Přičarujte si lásku s bylinkami

Lidé byli vždy ochotni udělat takřka cokoliv pro to, aby získali něčí lásku. Ono najít tu pravou nebo alespoň přijatelnou není snadné. A tak mnohdy vstupovala do hry magie, třeba bylinková.

Nikdo úplně přesně neví, co všechno se pod termínem magie skrývá, ale shoda panuje v tom, že je to označení s nejasným vymezením, takže si pod ním každý může představit, co chce. Zřejmě nejčastěji je magie spojována se šamanismem a čarodějnictvím, ale nemůže chybět ani teorie o mimozemšťanech nebo padlých andělech. K různým čárům a márům se odpradávna používaly také bylinky, u nichž se věřilo v magické schopnosti. My dnes víme, že těch léčivých mají nepřeberné množství, a také jich v hojné míře využíváme, ale proč nezkusit trochu si s bylinami zakouzlit a začarovat? Co kdyby to náhodou fungovalo…


Čím přivolat lásku

Už v minulém čísle Zdraví jsme vám doporučili, abyste se na květen, tedy měsíc lásky, připravili v předstihu s kuklíkem městským, zajímavou rostlinkou mnoha dovedností. Teď je tedy čas představit si další „milostné“ bylinky.

Heřmánek pravý patří k nejznámějším a nejoblíbenějším léčivkám, jehož schopností využíváme k řešení širokého spektra zdravotních problémů. Pokud se ale právě nacházíte v situaci, že potřebujete přivolat lásku, můžete vyzkoušet, co dokáže v tomto směru. Údajně stačí přidávat si do koupelí heřmánkový odvar. Nebo můžete dát bylinku do sáčku a nosit ji u sebe. Kdyby nic jiného, budete pěkně vonět po heřmánku. Podobně by mělo fungovat sušené listí jahodníku v pytlíku zavěšeném na krku. Obojí můžete mít jen tak po kapsách, ale pak v nich budete mít tak trochu nepořádek.


Co ještě vyzkoušet?

Návodů na přivábení lásky pomocí bylinek je spousta, třeba tento: Snězte jablko, jadérka dejte na bílou látku a ve stínu nechte uschnout. Pak je smíchejte s levandulovou drtí a schovejte pod polštář. Tato směs by vám měla přivábit lásku, a když ne, tak se vám bude aspoň příjemně spát – levandule zklidňuje a harmonizuje mysl. Mezi bylinky, které byste měli nosit při sobě za účelem přivábení lásky, patří také například prvosenka, proskurník, sedmikráska, kontryhel nebo semena kardamomu. Ovšem pokud budete nosit na krku nebo v kapse váček se všemi bylinkami na přičarování lásky, nebude to váček, ale pořádný vak a budete si asi připadat jako bylinkářský obchod, takže bude lepší zvolit jenom některou z rostlinek i proto, aby se jejich vůně nepřebíjely.


Myrta nesmí chybět

Snítky myrty nemohou chybět v tak zvaném milostném váčku, ale především na žádné svatbě, i když pravda je, že mnohdy bývají nahrazovány buxusem nebo rozmarýnem, což je škoda. Tradice myrty jako svatební rostliny pochází ze starého Řecka, kde byla zasvěcena bohyni lásky Afroditě, která se podle pověsti poté, co se zrodila z mořské pěny, zahalila do větví myrty. A proto se myrta stala symbolem krásy, mládí a nevinnosti. Kromě toho však byla uctívána i jako léčivá rostlina. Odvar z listů a plodů má antiseptické schopnosti a lze ho využívat k obkladům na rány. Éterický olej z listů pomáhá při zánětech a mykotických onemocněních kůže, čistí pokožku a má antibakteriální účinky. Vůně myrty je vhodná pro aromaterapii a využívá ji kosmetický průmysl. Mimochodem parfémy z myrty vyráběli už lidé v době bronzové a myrtové víno bylo považováno za elixír mládí. Ale ještě předtím, než začnete připravovat myrtové větvičky na svatbu, je zapotřebí nejen přivábit někoho vhodného, ale také zařídit další docela důležitou věc, i když pro někoho ne zcela nezbytnou.


Aby vás miloval(a)

Pokud čarování s heřmánkem či jinou bylinkou vyšlo a vy máte pocit, že ten pravý nebo ta pravá se objevili, ještě není zcela vyhráno. To, že vy si myslíte, že je to ten správný objekt, neznamená, že sdílí stejný názor. Musí si vás všimnout a pochopit, že se má zamilovat právě do vás. Zkuste se obrátit pro pomoc k citroníku. Jeho usušené listy, které dáte na noc pod polštář, přivolají nejen sny o kýženém protějšku, ale i jeho náklonnost. Jak to provedou, těžko říct, ale minimálně vám hezky provoní polštář. Stejnou službu by vám měly udělat usušené květy jasmínu, které doma nasypete do misky nebo si je dáte do sáčku a budete je nosit v kapse. Vzájemnou náklonnost povzbudí a podpoří také meduňka, obzvlášť když je naložená do vína, které pak společně popíjíte.


Jak na zlomené srdce

I to se stává. Čarujete, kouzlíte, užuž to vypadá nadějně a najednou bum, je po vztahu, láska je fuč a vám zbude jen zlomené srdce. Zřejmě nejúčinnějším lékem je zavalit se prací, ale zase ne příliš, a věnovat se svým koníčkům. A snažit se co nejrychleji zapomenout třeba ve společnosti dobrých přátel. Jedna z babských rad doporučuje zabalit jetelový lístek, raději více než jeden, do modrého hedvábí a nosit na srdci. Květy a listy hlohu zase do tohoto orgánu přivádějí klid a vůně hyacintu údajně léčí nešťastnou lásku. Využití aromaterapie nejen k léčbě zlomeného srdce, ale k mnoha dalším účelům, například k uvolnění stresu, k navození dobré nálady a pohody, je velmi vhodným využitím bylinek a jejich éterických olejů. Obdobně fungují vykuřovadla, která si můžete namíchat sami.


Text: Anežka Kollmannová, foto: Shutterstock

Sladká růžová tečka

Růže je spojována s Venuší a obecně je považována za květinu lásky, která je nepostradatelná při různých milostných rituálech, alespoň pro některé jedince. Vykuřovadlo z růží prý napomáhá při svádění a navozuje erotickou atmosféru. Příjemný pocit navodí i růžový olej, který si můžete snadno připravit sami z očištěných okvětních lístků, jež necháte týden macerovat v olivovém oleji v uzavřené láhvi na slunci. Růžový olej pak můžete přidávat do koupele, používat k masážím nebo na obličejové masky. A v neposlední řadě můžete okvětní lístky chemicky neošetřených růží namáčet v rozpuštěné čokoládě a po ztuhnutí je sníst jako sladkou tečku. Čeho všeho, to už záleží na okolnostech a na vás.


Mezi bylinky, které bychom měli nosit při sobě za účelem přivábení lásky, patří také například prvosenka, proskurník, sedmikráska, kontryhel nebo semena kardamomu.Pokud čarování s heřmánkem či jinou bylinkou vyšlo a vy máte pocit, že ten pravý nebo ta pravá se objevili, ještě není zcela vyhráno.

Další informace najdete v květnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět