O roztočích a o tom, jak s nimi bojovat!

Roztoči jsou členovci mikroskopických rozměrů, které pouhým okem nemůžeme vidět. Přesto jsou doma všude okolo nás. Jak jim existenci v našich domácnostech výrazně ztížit?


Roztoči se v domácnosti vyskytují především v postelích, kobercích, sedačkách a dalších textiliích. Pomocí speciálních sprejů, které jsou pro lidský organismus naprosto neškodné, lze však jejich nepříznivý účinek na zdraví eliminovat. Stačí je nastříkat ze čtyřiceti- až padesáticentimetrové vzdálenosti na postižený povrch, kam se ihned vsají a vše zůstává suché. Aplikací spreje na dané materiály (nejpostiženější jsou především přírodní vlákna, bavlna) roztočům zničíte potravinovou základnu. Tím téměř ihned zastavíte nejen jejich vývoj, ale i rozmnožování, jelikož ani larvy nemohou v prostředí bez potravy přežít a umírají.

Co ještě můžete udělat? Lůžkoviny nechávejte před uložením vyvětrat, a pokud to jde, vůbec je nezastýlejte. Péřové přikrývky a polštáře nahraďte dutým vláknem. Ložní prádlo perte nad 60 °C nejméně každých 14 dnů, přikrývky a polštáře jednou za tři měsíce. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, aby prostor pro usazování prachu byl minimální. Nezapomínejte ani na pravidelné čištění matrací, kde se roztoči snadno rozmnožují a kde se shromažďuje prach. Zde všude doporučujeme použít čisticích prostředků proti roztočům.

Jaké zařízení bytu je nejlepší

Alergici by podle odborníků měli upřednostňovat dobře omyvatelný a na údržbu snadný materiál. Například je evidentní, že ve struktuře dřeva se prach více drží a hůře se čistí než třeba sklo. Vhodné jsou proto všechny snadno omyvatelné materiály, jako je plast, porcelán, sklo či kov. Častá údržba je jednoduchá a každé snížení množství prachu snižuje prostor pro roztoče, mikroby a plísně. Soustřeďte se i na kvalitní podlahu a snažte se minimalizovat textilie. Dobrou variantou je dlažba či plovoucí podlaha. Tyto povrchy jsou jednoduché na údržbu a každodenní vytření vlhkým hadrem odstraní prach i roztoče.
Co ještě můžete udělat? Pokud si v bytě přece jen ponecháte koberce či čalouněný nábytek, často je luxujte vysavačem, nejlépe vybaveným speciálním HEPA filtrem. Koberce a potahovaný nábytek pravidelně ošetřujte přípravky proti roztočům. V případě výměny čalouněného nábytku se snažte, aby měl raději kožený nebo jiný nepropustný povrch. Všechny ostatní bytové textilie by měly být pokud možno z lehkého materiálu, který snáší časté praní při teplotě nejméně 60 °C.

Text: Marta Žigová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Máte sklon k alergiím? Otestujte se!

• Trápí vás často kýchání?
• Přepadne vás občas nevysvětlitelný kašel?
• Teče vám z nosu, i když nejste nachlazeni?
• Míváte někdy „ucpaný nos“, aniž jste nachlazeni?
• Svědí vás někdy oči nebo máte pocit, že v nich máte písek?
• Slzí vám oči?
• Míváte někdy nevysvětlitelné svědění kůže nebo kopřivku?
• Máte oteklé rty nebo jazyk?
• Jsou tyto potíže spojeny s bolestmi v nadbřišku?

Pokud trpíte jedním či více z těchto příznaků a domníváte se, že se objevují pravidelně v určitém ročním období (nebo za určitých zvláštních podmínek), měli byste svůj stav konzultovat s alergologem.Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět