Úklid ve skříni, úklid v hlavě

Úklid ve skříni, úklid v hlavě – to je pořekadlo, které má něco do sebe. Mnoho lidí potvrzuje, že s „generálním“ úklidem, který spočívá ve vytřídění osobních věcí, se dostavuje nejen radost z vykonané práce, ale i radost v mysli a pocit osvobození. Nepustíte se do takového úklidu také?

Momentů, kdy si řeknete, že nastal čas na větší úklid, přichází během roku více. Jedním z nich může být i konec prázdnin, kdy se vracíte z dovolené a děti přijíždějí z táborů. Při ukládání věcí zpět do skříní a poliček možná zjistíte, kolik dalších předmětů a oděvů se v nich nachází nebo jak málo „výbavy“ vám vlastně při cestování stačilo. A právě takový moment může být ideální příležitostí pustit se do úklidu. Odkud ale začít a jak celý úklid pojmout? Návodů a postupů, jak se do většího úklidu, který provětrá nejen skříně, ale zároveň pročistí duši, jsou k dispozici desítky. Obvykle se soustředí na úklid jednotlivých místností nebo skříní, případně radí, jaké konkrétní věci by se měly v rámci očisty zlikvidovat. Opačnou cestou se vydává jeden z nejmodernějších přístupů k úklidu, který světu představila Japonka Marie Kondo. O metodě označované jako KonMari jste možná už něco zaslechli, ale na čem přesně je tento koncept, který oslovil miliony lidí na celém světě, postaven?


Seznamte se s metodou KonMari

Hlavním cílem je podle třicátnice, která sestavila šest základních úklidových pravidel, propojit úklid a pocit radosti – tedy ponechat si věci, které nás dělají šťastnými, a naopak se zbavit těch ostatních. Díky tomu je možné podle Japonky žijící s rodinou v USA dosáhnout proměny domácnosti z přeplněného a „zaneřáděného“ místa v oázu plnou klidu, harmonie a inspirace. Jak tedy její šestero rad vypadá? K úklidu se musíte nejprve odhodlat, protože pokud nebudete chtít se svým příbytkem něco opravdu udělat, žádné rady vám nepomohou. Její druhou radou je představit si ideální styl své domácnosti. Jak by to mělo po úklidu u vás vypadat? S konkrétní představou půjde probírání věcí snáz a ujasníte si, čeho chcete dosáhnout. Inspirací může být byt nebo dům, který jste viděli u někoho na návštěvě, ale i fotky interiéru, které jste objevili na internetu. Třetí pravidlo Marie Kondo, která je autorkou veleúspěšné knihy o uklízení nazvané Zázračný úklid, říká, abyste třídění věcí, do kterého se pustíte, dokončili. Vytřídit znamená zbavit se nepotřebných věcí, nikoliv pro ně hledat jiné místo. Při pouhém přesunu do jiných skříní nebo komor by sice domácnost dočasně „prokoukla“, ale brzy byste se dostali do původního stavu. Marie Kondo totiž ve svém přístupu k úklidu klade důraz na udržitelnost. Velký úklid nastartuje nový systém a pak je o to snazší se jím řídit v běžném provozu.


Úklid podle typu věcí vám usnadní práci

Druhá polovina pravidel v sobě zahrnuje klíčovou radu – uklízet podle kategorie věcí, nikoliv podle místa. Úklid po jednotlivých místnostech je sice poměrně rozšířeným postupem, ale často vede jen ke zmíněnému přesouvání věcí na jiné místo. Úklid je v takovém případě jen zdánlivý. Efektivnější se soustředit se vždy na konkrétní skupinu věcí – například na oblečení, knížky, dokumenty, různorodé položky jako nádobí, nářadí, cédéčka nebo kosmetika a na věci s emocionální hodnotou (suvenýry, drobné dárky, fotky atd.). Nechte si jen takové předměty, které pro vás něco skutečně znamenají a přinášejí vám pocit radosti. Předposlední pravidlo KonMari říká, abyste dodržovali správné pořadí úklidu. To znamená postupovat skutečně podle uvedených kategorií a nepřeskakovat mezi jednotlivými druhy věcí. Pokud při úklidu oblečení narazíte na nějakou zajímavou fotku, nenechte se „zlákat“ prohlížením a úklidem fotografií a dokončete nejdřív třídění oděvů. Závěrečná rada uklízecí guru, jak je Marie Kondo mnohdy nazývána, zní: Zeptejte se sami sebe, jestli vám věc dělá radost. Tím je řečeno vše. Pokud si něco schováváte jen kvůli pocitu, že byste si danou věc měli nechat, ale nic vás k ní nepojí a není pro vás důležitá ani užitečná, vyhoďte ji. Marie Kondo ke svým úklidovým pravidlům říká totéž, co řada psychologů a odborníků – s úklidem a pročištěním domácnosti jde ruku v ruce úklid a vyčištění mysli. A to je přesně to, co řada dospělých v současné době mnohdy složitě hledá, aniž by si uvědomili, že stačí podívat se kolem sebe a následovat šest rad konceptu KonMari.


Text: Petra Dulíková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Co dalšího může přispět k pocitu „vyčištěné hlavy“?

Máte pocit, že musíte být neustále šťastní? Přesně tím si přiděláváte zbytečné vrásky a starosti, zda toto kritérium splňujete. Zkuste se na pocit štěstí soustředit méně, nedbejte toho, jak „šťastně“ se prezentuje vaše okolí, a prožívejte život podle sebe a svých představ. Ostatně štěstí je velmi individuální záležitostí a co udělá šťastným někoho jiného, nemusí být důležité pro vás a naopak.
Omezte „konzumaci“ informací, které pro vás nemají skutečnou hodnotu, a sledujete je jen proto, že se k vám dostanou například přes sociální sítě. Vybírejte si, jakému obsahu se budete věnovat.
Obklopujte se lidmi, se kterými je vám dobře a něčím vás obohatí. Negativně laděné okolí dokáže přenést svůj negativismus či pasivitu i na vás. Přátelé, s nimiž zažíváte radost a nemusíte se před nimi přetvařovat, jsou ideálními společníky pro volný čas.


Zeptali jsme se za vás
Může úklid domácnosti, při kterém se vytřídí a zlikvidují nepotřebné věci, „restartovat“ psychiku a přinést znatelný pocit úlevy?

Přemíra informací, která nám „zanáší“ hlavu, není to jediné, co zatěžuje naši psychiku. Stejně na nás působí také hromadění věcí, jako je oblečení, knihy, kosmetika, fotografie, suvenýry… Kolik neotevřených krabic a nepoužívaných šuplíků ukrývá vaše domácnost? Jak je to dlouho, kdy jste je naposledy otevřeli? K dosažení pocitu volnosti a úlevy velkou mírou dojdete právě díky vnějšímu úklidu. A to systematickému a opakovanému, který může trvat až půl roku, než dosáhnete vytouženého výsledku. Samotný proces znovuobjevování a zbavování se věcí je velké dobrodružství. Věřte, že toto všechno má vliv na vaši psychiku. Co získáte, když se věcí zbavíte? Jaké pocity to ve vás uvolní? Pokud nepotřebné věci někomu darujete nebo prodáte, uděláte radost někomu dalšímu. Vaše domácí prostředí navíc získá přehlednost, ve které se budete cítit volněji. K zachování nastaveného pořádku doporučuji aplikovat pravidlo „First In, First Out“, tedy jedna věc dovnitř, jedna věc pryč. Pokud si koupíte například novou lednici, starou dáte obratem do sběru nebo ji prodáte. Zkuste totéž aplikovat na běžné věci, jako jsou trička, šampony, řasenky, knihy, dekorace apod.
Bc. Lenka Eisner, koučka


Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět