidy a enzymy, které se vyrábějí z rostlinných tuků, například kokosového oleje, a škrobů, jako jsou kukuřičný nebo bramborový. Využití nacházejí jedlá soda, esenciální oleje, rostlinná mýdla nebo uhličitan sodný, což je lidsky řečeno soda na praní. Levandulový, eukalyptový, šalvějový, rozmarýnový, citronový a tea tree a olej z máty peprné dodávají eko produktům nejen vůni, ale mají i dezinfekční účinky, a tak je najdete jak v pracích prášcích a gelech, tak také v čisticích prostředcích.


Kapitola jménem praní

Ano, konvenční prací prášky, aviváže a různá bělidla nám sice zjednodušují práci a šetří čas, ale rozhodně nešetří životní prostředí a v konečném důsledku ani textilie. O tom, že chemikálie, které zaručují vybělené, naprosto čisté, heboučké a synteticky provoněné oblečení (až slzí oči), neprospívají ani zdraví, už není sporu. Proto je volba ekologických produktů jasnou volbou. Není to ovšem jediná věc, kterou pro ohleduplné praní můžete udělat. Na skvrny použijte žlučové mýdlo, sůl, kyselinu citronovou nebo již zmíněnou prací sodu – díky tomu posléze ušetříte i za energii, protože nebudete muset prát na vysokou teplotu, optimálních je 40 až 60 °C. Zašlé prádlo napřed namočte do teplé vody, v níž rozmíchejte prášek do pečiva, nechte odstát a teprve potom vyperte v pračce. Místo aviváže přidejte k pracímu prostředku klasický či vinný ocet, který funguje i jako dezinfekce a bělidlo. Prádlo provoní i kapka esenciálního oleje nebo pytlíček s levandulí ve skříni. Pokud se aviváže nechcete vzdát, pak volte alespoň 100% přírodní nebo máchadla, která pomáhají prádlo zbavit zbytků pracího prostředku, oživí barvy a zjemní látku.


Užiteční pomocníci

Za jedničku je považována švédská neboli mikrovláknová utěrka, která účinně odstraňuje nečistoty i bez použití saponátu. Utěrky nemají být mokré, ale jen mírně vlhké. Existují v mnoha variantách použití: na podlahy, nábytek, okna či monitory. Po úklidu je vyperete v ruce za pomoci trochy mýdla a dáte uschnout. Vydrží až několik let. Využít můžete také pratelné bambusové utěrky, které plně nahrazují běžné papírové, navíc jsou opakovaně použitelné – jednoduše je vyperete, usušíte a můžete s nimi pracovat znovu. Používat je lze vlhké nebo suché na jakoukoliv rozlitou tekutinu, špínu, běžné čištění, utírání prachu, leštění nebo mytí podlahy. Vhodné jsou se také na nerezové či teflonové nádobí, na sklo, dřevo a další materiály, protože povrch nepoškrábou a nezanechávají žádná vlákna. S odstraněním zaschlých a hrubých nečistot a s úklidem hůře dostupných míst si poradí přírodní kartáč z kokosových vláken. Jeho štětiny jsou sice drsné, ale k povrchu šetrné. Je antibakteriální, nedrží se v něm nečistoty, nezapáchá a má velmi dlouhou životnost.


Využijte také domácí zdroje

Osvědčenými úklidovými pomocníky jsou i citron, ocet, jedlá soda a sůl. Kyselina obsažená v citronu je účinná na špínu i rez a má dezinfekční účinky. Ocet vyčistí mastné skvrny, nánosy od mýdla a vodní kámen. Multifunkční čisticí přípravek získáte rozmícháním půl šálku octa a čtvrt šálku jedlé sody ve dvou litrech vody. Smícháte-li pět lžic jedlé sody s pěti lžícemi vody, získáte univerzální čisticí prostředek, který si poradí i s připečenými nečistotami na sporáku. Kuchyňská sůl je zase ideální na mastné znečištěné povrchy – stačí ji na dané místo nasypat, nechat hodinu působit, poté ji lehce rozetřít některým z ekologických pomocníků jako při čištění pískem a následně ji z povrchu odstranit. Pokud smícháte citronovou šťávu s jedlou sodou do hustší pasty, získáte přípravek i na velmi odolnou špínu. Pro vytření podlahy stačí půl hrnku jedlé sody v kbelíku teplé vody. Využijete ji i při mytí hodně znečištěného, zamaštěného a připečeného nádobí – nechte ho odmočit s dvěma vrchovatými lžícemi sody a prostředku na mytí nádobí. Bramborový nebo kukuřičný škrob pomůže při mytí oken – přidejte lžičku kukuřičného škrobu a lžičku přípravku na mytí nádobí do tří a půl litru vody. Roztok nanášejte houbičkou, otřete stěrkou a pak okna vyleštěte hadříkem do sucha, abyste se zbavili šmouh.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Víte, že…

… všechny bakterie a špínu ekologicky a ekonomicky zlikviduje obyčejná vodní pára? Mikroskopicky malé částečky páry uvolní silně ulpívající nečistoty, a navíc proniknou i do těžko přístupných míst. Díky tomu důkladně vyčistíte zašedlé spáry mezi dlaždičkami, usazenou mastnotu v kuchyni nebo zanesený sprchový kout. Nejdůležitější u parních čističů je zvolit správný nástavec podle typu povrchu a míry znečištění. Čím jsou nečistoty tvrdošíjnější, tím tvrdší vlákna nástavce je zapotřebí použít.

Hand made

Došel vám prášek na praní, pochopitelně ten ekologický, a nechce se vám běžet do obchodu, ale prát nutně potřebujete? Není problém si doma snadno a rychle vyrobit:

Prací prášek na barevné prádlo
Smíchejte kilo prací sody se sto gramy nastrouhaného mýdla, může být olivové, marseillské nebo jiné určené na praní, nejlepší je sáhnout po tradičním českém s jelenem. Na jedno praní postačí dvě až tři lžíce prášku, který nasypte přímo do bubnu pračky.
Voňavá domácí dezinfekce
K čištění, dezinfekci a ošetření kuchyňského dřezu či koupelny smíchejte několik kapek eukalyptového a citronového éterického oleje s trochou vody a octa. Vše bude krásně čisté a navíc voňavé.Na obalech hledejte českou certifikační značku Ekologicky šetrný výrobek. Než produkt toto označení dostane, je pečlivě posuzována jeho biologická rozložitelnost, dráždivost, toxicita, recyklovatelnost obalového materiálu a dávkování.

Multifunkční čisticí přípravek získáte rozmícháním půl šálku octa a čtvrt šálku jedlé sody ve dvou litrech vody.

Další informace najdete v březnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět