Rovnátka budoucnosti jsou z fólií

Rovné zuby a krásný úsměv jsou dnes už normou nejen ve Spojených státech amerických, ale čím dál častěji také v Evropě. A protože nasadit si rovnátka je možné v každém věku, lidí, kteří se k nim rozhodnou, stále přibývá. Volit mohou hned z několika možností. Tou nejmodernější a také nejnákladnější jsou snímací fólie.

Paní Mirka se pro fóliová rovnátka rozhodla až po čtyřicítce. Zaujal ji především fakt, že v ústech nebudou vidět. Ukázalo se také, že si na ně nebude muset dlouho zvykat. „S průhlednými rovnátky jsem se po několika dnech cítila velice pohodlně. Odkládala jsem je jen při jídle a pití. Mé okolí je ani nezaznamenalo, i když ze začátku jsem musela vyvinout větší úsilí při artikulaci,“ vzpomíná na dobu, kdy se s fóliemi v ústech sžívala. Že se zuby pomalu rovnaly, zaznamenala asi po třech měsících. „Nosila jsem je asi rok a půl, aby se zuby vyrovnaly, a jeden zub se posunul na místo, které jsem měla po předchozím vytržení zubu prázdné. Náročnější jsou rovnátka na hygienu. Musejí se totiž pečlivě čistit, ale na to jsem si rychle zvykla,“ podotýká Mirka s tím, že s výsledkem léčby je velmi spokojená.


Zuby bez vad má jen 15 procent lidí

Nejmodernější plastové fólie jsou i u nás stále populárnější, i když pořád platí, že prim u nás hrají především kvůli příznivější ceně tzv. fixní aparáty. Ať tak či tak, ortodontisté o pacienty zřejmě nikdy mít nouzi nebudou, vždyť asi jen 15 procent lidí má zuby zcela bez vad. Například ve Spojených státech amerických jsou rovné zuby naprostou normou a podobně je tomu dnes také v Evropě. Touhu zdokonalit svůj chrup má lidstvo odnepaměti. První přístroje na srovnávání zubů byly údajně nalezeny už ve vykopávkách starých Etrusků. Zubními vadami a narovnáním chrupu se zabýval také slavný Hippokrates. Systematický rozvoj ortodoncie ale nastal až na začátku 20. století, kdy se začala prosazovat v léčbě nerezavějící ocel a spolu s ní také fixní rovnátka. Ta jsou běžně používaná dodnes. Takřka neviditelné plastové fólie jim začaly konkurovat před dvaceti lety. Přibližně před deseti lety pak přišly i k nám.


Na otisky zapomeňte

Někteří naši ortodontisté pracují s technologií fóliových rovnátek už několik let. Oceňují mimo jiné i to, že jim umožňuje detailní plánování léčby. „Klasické otisky zubů při tomto typu léčby už nejsou potřeba. Pokud se rozhodnete pro nejmodernější typ rovnátek, nejprve vám na ortodoncii zuby oskenují a následně upraví model v počítači. Virtuální model zubů pak zašle zubní lékař přímo výrobci fóliových rovnátek,“ vysvětluje ortodontista Jiří Petr, hlavní lékař PetrOrtho, který systém fóliových rovnátek začal ve své praxi využívat jako jeden z prvních. Firma pak vyrobí sérií fólií, které si pacient postupně po maximálně 14 dnech v ústech mění. Léčba se skládá z malých, přesně definovaných pohybů zubů. Každá pružná fólie má totiž podobný úkol: postupně po dobu dvou týdnů (pokud ortodontista neurčí jiný interval výměny) posouvat zuby a tlačit je do správné polohy. „Virtuální zobrazení postupného pohybu zubů až po konečný výsledek je pro pacienta velice motivující,“ zdůrazňuje MUDr. Jiří Petr. Pacienti podle něj oceňují u fóliových rovnátek především jejich diskrétnost a relativně nenáročnou údržbu.


Materiál je tajemstvím

Z čeho jsou přesně fóliová rovnátka vyrobená, jednotliví výrobci tají, ale v podstatě jde o plast. „Firmy si hlídají, aby byl materiál, z kterého se rovnátka vyrábějí, nezávadný, čirý a aby byl minimálně zranitelný,“ říká zkušený ortodontista a potvrzuje slova paní Mirky, že pacienti nosí neviditelná rovnátka v ústech po celý den, jen před jídlem a čistěním zubů je odkládají. Aby byla léčba účinná, měli by mít rovnátka v ústech alespoň 22 hodin denně. Jednotlivé fólie si mění sami, na pravidelné kontroly chodí po dvou až třech měsících. Lidé, kteří se pro moderní fóliová rovnátka rozhodnou, však musejí počítat s vyšší cenou, která se pohybuje i okolo sta tisíc korun. Na zlomek ceny vyjdou tzv. fixní aparáty, které jsou známé také jako zámečky. I ty zuby rovnají prostřednictvím sil, které působí na nějaký pevný bod. Používají se k tomu různé druhy drátů. Některé jsou pružné, jiné pevné. Také zámečky mohou být z nejrůznějších materiálů, kromě nerezavějící oceli třeba keramické nebo zlaté. Jistou nevýhodou fixních rovnátek je, že péče o hygienu chrupu je ve srovnání s fóliovými rovnátky, které se dají jednoduše sundat, o dost náročnější.


Na vnitřní rovnátka si budete zvykat déle

Další možností léčby jsou rovnátka na vnitřní straně zubů. Takzvaný lingvální systém funguje stejně jako vnější fixní rovnátka. „Jsou lékaři, kteří s tzv. lingválním systémem pracují dlouho. Dá se říci, že jsou s ním docela dobré výsledky, ale zároveň je s vnitřními rovnátky také hodně práce. Navíc si na ně pacient déle zvyká, a to i proto, že jazyk kolem rovnátek pořád běhá a může narazit i na něco ostrého,“ vysvětluje ortodontista Jiří Petr a připomíná, že obtížné jsou v tomto případě také rekonstrukce. „Dá se říci, že dnes už jde o techniku, která není příliš rozšířená. V segmentu estetických rovnátek i ti, kteří dělali lingvální techniku, se dnes spíše kloní k fóliovým rovnátkům, jsou totiž mnohem jednodušší a přinášejí kvalitní výsledky,“ upozorňuje MUDr. Jiří Petr.


Digitalizace pomáhá

Rychle se vyvíjející moderní technologie v ortodoncii také pomáhají efektivnější komunikaci mezi lékaři různých oborů při léčbě složitějších případů. „Například když potřebujeme operovat pacienta, který má kromě křivých zubů i čelistní vadu, spolupracuji s čelistním chirurgem, potřebuji také parodontologa, ale i další odborníky. Interdisciplinární spolupráce se velice rozvinula právě s digitalizací,“ těší Jiřího Petra. Stejně tak jako kdysi i dnes ale ortodontisté kvůli srovnání chrupu občas trhají pacientovi některé zuby. „Je to nutné tehdy, když je čelist malá a zuby se do ní nevejdou. Zároveň se ale zpřesňují indikace, tedy doporučení, kdy a který zub vyndat. Kdysi nebyl problém vytrhnout jen jeden zub, ale moc se nepřemýšlelo o tom, že to pak vypadá poněkud neesteticky, protože zuby pak nejsou stranově souměrné. Takovým rozhodnutím se v dnešní době ortodontisté raději vyhýbají,“ podotýká závěrem specialista na ortodoncii Jiří Petr.


Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Zuby se nerovnají jenom z estetických důvodů, ale i ze zdravotních. Z jakého důvodu se pacient rozhodne pro rovnátka častěji?

Každá ortodontická vada má svou část estetickou a část funkční a většina vad je složených. Při rozhodování o tom, zda rovnátka nasadit, jde také o vlastní pocit pacienta. Někomu vadí jen malé mezírky mezi zuby nebo pootočený postranní řezák, jiný člověk má zcela zásadně zpřeházený chrup, a nevadí mu to. Pokud pacientovi nerovnosti chrupu překážejí a rozhodne se léčbu podstoupit, může počítat s tím, že mu moderní ortodoncie zajistí dobrý výsledek, ať už se po dohodě se svým lékařem rozhodne pro jakoukoli léčebnou metodu.
Odpovídá specialista v ortodoncii MUDr. Jiří Petr, hlavní lékař PetrOrtho (https://petrortho.cz/).


Krásný úsměv je symbolem úspěchu

Chcete mít pěkný úsměv? Pak vězte, že byste měli mít horní a dolní zuby rovné, tvarované do pravidelných oblouků. Nezdá se to, ale úsměv hraje v našich životech důležitou roli. Lidé s hezkým úsměvem jsou úspěšnější v navazování partnerských vztahů a často se také lépe uplatní v práci. Důležité je ale i zdravotní hledisko. Vyrovnané zuby se snáze čistí, proto jim hrozí méně zubních kazů. Dalším přínosem srovnaných zubů je úprava skusu. Síla vyvíjená žvýkacími svaly při kousání je obrovská. Pro zdraví zubů je proto nezbytné, aby byl tlak rozložen rovnoměrně na všechny zuby. U některých ortodontických vad pacienti dokusují jen na osm nebo dokonce na čtyři zuby. V takovém případě jsou zuby extrémně přetěžovány a pacient o ně může časem přijít. Nejen proto je důležité nerovnosti chrupu řešit.Z čeho jsou přesně fóliová rovnátka vyrobená, jednotliví výrobci tají, ale v podstatě jde o speciální plast.

Pacienti oceňují u fóliových rovnátek především jejich diskrétnost a relativně nenáročnou údržbu.

Další informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět