Pracovala jsem přímo na covidovém oddělení!

Pro muzikálovou a činoherní herečku a zpěvačku Kateřinu Pechovou není svět showbusinessu středobodem vesmíru. Neváhá se vrhnout do pomoci druhým, je vášnivá čtenářka, ráda zpovídá zajímavé lidi ve svém podcastu a inspiruje nejednu ženu k tomu, aby byla sama sebou.


Aktivně spolupracujete s Nadací Alsa, která poskytuje služby nemocným s amyotrofickou laterální sklerózou, o níž se moc nemluví a málokdo ví, o co se jedná. Vy s ní ale máte i osobní zkušenost.

Ano, před pěti lety na ALS bohužel zemřel můj nevlastní otec. Tehdy jsme vůbec nevěděli, co to ALS je, a musím říct, že ani lékaři nám toho moc neřekli. Spolek Alsa jsme naneštěstí objevili až po tatínkově smrti, ale od té doby s ním úzce spolupracuji a jsem celému týmu neskutečně vděčná za to, co pro pacienty a jejich rodiny dělá.

Pomoc jiným lidem vám rozhodně není cizí. V první vlně lockdownu jste dobrovolničila v nemocnici…

Ano, na podzim jsem nastoupila jako dobrovolník do nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského pod Petřínem. Byla to neskutečná dvouměsíční zkušenost, na kterou nikdy nezapomenu. Byla jsem přímo na covidovém oddělení na interně A.

Odmala milujete knihy a o své tipy se dělíte na IG profilu „Káti knižní kabinet“, což je svým způsobem také pomoc. Které knihy vás v poslední době nejvíc zaujaly a oslovily?

Ano, knihy miluju odmalička! Můj velký sen je jednou knihy i psát. A v poslední době mě nejvíce zaujala třeba kniha od Jakuby Katalpy Zuzanin dech, druhý díl Šikmého kostela od Karin Lednické, dětská kniha Tajemná zahrada nebo motivační kniha Jsi prostě borec od Jen Sincero. Nemám, co se knih týče, vyhraněný styl. Ráda si přečtu od každého žánru něco.

Na jaře jste také spustila svůj autorský podcast rozhovorů NA ŽIVO(t). Koho si zvete a o čem si povídáte?

Zvu si ženy a muže, kteří jsou pro mne inspirací. Nejsou to primárně známé osobnosti. Snažím se obsáhnout různá životní témata, ať je to mateřství, psychologie, knihy, duchovno, kudrnaté vlasy nebo zdravá výživa. Všechny díly je možné zhlédnout na mém IG profilu @kata.pechova.

Často se dělíte i o beauty tipy. Na které kosmetické rituály nedáte dopustit?

V posledních pár letech jsem se zamilovala do přírodní kosmetiky. Možná je to i věkem, ale více se zajímám o to, co si na obličej a tělo mažu. Rozhodně nedám dopustit na italskou přírodní značku Essere od Damibio a také jsem se zamilovala do světového hitu kryoterapie Ice globes taktéž od Damibio. Používám od nich jak přípravky na pleť, tak na vlasy. Také jsem věrná značce Botanicus, a co se dekorativní kosmetiky týče, mám ráda Zuii.

Neméně důležité je i to, co do těla vkládáme. Jak se stravujete a co ráda vaříte?

Já jsem odmalička jedlík. Jídlo je pro mě určitý rituál a ráda si ho vychutnám. Snažím se jíst zdravě, ale občas neodolám poctivé domácí klobásce, segedínskému guláši nebo klasické české omáčce, ať je to rajská, či svíčková. Manžel se ale stravuje hlavně zdravě a fitness, takže je pro mě motivací a ty výše zmiňované dobroty si nedávám každý týden. Co se týče mého zdravého stravování, nedám dopustit na poctivý, několik hodin tažený masokostní vývar nebo ratatouille.

Je vám blízká i ekologická a lokální móda. V čem se vy osobně cítíte nejlépe?

Velmi ráda podporuji české značky, mezi které patří hlavně Jamie Collection nebo Věci z věcí mého kolegy Laca Hudce. Jamie je především pohodlná sportovní móda pro ženy, a jelikož jsem milovník teplákovek, byla to láska na první dotek. (smích) A značka Věci z věcí je zase především o udržitelnosti – jsou to nové věci tvořené ze starých. Dokonce jim můžete poslat své staré kousky a nechat si z nich vyrobit třeba stylový batoh nebo ledvinku.

Mám pocit, že vy se obecně nepodvolujete diktátům. Jak moc je pro vás důležité žít svobodně a jít vlastní cestou?

Já jsem typ člověka, který si potrpí na spravedlnost. Dokázala bych se za ni bít! A to se dost se svobodou pojí, nerada si nechám někým něco diktovat nebo se ovlivňovat. Ale také jsem příliš citlivá a beru si spoustu věcí osobně, což se stále učím odbourávat. Žít svobodně a jít vlastní cestou je pro mě nezbytnost.

S manželem Petrem Pechou jste známí svým smyslem pro humor. Předpokládám, že hrát společně v komedii Svatební cesta do Jiljí musí být docela jízda. A mimochodem, máte prostor na improvizaci?

Zkoušení nás stále čeká, vzhledem ke koronaviru se muselo už několikrát odložit. Premiéra by měla být v září tohoto roku, tak se snad dočkáme. Jinak s manželem spolu hrajeme i v Intimních příbězích z ráje Adama a Evu a myslím, že na sebe hezky slyšíme a klape nám to i na jevišti. Ostatně budeme rádi, když se přijdete přesvědčit sami třeba na některou z letních scén.

Na co ještě se kromě zářijové premiéry v nejbližší době těšíte?

Připravuji ve spolupráci s Renatou z @curlymyself veselou a barevnou knihu o kudrnatých vlasech a na to se neskutečně těším. A v soukromí mě čeká role svědka na svatbě mé blízké přítelkyně. Samozřejmě se nemohu dočkat postupného návratu na divadelní jeviště.

Text: Kateřina Grimmová, foto: Lucie DvořákováDalší informace najdete v červencovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět