Tajemství deštných pralesů

Objevovat již objevené je považováno za zbytečnou práci. V mnoha směrech to platí, ale znovu odhalovat blahodárné účinky rostlin, na něž jsme v průběhu let buď zapomněli, nebo jsme o nich dokonce vůbec nevěděli, se rozhodně vyplatí. V současnosti se to týká především bylinek z oblasti Amazonie.

I když o sobě tvrdíme, že jsme vysoce civilizovaní, to, jakým způsobem devastujeme přírodu, o tom příliš nesvědčí. Zlikvidovali jsme už pořádnou část amazonských deštných pralesů, ty si ale přesto stále zachovávají některá ze svých tajemství. Mnohá z nich před staletími odhalily domorodé indiánské kmeny – třeba blahodárné účinky některých rostlin na zdraví, ale využívaly jich ve svůj prospěch a neničily je, naopak je chovaly ve velké vážnosti a úctě. Svědčí o tom i mnohá jména. Jedné z nich dali domorodci název vilcacora, což v indiánském jazyce znamená svatá rostlina. Ta byla odedávna považována za jednu z nejmocnějších rostlin džungle. Její botanický název se nakonec ustálil na pojmenování Uncaria tomentosa, známá je také jako uňa de gato. V češtině se můžeme setkat také s pitoreskním pojmenováním řemdihák plstnatý, ale ponejvíce jí říkáme kočičí dráp podle trnů, kterými se přichytává na hostitelských stromech.


Odhalil ji misionář

Zatímco obyvatelé Amazonie znali vilcacoru a její účinky už několik století, pro Evropu ji objevil až ve 30. letech 20. století polský misionář a fytoterapeut Edmund Szeliga, který byl na misi vyslán do Peru. Z původně plánovaných několika roků se jeho pobyt v této zemi protáhl na sedmdesát let. Za tu dobu získal od indiánů mnoho poznatků o léčivých rostlinách a o tom, jak z nich připravovat preparáty na různé nemoci. Vzorky posílal do laboratoří k důkladnému prozkoumání, a tak se vilcacora dostala do Evropy. Dodnes je předmětem zkoumání vědců různých oborů, kteří se snaží odhalit všechny její účinky, o nichž mnozí tvrdí, že jsou takřka zázračné. Největší naděje vědci vkládají do výzkumů účinků vilcacory při léčbě onkologických onemocnění a řada experimentů jim dává zapravdu.


Imunita jako ze železa

V čem spočívá léčivé „kouzlo“ kočičího drápu? Především v obsahu různých alkaloidů, glykosidů, rostlinných steroidů, terpenů, flavonoidů, hořčin a mnoha dalších látek. Některé z nich mají výrazný vliv na imunitu, jiné se vyznačují schopností eliminovat tvorbu krevních sraženin, čímž významně snižují riziko vzniku infarktu myokardu i cévní mozkové příhody. Rostlina poskytuje i vitaminy A, B1, B2, B4 a řadu dalších látek s výraznými pozitivními účinky na lidské zdraví. Co konkrétně to pro nás, řečeno jednoduše bez složitých cizích názvů, znamená? Kočičí dráp dokáže našemu imunitnímu systému dodat sílu „železného muže“ a chránit ho před celou řadou méně i více závažných onemocnění. Kupříkladu škodlivé mikroorganismy jsou proti kočičímu drápu bezmocné! Ten si poradí i se zánětlivými onemocněními včetně Crohnovy choroby, zánětu tlustého střeva a při narušení jeho bakteriální flóry po léčbě antibiotiky.


S čím dalším nám pomůže?

Vilcacora neboli uňa de gato alias kočičí dráp léčí chronické záněty horních cest dýchacích včetně astmatu, nemoci trávicího traktu, srdce a cév. Pomáhá při léčbě pásového oparu a herpes virů, lymské boreliózy, zánětu kloubů, artrózy, revmatismu a díky silným antioxidačním účinkům dokáže kočičí dráp zahnat bolesti svalů, končetin a celkovou únavu, proto je velice vhodným pomocníkem pro ty, kteří trpí chronickým únavovým syndromem. Řada výzkumů účinků vilcacory se zaměřuje na možnou léčbu AIDS a výsledky jsou optimistické. Zázračný všelék rostlina sice není, alespoň zatím, ale spolu s dalšími medikamenty výrazně zlepšuje kvalitu života nemocných.


Jak na kočičí dráp

Léčivými účinky disponuje pouze vnitřní část kůry rostliny, ta vnější je považována za odpad. I u nás se dá sehnat kvalitní produkt buď pro přípravu čaje, nebo želatinové kapsle s rozemletým kočičím drápem. Důležité je ale nakupovat u renomovaných a prověřených prodejců, kteří vám poskytnou odbornou radu. A nesmí vás překvapit vyšší cena tohoto potravinového doplňku. Při pravidelném užívání odvaru nebo tablet z uni de gato je vhodné zvýšit příjem ovoce a zeleniny a pít dostatečné množství dalších tekutin. Po dvou měsících se doporučuje užívání na nějakou dobu přerušit.


Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Přehled některých léčivých účinků

Prevence a léčba chřipky, nachlazení, viróz, zánětů ledvin, močových cest a žaludku. Pomáhá při problémech s žaludečními a dvanáctníkovými vředy, s nemocemi jater a ledvin, čistí krev, takže užívání vilcacory je vhodné pro detoxikaci – mimo jiné likviduje parazity, kvasinky, mykózy a kandidózy, ale i opary rtů. Ulevuje od revmatoidních bolestí. Kočičí dráp výrazně posiluje obranyschopnost organismu a má silné antioxidační účinky, které mohou pomáhat v léčbě různých civilizačních onemocnění – schopnosti této peruánské rostliny se zkoušejí jako prevence a podpůrná léčba rakoviny, viru HIV a onemocnění AIDS.


Není pro každého

Uňa de gato není vhodná pro těhotné ženy, protože může působit jako abortivum. Obezřetní by měli být i lidé se špatnou srážlivostí krve a ti, kteří užívají léky na oslabení vlastní imunity, což je nutné například při roztroušené skleróze a některých dalších autoimunitních onemocněních. Užívání přípravků z kočičího drápu se musí vyhnout ti, které čeká transplantace orgánů. Ani malým dětem minimálně do tří let čaj z vilcacory nedáváme. Jinak ale žádné negativní účinky nebyly zaznamenány, právě naopak.


Ze života vilcacory

Výhonky rostliny dosahují dvaceti i více metrů, ale rostou pomalu a plné délky dosahují až zhruba po dvaceti letech. Při sklizni se sbírá pouze kůra, aby nedošlo k poškození kořenů a rostlina se mohla dál množit. Vzhledem k obrovské poptávce po „zázračném léku“ uzákonila peruánská vláda termíny a množství sklizně, aby zabránila vyčerpání zásob této cenné rostliny. V současnosti uňu de gato Peruánci pěstují na plantážích, aby nedošlo k narušení rovnováhy deštného pralesa.


Kočičí dráp dokáže našemu imunitnímu systému dodat sílu „železného muže“ a chránit ho před celou řadou méně i více závažných onemocnění.

Při pravidelném užívání odvaru nebo tablet z uni de gato je vhodné zvýšit příjem ovoce a zeleniny a pít dostatečné množství dalších tekutin.

Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět