Co nejvíc škodí našim očím?

Například celodenní intenzivní záření může být pro náš zrak nebezpečné, a to nejen v létě, ale i v zimě. Negativní vliv na zrak má také častá práce na počítači nebo klimatizace.


PROBLÉM PRVNÍ: UV záření

Ochrana proti ultrafialovému záření je poměrně jednoduchá, ale ne každý je zvyklý sluneční brýle nosit. Ještě tak v létě, v zimě už to ale samozřejmost není. „A přitom na sněhu, pokud člověk nemá oči chráněné, může dojít k akutnímu poškození rohovky. Pokud je expozice delší a jde třeba o celodenní pobyt na slunci, může dojít i k tomu, že večer přijdou výrazné obtíže. Zejména jde o bolest očí, světloplachost nebo slzení. Ruku v ruce s tím jde zhoršení vidění,“ upozorňuje MUDr. Silvie Zapletalová, primářka Centra laserové a refrakční chirurgie sítě očních klinik Lexum. Rohovka má sice schopnost regenerace, protože povrchová vrstva se během 24 hodin obnoví, platí ale, že UV záření má také kataraktogenní efekt, zvyšuje se tedy riziko časnějšího výskytu šedého zákalu. „UV záření také může poškodit sítnici a nebezpečné může být i pro okolí očí, kde se mohou objevit bazaliomy, eventuálně i nebezpečné melanomy. Proto by se lidé měli chránit i krémem s vysokým UV faktorem,“ připomíná zkušená lékařka. Kromě popálení tenké kůže v okolí oka může způsobit UV záření i další lapálie, například zánět rohovky či spojivek. To se projevuje bolestí v očích, slzením, světloplachostí až neschopností otevřít oči. V případě těchto obtíží je nutná návštěva oftalmologa a následná léčba. Je důležité, aby byl zrak chráněn před UVA i UVB zářením. Doporučený je UV 400.


PROBLÉM DRUHÝ: Počítače, tablety, mobily

Všemožná moderní technika našemu zraku také škodí. „Největší vývoj krátkozrakosti probíhá do patnácti let věku, v této době je ono zaostřování okem do blízka, tedy na počítač, tablet nebo mobil, mimořádně rizikové a pro děti až nebezpečné,“ poukazuje na akutní problém dneška primářka Silvie Zapletalová. Procento dětí s krátkozrakostí se navyšuje celosvětově. „Zatímco před třemi lety bylo ve Spojených státech amerických krátkozrakých dětí kolem 30 procent, dnes už je to 40. V asijských zemích je tento problém ještě daleko výraznější, tam je až 90 procent dětí je krátkozrakých,“ připomíná lékařka. Negativní roli také sehrává fakt, že děti netráví už tolik času běháním venku. „To všechno jsou faktory, které jsou pro zdravý růst a vývoj oka důležité. Jako by naše tělo nebylo úplně připravené na to, jak s ním v dnešní době zacházíme,“ podotýká MUDr. Silvie Zapletalová a připomíná, že počítače a mobily ovlivňují také oči dospělých. „Projevuje se ale trochu jinak, zejména zvýšenou únavou očí, pálením a také časnějším příchodem vetchozrakosti. Proto se doporučuje dělat si na počítači přestávky nebo alespoň párkrát vědomě zamrkat. Právě tento automatický pohyb člověk u počítače – aniž by to tušil – zanedbává,“ upozorňuje lékařka.


PROBLÉM TŘETÍ: klimatizace

Nedostatek mrkání může mít za následek také osychání rohovky a spojivky. Pokud se k tomu ještě nacházíme v klimatizované místnosti, kde složení vzduchu rozhodně není optimální, nedají na sebe poruchy slzného filmu dlouho čekat. V klimatizovaném prostoru dochází k vyššímu odpařování slz z povrchu oka. Právě to jsou důvody, proč se problémy s očima dostaví zpravidla velmi časně. Paradoxně jsou v tomto ohledu trochu více chráněni lidé s brýlemi, u nichž je evaporace, tedy odpařování slz z oka, nižší, brýle totiž působí jako překážka. Problém se suchým okem se projevuje pocity pálení a řezání oka. „Procento pacientů, kteří trpí syndromem suchého oka, neustále stoupá. V takových případech mohou pomoci umělé slzy. Na trhu jich je dostatečné množství, každý si může vybrat ty, které mu budou vyhovovat nejvíce,“ podotýká MUDr. Silvie Zapletalová.


CO POMÁHÁ? Pohledy do dálky

Při pravidelných přestávkách při práci na počítači je dobré se každých dvacet minut zadívat se na chvíli do dálky, například z okna. Doporučuje se také protáhnout, vyvětrat místnost a do dálky se zadívat na ještě delší dobu. Zraku prospěje, když máme dostatek místa i na umístění písemných dokumentů. Doporučuje se dát je mezi obrazovku a klávesnici nebo je umístit těsně vedle obrazovky. Věci na pracovním stole by měly být dobře uspořádány. Také to, i když se to na první pohled nezdá, ovlivňuje oční únavu.


CO POMÁHÁ? Oční jóga

Pro relaxaci očí je vhodná také oční jóga. Pomalu prováděná drobná cvičení, při kterých se člověk dívá do různých stran, krouží očima, mrká, ostří do blízka a do daleka, jsou velmi účinná. Součástí cviků je také souznění s vlastním dechem. Cviky posilují koordinaci očí, dochází ke zlepšení výživy očních tkání. Pro optimální účinek je však důležité provádět je pravidelně, a to denně nejméně pět až deset minut. Pro oči je také důležité to, co jíme. Měli bychom zajistit pravidelný přísun vitaminů, minerálů a antioxidantů. Zapomenout bychom ale neměli ani na vhodnou úpravu pracovního prostředí, pracovní hygienu a pokud možno vlhký vzduch v místnosti.


CO POMÁHÁ? Prevence

Důležité také je nepodceňovat prevenci, tedy pravidelně navštěvovat očního lékaře. Řada lidí se k oftalmologovi vypraví až tehdy, když má nějaké potíže. V lepším případě se jedná jen o projevy nekorigované refrakční vady či presbyopii, tedy o vetchozrakost. Tady se dá problém vyřešit jednoduše brýlemi. Lékaři ale často současně objeví i jiné oční onemocnění – nejčastěji šedý zákal, věkem podmíněnou makulární degeneraci nebo zelený zákal. Tomu se někdy říká „tichý zloděj zraku“. Jeho příznaky jsou většinou plíživé a nedávají o sobě vědět. Zelený zákal se dá odhalit jen při lékařském vyšetření. Sám pacient si onemocnění může všimnout až v době, kdy již začíná přicházet o zrak. Preventivní oční prohlídka je vhodná pro každého nejpozději kolem 40. roku věku.


Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Pálení a zarudnutí očí může být banalitou. Pokud ale přetrvává, měli bychom zpozornět?

Určitě ano. Tyto příznaky by člověk neměl úplně podceňovat, protože i když se jedná jen o podráždění očí, může se nakonec ukázat, že se jedná o nějaké počínající autoimunitní onemocnění. Pokud tedy pacient nenachází úlevu například při užívání umělých slz nebo jiných jednoduchých opatření, měl by zajít i k jinému specialistovi než jen k očnímu lékaři.

Odpovídá: MUDr. Silvie Zapletalová, primářka Centra laserové a refrakční chirurgie sítě očních klinik Lexum (www.lexum.cz)

Na únavu očí má vliv i špatně zvolené světlo v interiéru!

Únava očí z nedostatku nebo nevhodně zvoleného světla ovlivňuje naše soustředění a pracovní výkon a také může způsobit bolesti hlavy, rozmazané vidění nebo nevolnost. Výběr správného osvětlení místnosti je proto zásadní. Žlutě zabarvené žárovky mají spíše uspávací efekt a hodí se do místností určených k relaxaci, agresivní světlo zářivek zase oči unavuje stejně jako přímé sluníčko. Řešením, jak se v interiéru co nejvíce přiblížit dennímu světlu, jsou plnospektrální zdroje světla.


Další informace najdete v březnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět