Ráda naslouchám lidem

Lenny Trčkovou znají jak posluchači rádií, tak diváci televizí, ale také účastníci různých společenských akcí. Lenny je totiž uznávaná a vyhledávaná moderátorka. Zdaleka to však není jediná aktivita, které se věnuje.


Mnoho lidí si myslí, že být moderátorem není těžké – prostě někam přijdete a něco říkáte. V mnoha případech je to bohužel pravda, ale vy mezi ně nepatříte. Co všechno by měl dobrý moderátor zvládat?

Moc děkuji za poklonu a těší mě, že to tak vidíte. A taky jste se mi trefila do „tématu“. V poslední době to skutečně vypadá, že moderátorem může být každý, kdo se v dětství naučil mluvit. Vidíme lidi různých profesí, sportovce, kuchaře, zpěváky, kteří se snaží moderovat. Snad to jednou nedojde tak daleko, že si moderátoři budou chtít naopak vyzkoušet třeba práci chirurgů nebo pilotů letadla jen proto, že by to mohlo být zajímavé na sociální sítě. Já osobně ctím profesi a věřím v neustálé zdokonalování se a práci na sobě. Moderátor by podle mne měl být empatický, pohotový a hlavně dokonale připravený. Měl by mít respekt a úctu ke svým hostům a bedlivě naslouchat tomu, co říkají.


Čtení tě mění je váš autorský projekt, který se zrodil z vaší vášně pro knihy. O co se konkrétně jedná?

Je to inspirativní projekt, který má lidi navracet zpět ke čtení a knihám. Dělám rozhovory se zajímavými osobnostmi z různých oborů a ptám se jich, jaký mají ke knihám vztah a která kniha je nějak významně ovlivnila. Je to taková zajímavá sonda do toho, jaká literatura koho ovlivňuje. Říká se: „Řekni mi, co čteš, a já ti řeknu, kdo jsi.“ Myslím, že toto pořekadlo rozhodně platí. Často jsem mile překvapená, jaké knihy moji hosté přinesou. Je to velká inspirace i pro mne, protože na světě je mnoho úžasných knih a díky tomuto projektu i já sama objevuji neustále nové knižní tituly. Máme na FB i knižní poradnu, klidně se přijďte inspirovat. (usmívá se)


Kromě moderování, dramaturgie a psaní scénářů se věnujete i pomoci druhým coby holistická koučka. Kdy jste se začala zajímat o tuto oblast a kdy jste se rozhodla, že budete pomáhat ostatním?

O lidskou duši jsem se zajímala odjakživa. Zajímaly mě příběhy lidí, vždycky jsem fungovala jako taková vrba, zpovědník a rádce. Uměla jsem naslouchat a uměla jsem často i poradit. I moderování je taková forma zpovědi, koučinku a terapie. Moderátor je průvodcem a někdy i téměř terapeutem, protože naslouchá příběhům lidí a snaží se dostat k jádru věci.


Když si u vás sjednám konzultaci, co mne čeká?

Záleží na tom, s čím za mnou přicházíte. Zda se chcete věnovat koučinku nebo kineziologii anebo si jdete pro Bachovy květové esence. V koučinku se obvykle dopředu dohodneme, jak dlouhá bude naše spolupráce, jak často se budeme setkávat a v jakém časovém rozpětí, a když potom přijdete na první konzultaci, sama si vybíráte, co byste ráda řešila, čemu se věnovala. Potom se společně zaměříme na ty oblasti, které potřebujete řešit, zmapujeme si, kde se právě nacházíte teď a kam chcete směřovat. I v kineziologii přijdete s tématem, které spolu probereme a následně zpracujeme a odblokujeme. A Bachova květová terapie je buď samostatná terapie s konzultací, po které následně namíchám na míru kapky, které se nějakou dobu užívají, nebo může fungovat i jako jednorázový doplněk ke kineziologii i koučinku.


Zmínila jste kineziologii, kterou používáte v rámci terapie. Ne každý ale ví, co tato metoda obnáší. Přiblížíte nám ji?

V kineziologii jde o to, abychom se zbavili bloků, které nás v životě brzdí. U každého je to v jiné oblasti života. Nejprve se zaměříme na téma, které společně chvíli probereme, ale nadále už pracuji s pomocí svalového testu, kdy se ptám vašeho těla, kde hledat bloky ve vašem životě. Lidé si ani nemusí uvědomovat, z čeho některé brzdy v životě pramení. Ale naše tělo si pamatuje vše. Vše následně odblokujeme, a pokud je potřeba, k tématu se ještě po pár týdnech vrátíme. Občas je téma na povrchu, takže se příště můžeme věnovat zase něčemu dalšímu. Vše je ale práce i nás samotných. Žádný terapeut, kineziolog ani psycholog za vás práci neudělá. Vždy je potřeba něco v životě změnit. Dosavadní nastavení, udělat si pořádek ve vztazích, v práci, v životě nebo i ve svých domovech.


S jakými problémy se na vás klienti nejčastěji obracejí?

Jsou to převážně vztahy, práce, peníze nebo různé druhy strachů, se kterými si lidé nevědí rady. Ta paleta je ale velmi pestrá, protože každý z nás je originál a je potřeba hledat individuální řešení. Nic neplatí na každého a ke každému je třeba přistupovat jinak.


Předpokládám, že základem jakékoli terapie je ochota „nemocného“ na sobě pracovat. Mnoho lidí si ale myslí, že změnu udělá někdo za ně. Co jsou nejdůležitější kroky k jakékoli změně?

Právě ta ochota chtít něco změnit. Začít se na věci dívat novým pohledem, změnit zavedené věci v životě i ve své hlavě. A když už se něco o sobě dozvíte, je dobré zkusit do svého života pomalu zapracovávat i nové zkušenosti, vědomosti a znalosti.


Ve svém nabitém programu nezapomínáte ani na pohyb, běháte a jste také instruktorkou pilates…

Už neběhám. Dřív jsem běhala i závodně a bavilo mě to, když mi bylo veselo i smutno. V posledních pár letech ale raději chodím. Zjistila jsem, že to mému tělu prospívá lépe než otřesy z běhání, a užívám si to mnohem víc. Navíc toho i víc vidím, protože vnímám vše kolem sebe. Chodím hodně rychle a do kopců jako by mi naskočil nějaký tajný motor. Pilates společně s jógou mi zase dávají stabilitu, výdrž, pevný střed těla a balanc. Pilates mě kdysi dostal z ukrutných bolestí zad a od té doby mu blahořečím, kudy chodím. Právě to mě přimělo, abych si udělala lektorský kurz. Chtěla jsem mu porozumět do hloubky.


Z toho, co říkáte, je mi jasné, že máte blízko k darům přírody. Tak jste se dostala i k přírodní kosmetice Yage, jejíž jste ambasadorkou?

Kosmetika Yage mi skutečně učarovala a toho, že jsem ambasadorkou právě této značky, si nesmírně považuji. Vyzkoušela jsem za svůj život plno kosmetických přípravků, hodně jsem dbala na přírodní kosmetiku a různé druhy olejů. Mám totiž velmi citlivou a jemnou pleť a ta jen tak něco nesnese. Ale u Yage jsem zatím nepřišla na jedinou chybičku nebo přípravek, který by mi tak docela neseděl. Až to zní skoro podezřele, že? Ale je to logické, protože v Yage kosmetice se setkáváte s přírodou samotnou. A můžu s čistým svědomím říct, že od doby, co používám jenom kosmetiku Yage, nemám pleť vysušenou pleť ani necítím, že by se mi stahovala nebo byla napjatá. Zkrátka propadla jsem darům přírody se vším všudy.


Čím je podle vás tato kosmetika tak unikátní?

Hlavně tím, že je ve všech směrech holistická, to je mi velmi blízké. Petra Drvoštěpová, která ji vyvinula, je skutečný srdcař a do výrobků přidává opravdu jen ty nejlepší látky, které pleť potřebuje. Najdete v nich například cacay olej, acai, mořské řasy, papáju, mandle, měsíček… Těch úžasných ingrediencí je tam mnoho. Petra svým produktům věří a díky tomu je chce vyrobit co nejkvalitnější a na výsledku je to znát. Zároveň se mi líbí i příběh Yage, který stojí za přečtení nebo vyslechnutí. A nejvíc je mi blízké právě to, že je to kosmetika udržitelná, z přírodních zdrojů, navíc má krásný minimalistický design. Podle mě je to kosmetika budoucnosti, protože se navrací zpět k přírodě.


Nedávno jste se zapojila do projektu Žena v zenu, v němž ženy sdílejí své zkušenosti s různými formami negace, s nimiž se setkaly, když se začaly pohybovat ve veřejném prostoru. Jaká je vaše rada, aby se nenechaly odradit a šly za svým snem?

Odpověď je vlastně obsažena v samotné otázce. Ženám bych poradila, aby se nikdy nenechaly odradit od svých snů, byť by byly na první pohled z říše fantazie. Věřím na to, že když si něco přejete, celý vesmír se spojí, abyste toho dosáhli. A stejně tak je to i se sny. Pokud je to sen, který je skutečně váš a opravdu to tak cítíte hluboko v srdci, jděte za ním přes všechny překážky.


Chystáte něco nového na co se můžeme těšit?

V současné chvíli připravuji dva projekty. Jeden je velmi niterný a hodně osobní a zatím si ho pro sebe trochu tutlám, protože je to pro mě zároveň velká výzva a poprvé si zkouším tuto novou roli. A v blízké době se s kamarádkou chystáme spustit vlastní e-shop, který navazuje na jeden z mých předchozích podporujících projektů a věřím, že tím k něčemu dobrému ve společnosti přispějeme. Tento rok tedy bude znovu o tvoření a o vykročení novým směrem.


Autorka: Kateřina Grimmová
Fotokredit: Úvodní foto: Marta RežováDalší informace najdete v březnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět