Stop bolavým zádům – pohodlné nářadí šetří čas i peníze

Za pracovní podmínky v práci odpovídá zaměstnavatel – týkají se ho nařízení BOZP a v případě porušení mu hrozí tučné pokuty. Kdo ale odpovídá za pracovní podmínky v dílnách českých kutilů?

Češi jsou známí svojí vášní pro vylepšování domácností svépomocí. Nebojíme se ani kompletní rekonstrukce domu vlastníma rukama. Často ale zapomínáme na základní bezpečnostní pravidla a hazardujeme s vlastním zdravím.
Největší nešvary českých kutilů

Možná si říkáte, že situace není tak vážná a my přeháníme. Stále více Čechů se ale pouští i do náročných oprav. Nezřídka jim hrozí pády z výšky nebo úrazy elektrickým proudem. Se zdravím ale hazardují i v méně riskantních situacích.

Z některého nářadí se ortopedům ježí vlasy na hlavě. Neergonomické rukojeti a ohnutá záda patří k rizikům, která k práci v českých dílnách bohužel patří.

Z řady kutilů nemají radost ani oční lékaři. Nevhodné osvětlení a mžourání očima dlouhodobě poškozuje náš zrak. Investice do kvalitního osvětlení přitom nepřesáhnou několik stovek korun.Gravitaci neoblafnete

Pády z výšek jsou příčinou těch nejvážnějších zranění, se kterým se lékaři setkávají. Následky pádu ze střechy nebo lešení přitom bývají dlouhodobé a v některých případech i fatální.

Ručně stlučená konstrukce z několika podlážek a ocelových koz nenahradí vysokozdvižnou plošinu nebo lešení. Na trhu přitom najdete firmy, které zajišťují pracovní plošiny pronájem a zdvižné zařízení dovezou až k vám domů a odborně vás zaškolí.

Riziko trvalého poranění zad přitom hrozí už při pádu z 1,5 metru. Při pohybu ve výškách nezapomínejte ani na dobré zajištění a uvázání k pevné konstrukci.S dobrým nářadím jde práce lépe od ruky

Dalším častým prohřeškem proti vlastnímu zdraví je nekvalitní nářadí. Nástroje s ergonomickou rukojetí přitom umožňují dobré vedení, snadnou manipulaci a v neposlední řadě bezpečnější práci.

Nářadí, které se dobře drží, nezatěžuje zápěstí
a vydržíte s ním pracovat déle. Jeho rukojeť je:

♦ dobře uchopitelná,
♦ dostatečně dlouhá a působí na ni síla celého zápěstí,
♦ dostatečně široká a pevně ji obejmete,
♦ s ochrannými prolisy a měkčeným povrchem.

Při nákupu nářadí si ho dostatečně osahejte. Pořízení ergonomického nářadí je sice nákladnější než nákup levných kopií, vaše ruce vám ale poděkují. Pokud sháníte speciální kousek, pomůže vám půjčovna nářadí – vypůjčíte si zde kvalitní náčiní za zlomek jeho prodejní ceny.Dostatek pracovního světla

Špatně zvolené pracovní osvětlení v dílně vede k bolestem hlavy. Vaše oči se navíc rychleji unaví, což vede ke ztrátě pozornosti a soustředění. Pokud pracujete se silnými stroji, riskujete vážné zranění i při drobné nepozornosti.

Oční lékaři se shodují na tom, že vhodné osvětlení pracovní plochy se skládá minimálně ze dvou hlavních světelných zdrojů. Ideální jsou v tomto případě LED zářiče s nastavitelnou teplotou a intenzitou světla.

Dalším nezbytným doplňkem nad pracovním ponkem je stavitelné svítidlo se silnou žárovkou. Díky pohyblivému ramenu umístíte lampu přesně tam, kam potřebujete.Nadměrný hluk nikomu neprospívá

Spousta kutilů zapomíná na ochranu sluchu. Hluk silnější než 130 dB přitom může sluch nevratně poškodit a to samé platí i o dlouhodobém vystavení zvuku hlasitějšímu než 80 dB. Za pracovní sluchátka přitom nezaplatíte více než tři stovky.

Rizika hrozí při práci v průmyslovém i domácím sektoru. Nejde zde přitom o jednorázová poranění – problematičtější je dlouhodobé vystavení nepříznivým podmínkám. Kvalitní nářadí a jednoduché zabezpečení práci usnadní a zamezí možným zraněním.Komerční prezentace
 Zpět