Seznamte se s nejčastějšími příčinami průjmu

Máte průjem? Příčiny průjmu mohou být různé a je důležité rozklíčovat, která je tou vaší.

Velice častým typem je neinfekční průjem. Zdá se vám na první pohled méně závažným než ten infekční? Nenechte si splést. Může se totiž jednat o otravu těžkými kovy, různými toxiny, o závažnou alergii, ale třeba i jen o prostou dietní chybu – tedy prostě o to, že jste během dopoledne ve svém jídelníčku nakombinovali nekombinovatelné, nebo vám prostě něco nesedlo.


Rozhozený střevní systém umí potrápit každého člena rodiny. Když začnete mít pocit, že v baráku či v bytě potřebujete akutně další toaletu až dvě, zkuste v první řadě zatočit s trávicími problémy vaší famílie.

Rozhozená střevní mikroflóra s námi dokáže pěkně zatočit. Průjmy, nebo naopak zácpa, křeče a nadýmání. Obvykle v tom v domácnosti nejsme sami. Bývá to totiž důsledek různých střevních infekcí, které od sebe snadno vzájemně chytneme. Ale i užívání antibiotik, což je taky mnohdy hromadnou záležitostí celé rodiny, protože co jeden domů přinese, to ostatní od něj chytnou. Ze všech těchto závažných symptomů nefungující střevní mikroflóry jsou nejhorší průjmová onemocnění. To jsou ty chvíle, kdy se doma svádí boj o jedinou toaletu a vy přemýšlíte, jestli to máte blíž vyběhnout si do KFC nebo do McDonald’s.

Na průjem u nás doma platily dvě věci. Lesní borůvky a hořká čokoláda. Pak člověk řešil opačný problém – zácpu. Jsou to dvě z babských rad, které se na průjem doporučují. Najdete mezi nimi ale i řadu skutečných obskurností. Pojídání celých kuliček černého pepře pro otrlé, pití solného roztoku, dokonce odvar z jedovatého pelyňku... Nejspíš řada z desítek rad, které najdete, bude „nějak“ fungovat, přesto si myslím, že v dnešní době je nejlepší zajít si do lékárny pro vhodný přípravek proti průjmu.

Možné příčiny průjmu:

Infekční průjmy

Ty jsou často skutečně závažné. Nejčastěji je způsobují enteroviry nebo Salmonela. Setkat se lze i s meningokokovou infekcí typu C, s virovou žloutenkou, s malárií i se zápalem plic, který pro mnohé z nás možná překvapivě rovněž doprovází průjmy. Naše střeva umí potrápit rovněž střevní infekce. Léto jim sice přeje nejvíce, ale rozhodně to neznamená, že si díky nim „nezaběháte“ i jindy.


Oslabení po antibiotikách

A pak jsou tady následky našeho „zobání“ antibiotik. Někdy máme k jejich užívání skutečně nepopiratelný důvod, jindy méně. Naši střevní mikroflóru však rozhodí každopádně. Antibiotika v těle nezlikvidují jen ty „zlobivé“ bakterie, ale i ty užitečné. Z ničeho nic máme střeva jako miminka – ne tak mladá, ale zcela nepřipravená na běžný život.


Cestování

Na průjmová onemocnění si je nutné dát pozor i při pobytu v zahraničí – především v různých rizikových zemích. Neumyté ovoce a zelenina, špatně tepelně zpracované výrobky, nebalená voda, ale i různá exotická onemocnění mohou způsobit průjem. Ještě horší je, když je průjem jen jedním ze symptomů závažnějšího stavu.


Jak si pomoci?

Vraťte svým střevům ztracenou rovnováhu pomocí přípravku Hylak forte. Toto eubiotikum umí střevům vrátit prospěšné bakterie, a tím i celkovou rovnováhu. Jde o Escherichiae coli metabolita, Enterococci faecalis metabolita, Lactobacilli acidophili metabolita a Lactobacilli helvetici metabolita. Díky nim se obnoví sliznice střeva a střevo začne opět tvořit vlastní užitečné bakterie. Současně potlačují negativní působení choroboplodných bakterií, které ve střevě máme. Hylak forte vrací střevům ztracenou rovnováhu, ale pomáhat dokáže i kojencům při jejich trápení s trávením. Pozitivní účinek se dostavuje velice rychle. Přípravek není vhodné užívat spolu s mlékem. Podle výrobce, firmy TEVA, by totiž mohlo dojít k vysrážení metabolitů fyziologických bakterií. Pro dospělé je nejvhodněji užívat Hylak forte v jablečném nebo pomerančovém džusu. U kojenců je optimální přípravek nabídnou v kousku čaje mezi dvěma kojeními.Komerční prezentace
 Zpět