Dekolt na objednávku? Dnes už běžná realita

Co všechno byste měli vědět, než se rozhodnete podstoupit plastickou operaci prsou.

To, jak velká prsa máte a jak vypadají, je v první řadě věcí genetiky. Velikost se může časem měnit, ale výrazné změny od přírody čekat nelze. Proto mnoho žen volí plastickou operaci. Další ženy zase chtějí řešit výrazný rozdíl velikosti prsů, změnu jejich tvaru či pevnost po zhubnutí. Nelze se tudíž ani trochu divit, že plastická operace prsou dnes patří k nejpopulárnějším zákroků oboru zvaného estetická medicína.


Jde hlavně o tvar

Říká se, že silikonové implantáty nejsou vhodná pro hubené ženy. Ale to je jen jeden z mýtů, které kolem plastických operací prsou kolují. Štíhlé ženy podstupují augmentaci prsou stejně jako jiné ženy. Pravda však je, že velmi hubené ženy s úzkým hrudníkem, které touží po plném dekoltu, mohou narazit na problém s nedostatečným profilem „malých“ implantátů. Ale řešení existuje. Jsou pro ně určeny speciální kulaté implantáty tvarované tak, aby i při menší základně implantátu poskytly dostatečný objem v oblasti dekoltu.


Důležité aspekty operace a umístění implantátu

„Existují dvě možnosti umístění prsního implantátu. Pod mléčnou žlázou a pod svalem. Lékař rozhoduje, která varianta je pro pacientku vhodná, na základě jejích tělesných dispozic. Kromě různého umístění implantátu vybírá chirurg také přístupovou cestu, kterou bude implantát do prsu vsunut. Jednou z možností je řez na rozhraní tmavé a světlé části dvorce. Řezy je však možné vést také v podprsní rýze nebo v podpaží,“ vysvětluje plastický chirurg z kliniky Esthé MUDr. Libor Kment. Aby byl vybrán způsob, který pacientce vyhovuje a zároveň je pro ni vhodný ze zdravotního hlediska, je nutná předchozí individuální konzultace, při které lékař zároveň vysvětlí průběh operace. Operatér pak provádí operaci v celkové anestézii.


Co bolí, to přebolí…

Zvětšení prsou je invazivní zákrok, který se podstupuje v celkové anestezii, a ano, mnohdy můžete během rekonvalescence cítit bolest. Záleží na tom, jak bolest snášíte u čehokoli jiného, platí také, že když máte štíhlejší postavu a menší přírodní ňadra, budete pravděpodobně cítit trošku větší bolest, protože si tělo a kůže budou zvykat na implantáty. V případě nedodržení doporučeného klidového režimu po operaci se bolestivost může prodloužit.


Kojit lze!

„Kojení není narušeno při jedné ani druhé variantě, plastická operace tak v tomto směru nepřináší žádné omezení,“ říká MUDr. Libor Kment. Ani samotná přítomnost implantátu žláze nijak nevadí a pacientka kojí zcela normálně, aniž by se musela obávat o kontaminaci mléka silikonem. Obtíže mohou způsobit drobné záněty, které se při kojení u některých pacientek objeví, ať už mají implantáty nebo ne. Pak je na místě včasná kontrola a prevence rozšíření zánětu na implantát. Naštěstí se jedná o velice ojedinělé případy.


Dlouho na klinice nebudete

Hospitalizace totiž většinou trvá jen jeden až dva dny. Poté je žena propuštěna do domácího ošetřování. Po zvětšovací operaci jsou prsa ovinuta obvazem, který je po odstranění drénů vyměněn operatérem za speciální podprsenku, to se děje první nebo druhý pooperační den. Na kliniku se žena opět dostaví kvůli vytažení nevstřebatelných podkožních stehů, které jsou odstraňovány po více než čtrnácti dnech. Velmi často jsou ale užívané vstřebatelné stehy, které se odstraňovat nemusí. Za několik dní po operaci již prsa při běžné zátěži nebolí, ale i tak je nutné dodržovat režimová opatření. Běžné činnosti jsou možné asi za týden až deset dní po operaci, větší zátěž a sport za šest až osm týdnů. Dále je nutné nosit pooperační kompresní prádlo přes den i na spaní a spát na zádech. Za tři měsíce od operace už je výsledek operace ustálený a kromě péče o jizvy nejsou nutná žádná další opatření.


I na mamograf můžete v klidu

Přítomnost prsních implantátů nijak neovlivňuje provedení ani hodnocení mamografického vyšetření. Občas se setkáváme se s obavami, že stlačení prsu deskami mamografu může implantát poškodit. Silikonové implantáty jsou ale velmi odolné a vydrží mnohonásobně vyšší tlak, než vyvinou desky mamografu. Pokud dojde na hodnocení obrazu, implantát je za mléčnou žlázou nebo za velkým prsním svalem a strukturu žlázy nezakrývá. Není proto nutné se obávat, že by zvětšení prsů znamenalo obtíže s budoucím vyšetřením.


Ano, musí se vyměnit, i když za dlouho

Bohužel stále nikdo nevymyslel prsní implantáty, které by vydržely věčně. I když se pracuje se stále kvalitnějšími materiály, je nutné počítat v prostředí lidského těla s určitou degradací implantátů. Avšak, jak upozorňují odborníci, každá žena je individualita, a proto implantáty vydrží jinak dlouho. Nutnost výměny se neodvíjí od stáří implantátu, ale od jeho stavu. Pokud je implantát v pořádku, což se dá jednoduše zjistit ultrazvukovým vyšetřením, pacientka je spokojená s tvarem prsů a nepociťuje žádné obtíže, implantáty mohou zůstat v prsech i mnohem déle než deset let. Podle studií je průměrná doba trvanlivosti silikonových implantátů asi 16 let, ale vzhledem k pokroku v technologii výroby implantátů lze v současnosti očekávat i delší životnost.


Text Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Mám problém s velkými prsy, bolí mě z nich záda. Je možné operaci hradit zdravotní pojišťovnou? A jak taková operace probíhá?

Zmenšovací operace prsů je obdobou modelace prsů s tím rozdílem, že kromě úpravy kožního pláště prsu a jeho zmenšení se zmenšuje i objem prsní žlázy. Výsledné jizvy jsou podobné jako u modelace a nejčastěji jsou to jizvy kolem dvorce a tvaru obráceného T, u některých operačních postupů tvaru L. Redukce prsů přináší pacientce velkou úlevu, a to nejen ve smyslu kosmetického vylepšení, ale často zdravotní úlevy ve smyslu odstranění velké hmotnosti prsů, tedy zátěže na páteř. Ustoupí neurologické obtíže, zlepší se držení těla, odstraní se dermatologické problémy pod prsy a řada dalších. Z těchto důvodů se operace může v některých těžších případech provádět ve státních nemocnicích na úhradu zdravotní pojišťovnou. Zmenšení prsů je větší operací než pouhá modelace, trvá tedy o něco déle, rozsah operační rány je větší a riziko pooperačních komplikací je rovněž mírně větší. Komplikace nebývají časté ani vážné. Častěji než u modelace se může vyskytnout pooperační krvácení, někdy se u větších těžších prsů může hůře hojit jizva v místě styku jizev pod prsy a při velkém posunu dvorce nahoru je někdy ohrožena jeho citlivost a zcela výjimečně jeho krevní zásobení. Pooperační režim je shodný jako u modelace prsů.
Odpovídá plastický chirurg Doc. MUDr. Jan Měšťák, CSc., www.esthe-plastika.cz.


Jak je to s mýty

Asi nejvíce mýtů a pověr stále koluje okolo prsou zvětšených silikonovými implantáty. Ne, v letadle nepískají, můžete se s nimi potápět, plavat, cvičit, posilovat i chodit do sauny (i když infrasauna se nedoporučuje). Přestože proběhly rozsáhlé studie, nebyla zatím prokázána ani souvislost mezi umělými vnadami a zvýšeným výskytem rakoviny prsu. Odborníci jsou také přesvědčeni, že silikony bez vady po výrobní stránce samy o sobě prasknout nemohou. Poškození může mít na svědomí jen velmi silný náraz, třeba autonehoda nebo průnik ostrého předmětu.


Druhy silikonových implantátů

Hladké, texturované nebo mikrotexturované. Jaký je v nich rozdíl? Pokud se nám podařilo zjistit, hladké silikony se dnes už prakticky nepoužívají, protože implantát s drsným povrchem lépe vrůstá do prsní tkáně, a tak je menší riziko pooperačních komplikací. Odlišuje se i výplň implantátů, a to gelem nebo solným roztokem. Silikony se solným roztokem jsou nejčastěji používány v USA a u nás jsou žádané spíše gelové implantáty. Silikonový gel má totiž konzistenci podobnou tkáni prsů, a tak velmi dobře napodobují pohyb, pohmat a celkové chování prsů. Dalším rozdělením je dělení podle tvaru. Existují kulaté, asymetrické a anatomicky tvarované silikony. Pokud chcete kopírovat tvar a sklon vašich přirozených prsou, aby působily co nejpřirozeněji, jsou pro správnou volbou anatomicky tvarované silikony. Chcete-li prsa zároveň zpevnit a dodat jim plnější tvar, měla byste zvolit kulaté implantáty – ty však nejsou určeny k výraznému zvětšování. Asymetrické silikonové implantáty jsou zase určeny k vyřešení rozdílných velikostí prsů.


Další informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět