Proč jsou Skandinávci spokojení  

Úcta k lidem i přírodě, čas strávený s přáteli a rodinou, a to nejlépe při dobrém jídle a pití, ale také schopnost vytvořit ze svých domovů příjemné a útulné místo. To jsou jen některé dovednosti, kterými bychom se mohli alespoň trochu „nakazit“.

Dlouhodobě se podle každoroční zprávy Organizace spojených národů, která hodnotí štěstí zemí v šesti klíčových kategoriích, kterými je příjem, svoboda, důvěra, střední délka života, sociální podpora a štědrost, umísťují obyvatelé severských zemí na předních pozicích. V roce 2019 obsadilo Finsko první místo, Dánsko bylo druhé, třetí Norsko, čtvrtý Island a na sedmé pozici bylo Švédsko. Jak to, když žijí převážně v chladném podnebí, mnohdy drsné krajině, často bez světla nebo naopak v polárních nocích? Možná právě proto. Nepříznivé podmínky vás zocelí a v průběhu staletí si vytvoříte takový přístup k životu, lidem i k přírodě, který vám pomáhá cítit se spokojeně a mnohdy i šťastně. Důležitou součástí jsou i různé rituály. Pojďme si některé představit a třeba se i inspirovat…


Skandinávské desatero Jantelagen

Zákon Jante upozorňuje, že nikdo nemá právo si o sobě myslet, že je něco víc než ostatní, že se nemá povyšovat a přesvědčovat ostatní o své výjimečnosti. Soubor těchto pravidel se prvně objevil v roce 1933 v knize Uprchlík kříží svou cestu (česky vydalo nakladatelství Argo v roce 2008) norského spisovatele Aksela Sandemose. Postupně si toto desatero vzali za své nejen Norové, ale i další severské národy. Důležitým posláním zákona Jante je především úcta a respekt k ostatním, ale také skromnost.


Důležité jsou chvíle relaxace

Severské země jsou vyhlášené krátkou pracovní dobou. Ta je maximálně 37 hodin týdně. To jim dopřává prostor na odpočinek, ale také na setkávání s přáteli. A především jim poskytuje čas na rodinu. Skandinávci prý nemají potřebu předhánět se v tom, kdo bude na pracovišti nejlepší, kdo získá červený puntík a bude „vyznamenán před nastoupenou jednotkou“. Nemají nerealistická očekávání a radují se z toho, co mají. To vše zvyšuje produktivitu práce. Některé firmy ve Švédsku dokonce zavedly šestihodinovou pracovní dobu, aby zvýšily nejen výkonnost, ale i spokojenost svých zaměstnanců. Relaxace, ať už pasivní či aktivní, je zkrátka pro Skandinávce – pracovníky i zaměstnavatele – důležitá. A jaké jsou další recepty Seveřanů na spokojený život?


Dánský recept: Žijte hygge

Jedná se o zkratku slova „hyggelig“, které označuje hřejivou, útulnou atmosféru a pospolitost. Hygge je založen na pohodovém přístupu k životu, který se zrcadlí v útulném bydlení, kde se rádi setkáváte se svými blízkými a zároveň vám poskytuje prostor k odpočinku. Další ingrediencí je schopnost užívat si i drobných maličkostí, nacházet něco krásného v každém okamžiku, ale také umět se v hektické době zastavit a odpojit se od všeho rušivého, jako jsou mobily, sociální sítě či televize. I proto, pokud chcete žít hygge, byste měli co nejčastěji vyrážet do přírody, která je balzámem pro duši. Nehleďte na to, jaké je venku počasí, stačí se pořádně obléct a vyrazit.


Švédský recept: lagom

„Tak akorát, ani málo, ani moc“ – tak se dá v kostce popsat význam lagom. A přesně o skromnosti a vyváženosti tento životní styl je. Švédové si nepotrpí na okázalý styl a sázejí na jednoduchost, a to jak v módě, tak v bydlení. Velmi důležitá pro ně je, ostatně jako pro všechny Skandinávce, ekologie. Nemají potřebu kupovat si stále nové věci, rádi upcyklují a recyklují snad všechno, na co lze jen pomyslet. Lagom ale zahrnuje i dostatek spánku, který osvěží mysl i duši, nabádá k jízdě na kole, domácímu vaření a „zelené“ domácnosti, kde se to hemží květinami místo zbytečných doplňků. A ještě nesmíme zapomenout na fiku! Fika pramení ze švédské vášně pro kávu. Jedná se o chvíle, kdy můžete strávit čas ve společnosti zajímavých lidí, s nimiž si příjemně povídáte u šálku lahodné kávy a dobrého moučníku. A že ty švédské jsou!


Finský recept: Sisu

Kombinace odvahy, silné vůle, vytrvalosti, odolnosti, schopnosti čelit nepřízni osudu a nebát se řešení problémů, i za cenu toho, že se nevydáte tou nejjednodušší cestou. A také respekt k sobě samým a ostatním – to je sisu. Jde vlastně o posilování duševních a fyzických schopností člověka a často i o jejich překonávání. Není náhodou, že Finové se otužují, například plaváním ve studené vodě, již od raného dětství, co nejčastěji se snaží pobývat v přírodě, chodí na procházky a sportují venku v jakémkoli počasí. Sisu je zkrátka o schopnosti opustit svou komfortní zónu, protože ta pravá odvaha může vzklíčit jen z překonávání našich strachů a zranitelnosti.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock, https://cupoftherapy.net/

Zeptali jsme se za vás
Které materiály a doplňky by neměly chybět v našich domovech, v nichž bychom chtěli vytvořit skandinávský styl plný pohody, štěstí a vyrovnanosti?

Skandinávie je vyhlášená nejen vyrovnaným životním stylem svých obyvatel, ale také inspirativními interiéry, pro které je typické časté využití přírodních materiálů. Doporučuji použití například masivního dubu. Stojací nebo stolní lampa z tohoto materiálu vnese do vašeho domova klid a rovnováhu, a navíc vypadá skvěle. Barvy, které převzaly kontrolu nad skandinávskými interiéry, jsou bílá, šedá a béžová. Často zde ale naleznete skupinu prvků ve výrazných barvách – petrolejová, terakotová, zastřená námořnická modrá, hořčicová. Uvážlivé použití výrazných barev interiéru vám dodá sebedůvěru a pocit pohody jen podtrhne. Samozřejmě záleží na preferencích zákazníka, aby se především on cítil v interiéru příjemně. Častými prvky v severských domácnostech jsou police a knihovny se zajímavými knihami. V žádném skandinávském bytě také nechybí velké množství pokojových rostlin. Pokud jste jejich milovníky, nebojte se vytvořit si pořádnou městskou džungli. Nesmíme opomenout ani hřejivý pléd připravený na pohovce pro okamžité použití. Kousek přírody si do svého domova můžete přinést v podobě různých košů, ať už ratanových, proutěných, z mořské trávy a podobných, které poslouží jako odkladiště knih, časopisů, plédů a jiných drobností, nebo do nich zasaďte své pokojovky. Co se týče doplňků, je však v každém případě nutné myslet na známé pravidlo, že všeho moc škodí. Představte si sami sebe na pohodlné pohovce s vaší oblíbenou knihou nebo časopisem, jste zachumlaní do měkoučkého plédu a prostředí kolem vás je plné harmonie, příjemných barev a zelených rostlin. Pokud máte navíc své blízké po boku, není právě toto ten úžasný moment plný pohody, štěstí a vyrovnanosti?
Odpovídá Diana Turinová, interiérová a produktová designérka, majitelka značky Lusito a Di’sign, zakladatelka konceptu DECO LOCO.


Šálek pochopení

Co si dopřát šálek empatie, porozumění a povzbuzení, které vám předávají roztomilá zvířátka? Přesně o to se snaží finský projekt Cup Of Therapy, který prostřednictvím ilustrovaných plakátů, pohledů, plátěných tašek, diářů, samolepek či knih pomáhá lidem, kteří řeší duševní problémy. Srdečné ilustrace s texty, které motivují k překonání problémů, pomáhají řešit těžká témata přístupným a nenásilným způsobem.


Minimalistické útulno

Skandinávský styl se vyznačuje jednoduchostí a čistým designem. Typické severské plakáty, které se těší velké oblibě i u nás, jsou důkazem, že grafika nemusí být přeplácaná, nevkusná a vyumělkovaná, aby zaujala a udělala radost. Nejčastějšími motivy obrázků bývají rostliny a abstraktní vzory. V prostředí, které není přehlceno zbytečnostmi, se mnohem lépe žije, přemýšlí, pracuje a odpočívá. Stačí pár zajímavých dekorací, které vám dělají radost a navozují ve vás pocit bezpečí a klidu.


Další informace najdete v březnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět