Jak se zbavit roztočů

Pouhým okem jsou neviditelní, přesto jsou téměř všude kolem nás. Roztoči. Nejhorší je, že s námi pouze nepobývají, ale mohou nám způsobovat nepříjemné alergické reakce. Jak se těchto nevítaných hostů zbavit buď úplně, nebo alespoň minimalizovat jejich přítomnost?

V jednom gramu prachu může být až 15 tisíc roztočů. „Alergické reakce ale vyvolávají především jejich exkrementy. V průběhu svého života jsou jich schopni vyprodukovat takové množství, které odpovídá až dvousetnásobku jejich váhy. Libují si v teple, vlhku a tmě,“ upozorňuje MUDr. Jaroslav Minařík. Roztoči se živí biologickým odpadem, tedy odloučenými částečkami lidské a zvířecí kůže. Právě proto mají velmi rádi všechna místa, kde je nám dobře a kde si tak zvaně lebedíme, to znamená postele, gauče, křesla, deky, peřiny, polštáře, a samozřejmě se jim velice zamlouvají kočičí nebo psí pelíšky.


Preventivní opatření

Udržujte doma optimální vlhkost pohybující se pod hladinou 50 %. K ní vede cesta především přes teplotu v místnostech, která by v obývacích částech měla být maximálně 22 stupňů, ale v ložnici jen kolem 17 stupňů Celsia. Pokud to jde, tak v bytě nesušte prádlo, v kuchyni používejte kvalitní digestoř, větrejte krátce, ale intenzivně. Pomoci vám může také pohlcovač vlhkosti. Především v případě, že máte doma alergika, myslete i na zařízení a vybavení bytu. Přednost dejte jednoduchému uspořádání místnosti bez zbytečností, které slouží pouze jako lapače prachu, což platí i o těžko přístupných zákoutích. Co se týká koberců, volte ty s krátkým vlasem. V případě alergií na roztoče se také vyhněte těžkým závěsům a raději zvolte rolety nebo žaluzie.


Důležité je, v čem spíte

„Průměrně 90 % roztočových alergenů v bytě pochází z lůžek,“ upozorňuje alergoložka MUDr. Blanka Haindlová. Hned po ránu proto zapomeňte na důkladné zastýlání a nechte postel větrat a vysychat. Večer rozestelte aspoň půlhodinku před ulehnutím a nechte lůžkoviny dýchat. Vhodné je nahradit péřové přikrývky a polštáře dutým vláknem. Povlečení měňte nejméně jednou za čtrnáct dnů, ale spíše častěji, a perte je při teplotě nad 60 °C. Přikrývky a polštáře vyperte nebo nechte vyčistit jednou za čtvrt roku. Rám postele se snažte vybrat co nejjednodušší, aby se snadno udržoval v čistotě. Nejen pro pohodlné ležení a dobrý spánek je důležitá kvalitní matrace. „Při jejím výběru doporučuji přihlédnout zejména k použitému materiálu. Ideální jsou přírodní, které jsou přirozeně hypoalergenní, antibakteriální a odolné proti roztočům,“ vysvětluje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle. Matrace z přírodních materiálů jsou navíc zcela prodyšné, neblokují kožní dýchání a přispívají ke správné funkci lidského metabolismu.


Ochranná bariéra

Pokud se vám nechce nebo si nemůžete dovolit investovat do nových matrací, můžete si pořídit jen protiroztočové povlaky, například ProtecSom ze 100% bavlny, které vytvářejí fyzickou bariéru mezi alergenem a člověkem. Látka, ze které jsou protiroztočové potahy ušity, je tak hustě tkaná, že sice zůstane prodyšná, ale mikroskopické částice, jako jsou právě alergeny, již nepropustí. „Odpadá tak nutnost neustálého praní nebo vymrazování polštářů a peřin,“ uvádí MUDr. Tomáš Rohovský na serveru proalergiky.cz a dodává: „Protiroztočové povlaky jsou navíc jediný známý způsob, jak roztočům odříznout zdroj potravy, kterým jsou především buňky naší kůže, ale třeba i nepatrné zbytky našeho jídla.“ Povlaky jsou k dostání na matrace i lůžkoviny. Navléká se na ně běžné povlečení, které je chrání před znečištěním. Povlaky se perou zhruba jednou za půl roku na 60 °C, a vydrží tak mnoho let.


Uklízejte efektivně

V žádném případě nevytvářejte ze svého domova sterilní prostředí „provoněné“ chemickými dezinfekcemi. Pouze uklízejte tak, abyste udrželi alergeny v únosné míře. Prach stírejte vlhkým hadříkem, suché stírání jej jenom víří, takže i na podlahy volte místo smetáku vysavač. Když je řeč o vysavači, tak ten by měl být opatřen účinným filtračním systémem. Například antibakteriální vysavač Raycop má třístupňový systém čištění pro odstranění roztočů a dalších alergenů. Je vybaven mikroalergickou filtrací včetně HEPA filtru (H13) a dokonalým utěsněním, aby se zabránilo úniku mikročástic zpět do ovzduší. Díky UV-C záření, vznikajícímu v trubici namontované uvnitř vysavače Raycop, uvolňuje velké množství neviditelných ultrafialových paprsků, které zabijí všechny bakterie, viry a jiné patogeny. Zároveň poškozuje DNA prachových roztočů a tím ničí jejich schopnost se množit. Při ošetřování čalouněného nábytku, textilií a podobně můžete zvolit sprej na hubení roztočů, nejlépe organický s obsahem esenciálních olejů, jako jsou například bazalkový, citronový, cedrový, tymiánový, borovicový či olej tea tree, z libavky nebo eukalyptu. Právě poslední jmenovaný roztočům opravdu nevoní, proto jej přidávejte i do přípravků pro úklid a na praní.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Jedlá soda skoro na všechno

Funguje jako přírodní deodorant a dezinfekční prostředek. Využijte ji proto při generálním úklidu. Koberce, matrace, zvířecí pelíšky a čalouněný nábytek zbaví dokonale nečistot, prachu a roztočů.
Jak na to? Napřed použijte vysavač, pak pomocí sítka posypte matraci, gauč – zkrátka všechno to, co chcete vyčistit – jedlou sodou smíchanou s několika kapkami esenciálního oleje, nejlépe eukalyptového či levandulového. Nechte působit půl hodiny a poté znovu vyluxujte.


Na mráz s nimi!

Ten se roztočům ani trochu nelíbí, a proto je na mráz vyžeňte, tedy pokud nějaký bude. Máte-li možnost, vyneste v zimě matrace, gaučové polštáře, přikrývky a polštáře ven a nechte je tam vymrznout, roztoče tím rozhodně naštvete a aspoň část jich nenávratně zmizí. Plyšové hračky dětí, které trpí alergií na roztoče, vložte jednou týdně na šest hodin do mrazáku. Pak je vyperte.


Jaké materiály volit na povlečení a bytové textilie?

Bavlna – jedná se o příjemný přírodní materiál. Bavlna dokáže absorbovat vlhkost, je pevná a odolává mechanickému oděru. Volte ale raději biobavlnu, nejlépe certifikovanou standardem Global Organic Textile Standard (GOTS), který zakazuje při zpracování použití toxických těžkých kovů, formaldehydu, aromatických rozpouštědel, GMO a jejich enzymů, ftalátů, PVC, karcinogenních AZO barviv a bělidel na bázi chloru. Ochmýřená vlákna biobavlny nejsou zničena postřiky a chemickými procesy a díky tomu je látka z biobavlny hypoalergenní, měkká a jemná.

Len – je vysoce odolný, vlákno je velice pevné a jeho degradace užíváním je téměř nulová. Lněné výrobky v podstatě nestárnou, odolávají mechanickému poškození a neřídnou. Struktura lněného vlákna je hladká, což značně snižuje přilnavost pevných částic a mikroorganismů (prach, roztoči, plísně, bakterie atd.) a při praní se mnohem snadněji uvolňují nečistoty. Proto lněná tkanina nevyžaduje vysoké teploty nebo agresivní prací prostředky.

Bambus – povlečení z bambusových vláken z volně rostoucích bambusů bez chemického ošetření zaručuje antialergické, antibakteriální a bakteriostatické vlastnosti. Mimořádná prodyšnost, skvělé tepelné vlastnosti a nižší tepelná vodivost předurčují povlečení z bambusového vlákna na teplé a horké noci. Navíc je nemusíte žehlit.

Zeptali jsme se za vás
Může čistička vzduchu vyřešit problém s roztoči?

Z velké části ano. Alergickou reakci způsobují látky uvolňující se z roztočů obsažených v prachu, ale také v matracích a veškerých tkaninách v domácnosti. Naprostým základem je tak důkladný pravidelný úklid, minimum tkanin a správná péče o ně. Čistička vzduchu je pak skvělým pomocníkem pro odfiltrování roztočů vyskytujících se v prachu a látek, které se z roztočů do vzduchu uvolňují. Například čistička vzduchu Rowenta Intense Pure Air XL z ovzduší odfiltruje až 99,99 % alergenů a sníží tak desetkrát riziko vzniku alergické reakce.
Odpovídá Eva Kožušníková, produktová manažerka značky ROWENTA.

Roztoči se živí biologickým odpadem, tedy odloučenými částečkami lidské a zvířecí kůže.

Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět