Jak vyzrát na pigmentové skvrny

Faktorů, které způsobují pro mnoho žen i mužů nežádoucí pigmentaci, je hned několik. Tím nejčastějším je ale především nadměrné slunění bez patřičné ochrany.

Tmavé flíčky se mohou objevovat jednotlivě nebo slité do větších ploch. Vyskytují se v celé škále barev, od světle hnědé po černou. Pigmentových skvrn můžeme na těle zaznamenat celou řadu. Jednotlivé druhy se přitom liší podle toho, v jaké vrstvě se melanocyty, pigmentové buňky, nacházejí a jak jsou uspořádány.


Příčiny jejich vzniku

Jak už bylo řečeno, nejčastěji se pigmentové skvrny objevují v důsledku nadměrného vystavování kůže slunečním paprskům. Ty způsobují předčasné stárnutí pleti a výsev pigmentových skvrn. V tomto případě je samozřejmě nejdůležitější prevence v podobě používání ochranné kosmetiky při opalování, ale také při běžném pobytu na slunci, kdy je radno aplikovat například tónovací či BB krémy s SPF 15. Za vznikem tmavých flíčků ale může být i akné s následnými jizvičkami, které se posléze mění ve skvrny s nadměrnou pigmentací. Problematická a aknózní pleť proto vyžaduje speciální a šetrnou péči založenou například na blahodárných účincích rostlinných olejů a výtažků. Tabu by měly být agresivní přípravky s alkoholem. Pigmentace se může objevit i v důsledku hormonálních změn v průběhu těhotenství nebo při používání hormonální antikoncepce. Ve většině případů se ale pleť po porodu či po vysazení pilulek vrátí do normálu. V neposlední řadě je příčinou vzniku i nezdravý životní styl, oxidační procesy a nadměrný stres. Důležitý je tedy pestrý jídelníček bohatý na vitaminy skupiny B, vitaminy C a E a kyselinu listovou.


Depigmentace přírodními oleji

Dříve, než svou pleť začnete zatěžovat drastickým chemickým bělením, vyzkoušejte přírodní cestu. Například Asiatky již dlouhá staletí sázejí na rostlinné výtažky z divoké vrby nebo kaštanovníku. Ideální depigmentační přírodní kosmetika je ta, která obsahuje speciální koktejl olejů s bělicím účinkem. Co to konkrétně znamená? Chybět by například neměl šípkový olej, který má výjimečné hojivé účinky, dokáže redukovat drobné jizvy a výrazně zlepšit stav keloidů (vystouplé jizvy). Velice dobře jej snáší jak pleť stárnoucí, tak citlivá pokožka dětí. Moringový olej zase pomáhá pleti, která kromě vybělení pigmentových skvrn potřebuje také oživit a zpevnit. Výborných výsledků dosahuje v péči o pleť aknózní, kterou dokonale sjednocuje. O mimořádných ochranných účincích esenciálního oleje z myrhy věděli už staří Egypťané, kteří jej přidávali do balzámů určených namáhané a popraskané pleti. Má výrazné hojivé účinky, dezinfikuje a podporuje přirozenou regeneraci. Exotikou a kořením vonící olej ze santalového dřeva poskytuje kromě depigmentačních účinků i hydrataci, a to i velmi náročné přecitlivělé pleti. Éterický kadidlový olej obnovuje pokožku ve všech vrstvách a redukuje vzhled již vzniklých jizev.


Chcete raději dermokosmetiku?

Pokud nejste zrovna příznivci olejů, které samozřejmě nemusí každému vyhovovat, poohlédněte se po speciální depigmentační kosmetice. V jejím složení hledejte například kyselinu kojovou, která rozjasňuje a je považována za nejefektivnější bělící látku. Potlačuje aktivitu tyrozinázy, blokuje přenos melanosomů do keratinocytu a zamezuje vzniku pigmentových skvrn. Dalšími aktivními látkami, které jsou ideální pro rozjasnění, sjednocení tónu pleti a především redukci skvrn, jsou alfa arbutin, niacinamid, který má navíc protizánětlivé a antioxidační účinky, či kyselina L-mléčná a kyselina linolová, jež navyšuje množství epidermálních buněk a tím zlepšuje odbourání melaninu.


Text: Kateřina Grimmová, foto: Shutterstock a archiv firem

Druhy pigmentových skvrn

1. Sluneční skvrny se objevují většinou na místech, kde kůži vystavujeme přímému slunci, například na obličeji či rukou. Jejich tvar je přesně ohraničen a setkat se s nimi můžeme především u starších lidí.

2. Pihy se objevují již v dětském věku kdekoliv na těle. Drobné pigmentové složky mají jednotnou barvu a vyskytují se ve větším počtu. Sklon k pihám může být dědičný, a pokud nemění tvar nebo nejsou vystouplé, není důvod se jich zbavovat, protože pihy jsou in!

3. Skvrnu cafe-au-lait světle hnědé barvy o velikosti až 5 cm mají většinou lidé již od narození.

4. Stařecké skvrny vznikají ve stáří vlivem vystavení pokožky příliš silnému slunci po dlouhou dobu, a to především na hřbetech rukou, předloktí, obličeji, krku či dekoltu.

5. Melasma, známý druh pigmentových skvrn, vyvolává UVA a UVB záření, a to i v soláriích. Zaznamenat je přitom můžeme hlavně v obličeji, na spáncích, čele a krku. Trpět jimi mohou také těhotné a kojící ženy, jejichž kůže je citlivější na slunce.

6. Chloasma se objevuje u žen s tmavší pletí v oblasti obličeje. Příčinu jejich vzniku je nutné hledat v hormonální nerovnováze.

Odstranění laserem

V případě, že jsou pro vás pigmentové skvrny nejen estetickým, ale i psychickým problémem, můžete se svěřit do rukou profesionálů. Nejčastěji využívají laser, který zasáhne přímo pigmentovou skvrnu, aniž by poškodil okolní tkáň. Mikropaprsky naruší hloubkovou vrstvu pokožky a tím zahájí přirozený regenerační proces hojení se zrychlenou tvorbou zdravé tkáně. Následně po zahojení je pokožka sjednocená.Tmavé flíčky se mohou objevovat jednotlivě nebo slité do větších ploch. Vyskytují se v celé škále barev, od světle hnědé po černou.Pigmentace se může objevit i v důsledku hormonálních změn v průběhu těhotenství nebo při používání hormonální antikoncepce. Ve většině případů se ale pleť po porodu či po vysazení pilulek vrátí do normálu.

Další informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět