Zdravé zuby podpoří dentální hygiena

Stejně jako chodíme na prevenci k zubnímu lékaři, měli bychom také dvakrát do roka zajít na zubní hygienu. Odborník vám poradí, jak přesně si čistit zuby, odstraní plak a barevné pigmentace. Odměnou bude nejen krásný úsměv, ale hlavně zdravý chrup.

Péče o zuby je nesmírně důležitá. Mnoho pacientů, kteří poprvé přicházejí do ordinace dentálního hygienisty, totiž má zánět dásní. Gingivitida, jak se nemoc odborně nazývá, je běžná jak u dospělých, tak u dětí. Zánět dásní je snad nejčastějším zánětem v lidském těle a v naprosté většině případů ho vyvolává zubní plak, který vzniká na základě špatné zubní hygieny. Typickým projevem zánětu dásní je jejich krvácení při čištění zubů, při doteku sondou nebo při zavedení mezizubního kartáčku do mezizubního prostoru. Při zánětu dásně většinou nebolí, někdy ale mohou být citlivé. Nemají také přirozenou růžovou barvu, ale jsou zarudlé až nafialovělé a zduřelé. Krvácení dásní pacienti bohužel často podceňují. Neuvědomují si, že zánět dásní není pouze místní problém, ale že bakterie způsobující gingivitidu produkují toxické látky, které ovlivňují celý organismus. Zánět dásní je také častou příčinou zápachu z úst. Považuje se za předstupeň parodontitidy, která postihuje hlubší tkáně a může vést až ke ztrátě zubů. Léčba zánětu dásní spočívá v pečlivém odstraňování zubního plaku, tedy v pravidelném a důsledném provádění ústní hygieny. V případě zánětu dásní je také velmi vhodná návštěva dentálního hygienika, spojená s instruktáží správného čištění zubů, včetně používání mezizubních kartáčků, s profesionálním očištěním zubů a také s pravidelným odstraňováním zubního kamene.


Plán léčby je individuální

Alespoň dvakrát do roka by ale měli návštěvu u odborníka na čištění zubů absolvovat i lidé, kteří žádné problémy nemají. V případě akutních potíží, například již zmíněného zánětu dásní nebo přímo parodontózy, se intervaly kontrol individuálně zkracují. Co vás v ordinaci zubního hygienisty konkrétně čeká, popisuje Bc. Jindra Hajníková z kladenské ordinace Ortodental: „Nejprve se příchozího zeptám na jeho zdravotní anamnézu. Pak pomocí obrázků a modelů zubů stručně vysvětlím anatomii zubu a závěsného aparátu, tedy struktury, která drží zub na svém místě. Dále vysvětlím, proč a jak vzniká zánět dásní, parodontóza, zubní kaz a zubní kámen a jiná onemocnění v dutině ústní. Pacienta vyšetřím, zhodnotím stav dutiny ústní a podle toho probíhá následné ošetření a plán léčby,“ vysvětluje. Pak už se odbornice na péči o chrup věnuje samotné zubní hygieně. „Pracuji nejen s ručními nástroji, ale využívám i moderní přístroje pro profesionální čištění. V ordinaci mám speciální přístroj s ultrazvukovou koncovkou na odstranění zubního kamene a tzv. pískovač, který odstraňuje ze zubů zubní plak a barevné pigmentace,“ popisuje Jindra Hajníková. Ošetření je vždy individuální a závisí na stavu a úrovni hygieny dutiny ústní. „Končí instruktáží a nácvikem správného používání vhodných dentálních pomůcek,“ podotýká odbornice na zubní hygienu.


Čas očisty se liší

Jedna z mnoha rad, kterou svým klientům dává, je ta o délce čištění zubů. „Pokud si člověk zuby vyčistí důkladně, včetně vyčištění mezizubních prostor vhodnými pomůckami, dvakrát denně to stačí. Čas čištění je ale velmi individuální, zuby se čistí tak dlouho, dokud nejsou čisté. Někdo to zvládne za dvě minuty, někdo zuby při špatné technice a nevhodně zvolených pomůckách nebude mít vyčištěné ani za 10 minut,“ popisuje Jindra Hajníková a vyjmenovává chyby, kterých se lidé při čištění zubů nejčastěji dopouštějí. Patří k nim například to, že řada lidí stále ještě používá příliš tvrdé kartáčky, které nejsou šetrné k dásním a při dlouhodobém používání a nesprávné technice čištění ničí jak dásně, tak samotné zuby.


Měkčí kartáček a pasta, která chutná

Důležitá je také kvalita kartáčku. Stačí ale používat i kartáček levnější, neplatí tu ono známé: čím dražší, tím lepší. Spíše se dá říci, že čím jednodušší hlavička kartáčku je, tím bude čištění při správné technice kvalitnější. S výběrem správného kartáčku, vhodného pro daného člověka, pomůže právě dentální hygienistka, která individuálně posoudí, který je vhodný. Svou roli hraje i zubní pasta. „Pokud máme zuby citlivé, existuje řada zubních past, při jejichž používání se citlivost snižuje či mizí. Jsou i léčivé pasty, které se mohou používat například při parodontóze. Pokud ale člověk žádné potíže nemá, je především důležité, aby člověku pasta chutnala, protože v tu chvíli je pasta vlastně jen doplněk čištění. Dětské zubní pasty by měly obsahovat fluoridy, jejichž množství se liší podle věkové kategorie,“ říká dentální hygienistka Jindra Hajníková.


Bělení zubů patří do rukou odborníků

Samozřejmostí by mělo být také používání mezizubních pomůcek, jako jsou zubní nitě a mezizubní kartáčky. Ovšem také u těchto kartáčků je třeba správně zvolit velikost, aby čištění bylo efektivní a netraumatizovalo dásně ani zuby,“ dodává zkušená odbornice. Práci s mezizubními kartáčky je nejlepší nechat na večer. Zubní korunka má dohromady pět plošek – jednu kousací, jednu směrem ke tváři, jednu směrem k jazyku a dvě, které sousedí s vedlejšími zuby. Abychom měli zuby dlouho zdravé, měli bychom čistit všech pět plošek zubu. Čistění mezizubí je totiž základní prevencí proti již zmíněnému zánětu dásní a parodontitidě a také jako prevence vzniku mezizubních kazů. Zdravé dásně jsou jedním z důležitých předpokladů krásného úsměvu. Odhalené krčky žádnou parádu nenadělají. Samostatnou kapitolou je pak bělení zubů. Je ale pro zuby vůbec zdravé? „Bezpečné bělení zubů je jen takové, které provádí odborník, a to zubní lékař nebo dentální hygienista. Rozhodně nedoporučuji bělení zubů v kosmetických salonech, kde je bohužel také nabízeno,“ upozorňuje závěrem zubní hygienistka z kladenské ordinace Ortodental.


Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
V čem jsou specifika dentální hygieny, pokud máme fixní rovnátka?

Velmi důležité je, aby každý, kdo plánuje léčbu fixními rovnátky, měl velmi dobrou úroveň dentální hygieny již před samotnou léčbou. Rovnátka hygienu komplikují, takže je nutné, aby i bez fixních rovnátek člověk hygienu ovládal. Tady samozřejmě nestačí čištění jen dvakrát denně se základními pomůckami. Pacientům doporučuji ještě další kartáčky, které usnadní čištění kolem fixních rovnátek. Při návštěvě v mé ordinaci s každým individuálně nacvičím správnou techniku čištění všemi vhodnými pomůckami. To, že i přesto pacient hygienu zanedbává, lze poznat snadno. Má zánět dásní, kdy jsou dásně oteklé, červené, citlivé, často i při jemném dotyku krvácejí. V hůře dostupných místech mohou být zbytky jídla a zubní plak. Odpovídá: Bc. Jindra Hajníková, zubní hygienistka společnosti Ortodental, www.rovnatkakladno.cz


Všeho moc škodí!

Návštěva zubního hygienisty je příjemná, ošetření nikterak nebolí. Ale nic se nemá přehánět, takže ani dentální hygiena by se neměla stát obsesí. Vhodnou frekvenci návštěv vám doporučí zubní hygienista.


Žvýkání je pro zuby zdravé!

Po každém jídle dochází v ústech k poklesu pH. Bakterie, které sídlí v ústech, totiž dostanou přísun cukrů a začnou je metabolizovat. Normálně trvá návrat k původnímu pH zhruba dvě až tři hodiny. Díky žvýkačce s neštěpitelným cukrem dojde k obnově pH během 20 až 30 minut.


Čistění mezizubních prostor je základní prevencí proti zánětu dásní, parodontitidě a také chrání před vznikem mezizubních kazů.

Další informace najdete v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět