CO BYSTE MĚLI VĚDĚT O OCHRANĚ PŘED KORONAVIREM

Jak si vybrat roušku a respirátor?

1. Ochranný prostředek vyberte podle účelu a místa, kde jej budete nosit - a to dle koncentrace a druhu škodlivých látek.

2. Zvolte typ roušky, popřípadě respirátoru - u roušek máte na výběr mezi jednorázovými a látkovými, typ respirátoru vyberte dle jeho úrovně ochrany.

3. Rozhodnout se můžete i dle životnosti produktu - postačí vám respirátory a klasické roušky vždy na jedno použití, nebo chcete raději látkovou ústenku, kterou můžete po důkladné péči nosit opakovaně?

4. Ochrannou pomůcku vyberte tak, aby vám dobře padla - neměla by nikde odstávat ani škrtit. Každý typ se většinou vyrábí v několika provedeních velikosti.Rozdíly mezi rouškou a respirátorem

Ústní rouška neboli ústenka sama o sobě spolehlivě neochrání jedince před nákazou. Je tedy vhodná především pro pacienty, kteří jsou infekční, díky roušce se nákaza nešíří dále. V naší zemi nejsou lidé zvyklí ústenky nosit, ale například v Asii jde o poměrně běžnou věc, kdy ji lidé nosí v případě, že se necítí dobře a nechtějí nakazit své okolí, nebo kvůli tamnímu znečištěnému ovzduší. V souvislosti s novým koronavirem se často vedou debaty, zda roušky nosit či nikoliv. Vzhledem k tomu, že jedinec může být infekční, a přitom nevykazuje žádné příznaky, je nošení roušky důležité, aby případnou nákazu nešířil dále. Zároveň i v případě, že máte roušku, snižujete riziko, že sami nemoc chytnete. Je ale dobré myslet na to, že s rouškou nejsme stoprocentně v bezpečí, a dodržovat proto také další hygienická doporučení.

Respirátory ochrání uživatele víc než rouška, ale vždy záleží na tom, do jaké úrovně patří. Respirátor je vlastně polomaska, která je vyrobená z filtračního materiálu. Díky tomu, že jím má jedinec zakrytá ústa i nos, vdechuje pouze filtrovaný vzduch. Na trhu najdete respirátory s ventilkem i bez ventilku. Respirátory s ventilkem – hodí se především, pokud máte namáhavou práci a nemůžete jej po dlouhou dobu sundat. Ventilek usnadňuje vydechování, méně se s ním zamlžují brýle, odvádí teplo i vlhkost. Vzhledem k tomu, že vydechovaný vzduch jde přes ventilek ven, není filtrovaný, a nechrání tak plně okolí před nákazou. Je tedy potřeba si na něj pro jistotu nasadit ještě roušku. Respirátory bez ventilku – chrání jak uživatele, tak jeho okolí. Na druhou stranu se v něm ale daleko hůře dýchá.Typy roušek

Jednorázové
Klasická rouška je určená na jednorázové použití. Patří mezi běžné vybavení nejen lékařů a sestřiček. Obvykle se prodávají po více kusech a mívají v sobě drátek, díky kterému se dají vytvarovat na nos a tvář uživatele, aby lépe padly. Jejich upevnění je většinou gumičkami. Roušky na jedno použití se vyrábí z netkaných textilií. Mají poměrně krátkou životnost, je nutné je měnit každé dvě až čtyři hodiny.

Látkové
Největší výhodou látkových roušek je možnost opakovaného využití. Před každým dalším použitím je ale potřeba je vyvařit nebo vyprat minimálně na 60 stupňů a následně napařit žehličkou, aby byly viry a bakterie řádně zlikvidovány. Látkovou roušku si můžete vyrobit i doma. Existuje několik verzí. Nejlépe vás ochrání dvouvrstvá, do které lze vložit kapesník nebo jiný filtr, který se ale musí pravidelně měnit. Pokud nemáte možnost roušku doma ušít, dá se už koupit také v e-shopech. Látkové roušky se nejčastěji vyrábí z bavlny nebo některých netkaných materiálů, jako například nanotextilií. Ty se vyznačují dobrou účinností, ale horší prodyšností. K upevnění mohou sloužit gumičky nebo zavazovací tkaničky, měly by být však dostatečně dlouhé, aby se pohodlně vázaly a zároveň nezarývaly do kůže.Úrovně respirátorů

Respirátory se dělí do tří skupin. Podle toho zjistíte, před čím vás daný produkt ochrání. Každá skupina bývá u výrobců značená jinou barvou, a je tak jednodušší je rozpoznat už na první pohled. Co se označení týká, vyšší číslo v názvu znamená vyšší stupeň ochrany.

FFP1
Nejnižší třída, která ochrání před netoxickými prachovými částicemi a aerosoly. Je tedy vhodná například na řezání, pískování nebo vrtání.

FFP2
Tato třída uživatele ochrání před jemnějšími prachovými částicemi a aerosoly. Poskytne ochranu před dýmem či kapalnými nebo pevnými dráždivými částicemi. Využívá se například při svažování, práci se sklem nebo nástřiku vodou ředitelných barev.

FFP3
Tato třída nabízí nejvyšší ochranu, a zabrání tak průniku i virům, bakteriím, sporám hub, roztočům, poletujícím alergenům a jemnému toxickému prachu. Dokáže odfiltrovat i jedovaté dýmy, prach ze zpracování dřeva nebo škodlivé látky z olova.

Certifikace respirátorů

Respirátory, které mají oficiální certifikaci, musí splňovat podmínky normy ČSN EN 149 a podléhat pravidelným, maximálně ročním kontrolám. Právě na takových respirátorech je možné najít stupeň ochrany daný normou, díky kterému máte jistotu, že je respirátor opravdu účinný. Certifikované respirátory dále poznáte dle uvedeného výrobce, značky CE s číselným kódem, typu filtrace a samotného čísla normy ČSN EN 149.Životnost respirátorů

Některé respirátory se dají použít pouze jednou, jiné můžete využít opakovaně. Ale i v tomto případě je nutné dodržovat jisté zásady a o produkt se řádně starat.

Na jedno použití
Většina respirátorů je určena na jedno použití. Značí se značkou NR. Pokud si takovýto produkt pořídíte, je potřeba ho po použití vložit do igelitového sáčku, zavázat a vyhodit do odpadkového koše. V žádném případě ho neperte, nevymývejte a podobně, respirátor už nebude fungovat tak, jak by měl.

Opakované použití
Respirátory určené pro opakované používání se značí značkou R. Jde obvykle o polomasky s výměnnými filtry. Filtry se značí jako P1, P2 nebo P3. Tato značka udává násobek nejvyšší možné koncentrace škodlivých částic.

♦ P1 má filtrační účinnost až 80%

♦ P2 má filtrační účinnost až 94%

♦ P3 má filtrační účinnost až 99%Velikost respirátorů

Respirátory se obvykle prodávají ve třech velikostech a jsou značeny velikostmi S, M a L. Nejuniverzálnější velikostí je M, která pasuje většině lidem. Těm, kteří mají větší obličej, se doporučuje zvolit L. Naopak dětem a dospělým s malým obličejem bude nejlépe sedět S. Jako typ upevnění se u respirátorů používají gumičky, vázací šňůrky nebo nastavitelné pásky, které by měly zaručit co nejlepší přilnavost.Jak správně nosit roušku a respirátor

Nejčastější chybou je, že je rouška nebo respirátor špatně nasazen. Ústenka by vždy měla zakrývat jak ústa, tak i nos a kopírovat kontury obličeje. Zkontrolujte, že vám látka nikde neodstává, například na bradě. Některé roušky mají na vrchní čísti jemný drátek, který se dá vytvarovat na nos a tváře, a zajišťuje tak, že rouška lépe sedne a nikde nebude odstávat. Jednorázové roušky se vždy nosí barevnou stranou ven. Když si ochrannou pomůcku nasazujete, uchopte ji pouze za gumičky a nasaďte. Po celou dobu používání se jí nedotýkejte rukama a sejměte ji opět pouze úchopem šňůrek. Jednorázové roušky a respirátory vydrží 2, maximálně 4 hodiny. Textilní ochranu byste měli měnit vždy, když navlhne, ideálně několikrát za den. Použité roušky ani respirátory nepatří do kontejneru na papír. Když ochranná pomůcka doslouží, vložte ji do dvou igelitových sáčků a oba dobře zavažte. Takto zabalené jednorázové pomůcky poté můžete vhodit mezi směsný odpad. Pokud máte podezření na nákazu koronavirem nebo máte pozitivní test, měli byste vnější sáček před vyhozením vydesinfikovat, abyste ochránili vaše okolí (Zdroj: mzcr.cz). Zpět