Jak zkrotit pocení?

Ať se nám to líbí nebo ne, pocení vždy bylo, je a i nadále bude přirozená tělesná funkce, která chrání náš organismus před přehřátím. I z dalších důvodů je ale důležité potit se, ovšem neméně důležité je snažit se potlačit nepříjemné projevy, především zápach.

Mechanismus pocení je řízen hormony a nervovým systémem. Potní žlázy, kterých je v těle přibližně dva až pět milionů, jsou uloženy v nejhlubší vrstvě kůže a spirálovitými vývody vylučují pot na její povrch. Nejčastěji se potíme v podpaží, podňadří a tříslech, ale pocení se samozřejmě nevyhnou ani ruce, nohy, čelo či pokožka hlavy. Potem organismus reaguje hlavně na vyšší teploty a na nadměrnou fyzickou námahu, ale zpotit se můžeme i v emočně vypjatých situacích, ve velkém stresu, vlivem hormonálních změn nebo některých onemocnění. Pořádně zapotit se můžeme také při konzumaci hodně pikantních a ostrých jídel. Ovšem v případech, kdy tělo začne reagovat pocením i v situacích, které by ho neměly vyvolávat, se může jednat o zdravotní problém, který je zapotřebí řešit s odborníkem.


Pot za to nemůže

Běžné pocení je nepříjemné hlavně z estetického hlediska. Na mokré „lívance“ na oblečení v podpaží nebo na zádech není pěkný pohled. Pro nikoho není příjemný ani pot stékající z čela a jiných částí těla. Ovšem nejhorší je zápach, který obtěžuje především okolí. Za něj však nenese odpovědnost samotný pot, nýbrž množení a rozklad bakterií. Pokud chceme zápach co nejvíce omezit, máme na výběr ze dvou možností. Deodoranty sice nezabrání pocení, ale zabraňují množení bakterií a tím eliminují zápach. Antiperspiranty naopak zabraňují pocení, ale velmi často obsahují aluminiové soli, parabeny a alkohol, proto při jejich výběru čtěte pečlivě složení. Pokud nechcete riskovat eventuální zdravotní problémy, dejte přednost přírodním deodorantům, které neblokují přirozený proces pocení a respektují fyziologickou rovnováhu pokožky. Mnohé poskytují díky přírodním silicím i příjemnou vůni. Vybírat můžete mezi kuličkovými, ve spreji, krémovými či tuhými. Skvělé jsou deo krystaly, tedy starý dobrý kamenec, které na pokožce zanechávají jemný minerální film a účinně tak zabraňují vzniku nežádoucího zápachu, aniž by ucpávaly póry. Aktivně podporují obnovu přirozeného ochranného filmu pokožky. Při opakovaném používání se tvorba potu reguluje a dochází k mírnému stažení potních pórů. Pokožka dýchá a není podrážděná. Jestliže ale chcete komfortnější formu, můžete zvolit praktické krystalové deo spreje.


Pomůže chytrá houba

Další nepříjemností kromě zápachu a mokrých skvrn je, že pot může kůži dráždit, a to jak u dětí, tak u jedinců, kteří mají citlivější pokožku, což se projevuje tak zvanými potničkami. V takovém případě je vhodné postižená místa buď potírat Jarischovým roztokem, který koupíte v lékárně, nebo vsadit na oplachování odvarem z bylinek, například z heřmánku, dubové kůry nebo řepíku. Pomoci může i léty prověřený dětský zásyp nebo jedlá soda. Nohy (a to nejčastěji mezi prsty, ale i na ploskách), oblasti třísel, podpaží, pod prsy nebo povislým břichem mohou být postiženy plísní. V tomto případě vsaďte na přípravky z lékárny, kde si kromě jiného můžete koupit i tak zvanou chytrou houbu, která plísně likviduje, ale i krémy nebo spreje s obsahem tea tree.


Když se potíme příliš

Pak už mluvíme o hyperhidróze, kterou charakterizuje nadměrné pocení i v situacích, kdy by k němu docházet nemělo. Člověk s tímto zdravotním problémem se potí až pětkrát více než ten zdravý. To bývá často příčinou i psychických problémů, protože lidem trpícím hyperhidrózou je nepříjemný kontakt s okolím, omezují sociální vztahy, ztrácejí sebevědomí a objevit se mohou i psychické potíže. Přesné příčiny vzniku hyperhidrózy nejsou známé. Na vině může být dědičnost, ale způsobit ji mohou také menopauza, těhotenství, cukrovka, obezita, nezdravý životní styl, nadměrné kouření a pití alkoholu, stres a stavy úzkosti, srdeční onemocnění, porucha štítné žlázy, poranění periferních nervů, autoimunitní onemocnění či vedlejší účinky některých léků.


Existuje pomoc?

O příčině a druhu hyperhidrózy by měl vždy rozhodnout kožní lékař, který doporučí i následnou léčbu. „Celkově podávané léky, takzvaná anticholinergika, dokáží produkci potu celkově snížit, ale jejich četné a nepříjemné nežádoucí účinky významně limitují jejich terapeutické využití. Jedná se zejména o suchost sliznic, rozmazané vidění, retenci moče a zácpu. V případě nadměrného emočního pocení lze vyzkoušet benzodiazepiny, jejichž hlavní účinek spočívá ve snížení úzkosti. Nebezpečím je vznik závislosti při dlouhodobém použití,“ říká MUDr. Martina Rosická, Ph.D., z endokrinologicko-obezitologické kliniky Endocare. Invazivní, účinnou, ale poměrně drahou metodou je injekční aplikace botulotoxinu. Účinek tohoto neurotoxinu spočívá v blokádě přenosu vzruchu na nervovém zakončení, které řídí potní žlázy. „Aplikuje se injekčně sérií průměrně kolem 30 vpichů do problematické oblasti. Efekt nastupuje za 48 až 72 hodin a vydrží zpravidla několik měsíců. V podpaží je při užití této metody tvorba potu omezena na 70–80 %, na dlaních se pohybuje mezi dvaceti a třiceti procenty. Komplikace tohoto léčebného postupu jsou obecně přechodné a malé. V místě injekce může vzniknout hematom. Nepříjemná může být slabost malých svalů ruky ztěžující jemné pohyby,“ popisuje MUDr. Martina Rosická, Ph.D., a dodává, že v případě tvorby protilátek proti botulotoxinu se účinnost metody snižuje a je třeba zvolit jiný toxin nebo jinou metodu.


Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se odborníka
Jaké jsou možnosti estetické medicíny, kterými lze odstranit pocení?

V určitých partiích lze použít laser. V podpaží k odstranění nadměrného pocení využíváme laserového paprsku. Zákrok probíhá v místním znecitlivění. Případná bolest po zákroku se tlumí běžně dostupnými analgetiky. Rekonvalescence je krátkodobá, důležité je dbát na zvýšenou hygienu ošetřovaných ploch. Další možností u nadměrného pocení je pak i chirurgické odstranění, takzvaná endoskopická transtorakální sympatektomie. Při tomto zákroku se provede chirurgické odnětí nervu, který dává mozku signál k tvorbě potu. Využití endoskopického přístroje k této operaci zaručuje velmi krátkou dobu hospitalizace i rekonvalescence. Výsledky chirurgických metod odstranění nadměrného pocení jsou trvalé.
Odpovídá Roman Kufa, vedoucí lékař Perfect Clinic.


Co je Electro Antiperspirant

Jedná se o přístroje vyvinuté speciálně proti nadměrnému pocení na všech částech těla. Jsou schválenými zdravotnickými prostředky a jsou pod nimi podepsáni ti nejlepší lékaři zabývající se problematikou nadměrného pocení. Electro Antiperspiranty využívají výrazně vylepšenou a bezpečnou technologii zvanou iontoforéza. Tato technologie za pomoci velmi slabých elektrických impulzů stimuluje pokožku postiženou nadměrným pocením tak, že se během několika dní zcela přestává potit. Žádoucí efekt nastupuje po několika dnech a vydrží vždy až několik měsíců.


Pomůže i fytoterapie

Jak si poradit s nadměrným pocením, řešily už babky kořenářky. Výbornou bylinkou, která může pomoci, je šalvěj, kterou lze použít jako nálev. Čaj můžeme pít několikrát denně, ideálně týden a pak si udělat týdenní přestávku. K dostání je například Megafyt šalvějový čaj. Doporučována je také kombinace šalvěje s yzopem lékařským v poměru 1:1. Směs zalijeme 200 ml studené vody, necháme chvilku povařit, pak 10 minut louhujeme, přecedíme a pijeme na noc (při nočním pocení) nebo dvakrát až třikrát denně mezi jídly. V lékárně jsou ke koupi i tobolky se šalvějí (Liftea šalvěj). Z bylinek si lze připravit i domácí antiperspirant smícháním jedné polévkové lžíce jablečného octa, 200 ml šalvějového čaje a 10 kapek mátového oleje. Při nadměrném pocení rukou či nohou můžete využít koupele ze smrkových výhonků, listů ořešáku, dubové nebo vrbové kůry, které mají svíravý, adstringentní účinek. Jinou možností je příprava výluhu z přesličky, levandule nebo šalvěje v octu a omývání potivých míst. V boji s nadměrným pocením může pomoci i tradiční čínská medicína a akupunktura nebo homeopatie. Záleží na každém jednotlivci, zda a co vyzkouší a případně si vybere léčbu, která mu bude vyhovovat.


Další informace najdete v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět