Jak solit, ale nepřesolit

Sůl je pro život důležitá. V přiměřeném množství je zdravá, v množství nepřiměřeném škodí. Nezvratným faktem je, že nedostatečný příjem soli je stejně špatný jako příjem nadměrný. To znamená, že i u soli platí pravidlo zlaté střední cesty.

I ti, kteří při hodinách chemie nedávali pozor, vědí, že vzorec NaCl označuje chlorid sodný, jednoduše řečeno jedlou neboli kuchyňskou sůl. O tom, že se dá využít mnoha způsoby, věděli lidé už před mnoha tisíciletími. Nejenže dodávala jejich stravě chuť, ale také jim pomáhala potraviny, především maso, ryby a další uchovávat po delší dobu v poživatelném stavu. Sůl je totiž vynikající konzervační prostředek, který brání růstu bakterií způsobujících kažení jídla. A tak naši prapředci neřešili, zda je sůl zdravá či nikoliv. V dnešní době bychom to ale přece jenom řešit měli, hlavně proto, že většina z nás nevolí onu zlatou střední cestu a solí víc, než je zdrávo a nutno.


Ani málo, ani moc

Odborníci se shodují, že velký příjem soli může mít na svědomí řadu zdravotních problémů – vysoký krevní tlak, onemocnění srdce a cévního systému, ledvin, trávicího ústrojí a dalších. Na druhou stranu výzkumy potvrdily i to, že konzumace příliš malého nebo dokonce žádného množství soli zdraví také neprospívá, pokud se nejedná o pacienty, jejichž nemoc a zdravotní stav vyžaduje omezit sůl na minimum nebo ji zcela vyřadit. Ovšem jinak lidskému organismu sůl v rozumném množství prospívá, protože obsahuje především sodík, který je, zjednodušeně řečeno, hnací silou všech životně důležitých procesů v organismu. Společně s draslíkem reguluje rovnováhu vody v těle a je nezbytný pro nervovou a svalovou činnost. Nadbytek sodíku je ale pro organismus problémem. Varováním by mělo být, že v současnosti je jeho příjem minimálně desetkrát větší, než tělo dokáže spotřebovat. Proto vůbec není od věci omezit solení a příjem sodíku nahradit jinými potravinami. O dobrou chuť jídla se postarají například bylinky a koření.


Snadno se řekne, hůře udělá

Pro toho, kdo je zvyklý hodně solit, není vůbec snadné omezit příjem tohoto dochucovadla. Jeho radikální vyřazení nebo výrazné omezení ze dne na den většinou k ničemu nevede, k úspěchu už vůbec ne. Proto je vhodné zvolit postupné snižování příjmu soli a její nahrazování jinými ingrediencemi. Možná budete žasnout nad tím, jaké všemožné chuti pokrmů, které jste dříve nevnímali, protože je překryla slanost, objevíte. A ten, kdo se potýká s kily navíc, bude překvapený, že jdou sice pomalu, ale postupně dolů – sůl totiž zvyšuje chuť k jídlu. U seniorů zase potlačuje pocit žízně, což může způsobit vážné zdravotní potíže, především dehydrataci. Alespoň se pokusit méně solit se rozhodně vyplatí všem, mladým i starším, zdravým i nemocným.


Čím zamaskovat méně soli

Možností je celá řada a jednou z nich je citron, který poslouží jako skvělá náhrada soli. Nevěříte? Tak to vyzkoušejte třeba při přípravě kuřete. Osolte ho méně, i když se říká, že kuře má sůl rádo, a raději mu dopřejte marinádu z citronové šťávy. Výslednou chutí budete mile překvapeni a zjistíte, že kuře má rádo i kyselou chuť. Omezené množství soli v potravinách výborně „zamaskují“ také limetka, grep i pomeranč, koření jako pepř nebo chilli (ovšem nepřehnat to s nimi), červená paprika sladká, pálivá či uzená, zázvor čerstvý i sušený, kari, česnek, cibule, klasika jako nové koření, bobkový list a mnoho dalších, seznam by byl hodně dlouhý. Ale hlavně bylinky, mezi jinými tymián, rozmarýn, bazalka, petrželová nať, libeček, majoránka, medvědí česnek, kopr a celá řada dalších – jejich seznam by nebyl o nic kratší než ten u koření. Pokud chcete používat kořenicí a ochucovací směsi, raději se vyhýbejte kupovaným, protože ty většinou obsahují velké množství soli – stačí, kolik je jí v kupovaných potravinách, zejména v uzeninách a podobných produktech. Volte buď jednodruhové koření, nebo si namíchejte směs sami, pochopitelně bez soli nebo s minimálním množstvím.


Náš tip: Recept na voňavou kořenicí směs

Díky oreganu, kterého je v této směsi nejvíce, vám bude trochu připomínat Itálii a její kuchyni. Další vůně a chuti dodají rozmarýn, bazalka, tymián, mletý česnek – sušený, stejně jako všechny ostatní bylinky. Přidat můžete i petrželovou nať a další bylinky podle vlastní chuti, ale nepřehánějte to s množstvím druhů, někdy je méně více. Vše smíchejte a dejte do uzavíratelných nádobek, nejlépe z tmavého skla. Skladujte v suchu a temnu. Tuto směs můžete použít na jakýkoliv druh masa, nejvíc si rozumí s drůbežím, na pizzu, do omáček, polévek a mnoha jiných pokrmů, včetně salátů. Při správném skladování vydrží dlouho, ale nejspíš ji brzy spotřebujete a budete vyrábět novou. Připravit si můžete i směs z čerstvých bylin, ale pouze v případě, že ji hned zužitkujete.


Sůl není nepřítel

A rozhodně bychom na ni neměli zanevřít. Po pravdě si musíme přiznat, že úplně neslané pokrmy zase tak dobré nejsou a nedochutí je ani plné hrsti nejrůznějších bylinek. Sůl potřebujeme, stačí jí neplýtvat. Problém nadměrné konzumace soli může být i v tom, že ta kuchyňská je velmi levná, pořídíte ji v rozmezí od 10 do 20 korun, a tudíž ani její cena nikoho nenutí šetřit. Pokud se vám stále nedaří příjem soli omezit, zkuste takový malý trik: kupte si opravdu drahou sůl a nadměrné užívání vás rychle přejde. Kterou? Například Fleur de Sel, solný květ. Je považována za královnu mezi solemi. Je vzácná, obtížně se získává a sbírá se ručně, žádná mechanizace. Vzniká pouze v horkých a zároveň větrných dnech, kdy se v tenké vrstvě tvoří na vodní hladině. Takové podmínky ovšem nenastávají každý den, a proto není divu, že tato sůl je drahá, 100 gramů stojí zhruba 150 korun. Stejně jako další druhy vzácných a drahých solí je Fleur de Sel určena výhradně k dochucování již hotových pokrmů. Zkusit můžete i netradiční, na vybraném dřevě kouřem uzenou sůl, jíž postačí opravdu malé množství, protože její chuť je intenzivnější. Vhodná je na dochucení masa nebo ryb, ale také omáček i polévek. Uzená sůl není nic levného, kilogram přijde zhruba na tisíc korun. A existuje celá řada dalších solí, které sice nejsou tak drahé jako dvě výše zmíněné, ale rozhodně stojí mnohem víc než ta kuchyňská.


Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Přehled základních bylin aneb Co na co

Libeček si oblíbí především notoričtí soliči, protože několik lístků této rostliny nahradí sůl i masoxy a všelijaká dochucovadla hlavně polévek, ale i omáček. S libečkem zacházejte opatrně, je chuťově výrazný.

Rozmarýn nevyhovuje každému, někomu dokonce přímo vadí. Faktem je, že když se to s jeho množstvím přežene, dokáže přebít chuť celého pokrmu a udělat z něj v podstatě nepoživatelné jídlo. Ale v patřičném množství povýší třeba rajčata, lilek, brambory či mleté maso, ale i kachnu a husu na gurmánský zážitek, aniž byste do jídla nasypali hrsti soli.

Oregano, hezky česky dobromysl, nejčastěji nachází využití do polévek a omáček, ale pochopitelně také na pizzu, do pečiva a tak podobně.

Tymián má výhodu, že vydrží dlouhou tepelnou úpravu. Vhodný je také do polévek, omáček, na ryby, drůbež či zvěřinu.

Bazalka je nepostradatelnou bylinkou pro ochucení pokrmů z rajčat, lilku a vůbec všech zeleninových salátů a jiných jídel.

Máta patří také k bylinkám, kterou někteří milují, jiní nenávidí pro její charakteristickou výraznou vůni a chuť. V každém případě kromě nápojů se hodí třeba do marinády na kuřecí maso nebo k mořským plodům.

Majoránka v žádném případě nemůže chybět v bramboračce, luštěninách, uzeninách, paštikách a už vůbec ne v bramboráku. V sušeném stavu snáší dlouhou tepelnou úpravu.

Pažitka naopak nesnáší žádnou tepelnou úpravu. Nejrůznější studené pomazánky si bez ní však nejde představit, právě tak jako nové brambory posypané touto zelení.I mořská sůl vás může překvapit celou škálou barev. Na snímku je černá a červená havajská, šedá francouzská, růžová himálajská a sůl broskvové barvy z australského povodí Murray.

Další informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět