Sluncem políbená a přitom chráněná

Sluneční paprsky jsou samozřejmě dar, bez kterého by nebyl život. Zároveň jsou ale v nadměrné míře nepřítelem krásy a zdraví pokožky.

Dávno jsou pryč doby opékání se na slunci s touhou dosáhnout snědé pokožky. Nejvíc trendy je pleť, která je jen políbená sluncem, aby vypadala šťavnatě a rozzářeně a především zdravě. To zajistí vhodně zvolení (nejen) kosmetičtí pomocníci.


V souladu s přírodou

Většina slavných žen ve svých beauty tipech staví na první místo ochranu před slunečními paprsky kdykoliv a kdekoliv, protože ví, že právě ony způsobují předčasné stárnutí kůže. Dávno ovšem odzvonilo syntetickým opalovákům s chemickými filtry, silikony a dalšími škodlivými látkami, které ohrožují nejen naše zdraví, ale škodí i oceánům. Konkrétně jsou podle studií jedním z faktorů, kvůli kterému umírají pro mořský ekosystém nezbytné korálové útesy. V kurzu je kosmetika s přírodními minerálními ochrannými filtry. Ty, konkrétně oxid zinečnatý a oxid titaničitý, vytvoří na kůži ochranný štít a tím vznikne bariéra mezi sluncem a kůží, která zabrání paprskům proniknout hlouběji. Minerální filtry odrážejí negativní záření jako zrcadlo, tudíž paprsky nepronikají hlouběji do kůže. Ovšem i zde musíte být ostražití a vybírat pouze kosmetiku, která neobsahuje nanočástice, tedy je non-nano.


Dodají glanc, a navíc chrání

Nezbytností jsou samozřejmě i sluneční brýle, které chrání citlivou pokožku kolem očí. V kombinaci s vhodným kosmetickým produktem, jako je například tónovací sérum s SPF ochranou, poskytují nejen prevenci spálení, ale také zabraňují vzniku či prohlubování vrásek a stárnutí očí. Letos se do módy vracejí takzvané „cat eye“, tedy kočičí brýle, které mimo jiných proslavila Marilyn Monroe a jsou vhodné pro všechny osobité ženy. Hitem je ale také model zvaný pilot, který sedí všem typům obličeje a je svěžím doplňkem. Pilotky, jejichž tvar má původ ve vojenském prostředí, milují celebrity a zdá se, že nikdy nevyjdou z módy.


Nejen módní doplňky

Pro ochranu hlavy před paprsky a vysokými teplotami jsou ideální klobouky. Vhodně zvolený je nejen chic, ale navíc vás ušetří úpalu a úžehu a spálené pěšinky ve vlasech. Pokud zvolíte velmi módní klobouk se širokou krempou, vyhnete se i spálení obličeje, dekoltu, zátylku a také uší. V případě, že se rozhodnete pro klobouk s menší krempou nebo jste milovnice spíše sportovního stylu, tedy byste například zvolila kšiltovku, je důležité na partie, jež zůstanou nechráněné, aplikovat opalovací kosmetiku. K ochraně šíje, dekoltu, ramen či odhalených paží vám skvěle poslouží lehké letní šátky z bambusu, konopí či lnu.


Dodávejte výživu

Pokožka vystavená slunci potřebuje dostatečný přísun živin a blahodárných látek. Těmi jsou například vitaminy C, A a E, výživná a anti-age másla, oleje či zklidňující léčivky. Obsahovat by je měly už samotné opalovací přípravky. Nezapomínejte ale ani na následnou hydrataci a regeneraci, kterou si kůže zaslouží. Jemnými, ale účinnými pomocníky jsou v tomto směru avokádový, slunečnicový, olivový či mandlový olej a bambucké a kakaové máslo. Ke zklidnění pokožky po slunění jsou ideální panthenol, aloe vera, měsíček, levandule či heřmánek. Do každodenních kosmetických rituálů pak zařaďte produkty s kyselinou hyaluronovou, která se postará o hloubkovou hydrataci.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv redakcePokožka vystavená slunci potřebuje dostatečný přísun živin a blahodárných látek. Těmi jsou například vitaminy C, A a E, výživná a anti-age másla, oleje či zklidňující léčivky.V kurzu je kosmetika s přírodními minerálními ochrannými filtry.Sluneční brýle chrání oční okolí před spálením a zabraňují vzniku či prohlubování vrásek a stárnutí očí.Pokud zvolíte módní klobouk se širokou krempou, vyhnete se spálení obličeje, dekoltu, zátylku a také uší.

Další informace najdete v květnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět