Pijte pro zdraví i pro krásu

Může to vypadat, že o ničem jiném se nemluví a nepíše stále dokola tak jako o pitném režimu. Ale on je opravdu jedním z nejdůležitějších pilířů dobře fungujícího organismu.

Díky pravidelnému a dostatečnému příjmu tekutin přispíváme ke kondici ledvin, močového ústrojí, kloubů, ale také mozku, respektive jeho funkcí, podporujeme vyplavování toxinů a udržujeme svěží a zdravou pokožku. Každý den lidský organismus vyloučí zhruba 2,5 litru vody, a to nejen vyměšováním a potem, ale také dýcháním. A právě proto je důležité tekutiny pravidelně doplňovat, aby mohl tento mechanismus dobře fungovat.


Začněte den přípitkem

Samozřejmě nikoli alkoholem, ale sklenicí vody. I v noci tělo pracuje a prostřednictvím potu a vydechováním vylučuje tekutiny, proto mu dodejte to, co během spánku ztratilo. Následně myslete především na pravidelné pití v průběhu dne. „Tak je tělo schopné vodu lépe a efektivně využít. Výsledkem naráz vypitého litru vody, když si člověk večer vzpomene, bude spíš zvýšené nutkání k močení než blahodárný účinek na organismus. Proto není důležité jen kolik, ale také jakým způsobem tekutiny po celý den přijímáme,“ zdůrazňuje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky, která dodává: „Vodu v přiměřeném množství bychom měli doplnit i před spánkem, aby nás ráno nebolela hlava nebo abychom spali klidným, nerušeným spánkem a nebudili se žízní.“

Kolik je ideální?

To vám bohužel nikdo neřekne přesně. Pro orientační stanovení množství vody, které bychom měli denně přijmout (započítává se nejen tekutina, ale i jídlo), existuje několik pomůcek. První je vzorec, kdy vynásobíte svou hmotnost v kilogramech číslem 0,035. Výsledek je přibližná potřeba tekutin v litrech. Další zní, že dospělý člověk má vypít přibližně 0,5 litru (maximálně 0,7 l) tekutin na každých 15 kilogramů tělesné hmotnosti, včetně započatých. Množství se ale vždy řídí aktuální kondicí, teplotními faktory, pobytem na sluníčku, fyzickou, ale i psychickou zátěží, případnými onemocněními či věkem.

Specifické potřeby

Potřeba zvýšeného příjmu tekutin zcela logicky stoupá při horkém počasí či při sportovním výkonu. Před cvičením vypijte asi 200 ml tekutin a při něm pak každých 15 minut přibližně 150 ml. Po výkonu si dopřejte alespoň čtvrt až půl litru tekutin. Je ale zapotřebí zohlednit míru zátěže a vaši aktuální kondici. Množství příjmu se mění i vzhledem k věku. Například dětem byste orientačně měli dodat 60 ml tekutin na každé kilo váhy. Výhodou je, že starší děti již samy pociťují, že by se měly napít, to bohužel neplatí u seniorů, kteří pocit žízně často nemají. „Může pak dojít k závratím, motání hlavy a ke ztrátě rovnováhy a pádu,“ upozorňuje Iva Bílková. Na adekvátní příjem tekutin by měly dbát i ženy těhotné, kojící nebo v přechodu.

Čím hydratovat

„Do příjmu tekutin nemůžeme počítat kávu, jakýkoli alkohol včetně piva, silný černý čaj nebo slazené limonády. Ty pro vyloučení nadbytečného cukru z těla vážou na molekuly glukózy právě vodu a dehydrataci prohlubují. Stejně tak organismus spotřebovává větší množství vody pro metabolismus alkoholu v těle,“ zdůrazňuje Iva Bílková. Ideální je tedy čistá voda, a to nejlépe kohoutková. „Může být minerálně obohacená o kousky citronu, pomeranče, listy máty, ovšem neměla by obsahovat ‚bublinky‘, tedy CO2. Při metabolismu oxidu uhličitého totiž tělo opět zpracovává molekuly vody a více zatěžuje práci ledvin při ‚odkyselení organismu‘,“ dodává fyzioterapeutka. Zdrojem tekutin jsou také polévky a ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody. Mezi ně patří listové saláty, okurka, rajče, paprika, cuketa, vodní meloun, maliny či jahody.

Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Ptáme se za vás
Jak poznat, zda tělu dodáváme dostatečné množství tekutin?

Očividným ukazatelem, zda je hydratace organismu v pořádku, je barva moči. Měla by být světle žlutá, čím tmavší, tím hůř – v tom případě obsahuje méně vody a více minerálů, vitaminů a dalších prvků. Podobně není v pořádku nemuset celé odpoledne na toaletu. Jako orientační prověření dostatku tekutin ve svém těle můžete vyzkoušet jednoduchý test: vytáhněte svou kůži na hřbetu ruky pomocí palce a ukazováčku. Když ji po chvilce pustíte, měla by se během vteřiny vrátit zpátky do původního stavu bez jakýchkoliv deformit. Pokud ne, pravděpodobně byste měli svůj pitný režim upravit.
Odpovídá Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Tipy a triky

Máte-li potíže s pravidelným doplňováním tekutin, vyzkoušejte drobné fígle, které vám pomohou si pití zautomatizovat:
• Mějte vodu stále při sobě. V karafě či džbánku na stole, a to i pracovním, abyste si i pouhým pohledem připomínali, že byste se měli napít.
• S sebou noste lahev – ideální je skleněná nebo z kvalitního odolného nerezu.
• Když dopijete, připravte si další vodu.
• Nastavte si na každé dvě hodiny upozornění, že se máte napít.
• Sledujte, kolik tekutin jste přijali, prostřednictvím mobilních aplikací, které jsou volně ke stažení.
• Je prokázáno, že pokud použijete brčko, budete pít více.

Jak na dehydrataci

Mezi projevy dehydratace patří vyčerpanost, ztráta koncentrace, malátnost, pocit na omdlení, suchá ústa, bílý povlak na jazyku, zapáchající dech, suché sliznice a pokožka, zácpa, bolest hlavy, ale i kloubů, výkyvy krevního tlaku, zrychlený puls, svalové křeče. Pokud se nejedná o závažnou formu dehydratace, stačí zvýšit příjem tekutin, ale nikoliv vypitím velkého množství naráz, to by mohlo způsobit zvracení. V první fázi tedy pijte po menších doušcích s přestávkami. Následně pravidelně po skleničkách. Měli byste si také dopřát klid, nejlépe vleže. V případě intenzivní ztráty tekutin například vinou průjmu a zvracení by vodu měly doplnit rehydratační roztoky solí a minerálů, silné bujony, eventuálně bylinkové či ovocné čaje. U těžkých forem dehydratace je zapotřebí podání rehydratačních roztoků pomocí infuze.
Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět