Nejčastější letní patálie

Která to je? No přece průjem! A protože neexistuje stoprocentní recept, jak se mu v létě vyhnout, poradíme vám alespoň, jak ho léčit a riziko jeho vzniku minimalizovat.

Není nic příjemného, když vám v parném létě onemocní dítě průjmem. A je jedno, zda jste právě na horách, u moře, u rybníka nebo doma. Ve všech případech se jedná o velice nepříjemnou patálii, která dělá rodičům vrásky a děti nepříjemně obtěžuje. A to není vše! Obzvlášť u hodně malých dětí může mít průjem za následek nebezpečnou dehydrataci.


Kdy mluvíme u dětí o průjmu?

To je podle odborníků individuální, vyprazdňování u dětí totiž hodně závisí na věku. Například u kojenců a batolat je častější frekvence vyprazdňování a řidší konzistence stolice daná fyziologicky. O průjmu hovoříme vlastně až tehdy, pokud má stolice dítěte větší objem, je řídká až vodnatá, výrazně zapáchá a je častější než pětkrát denně. Není zvláštností, že průjem bývá doprovázen nevolností, zvracením a bolestmi břicha.

Na co si dát pozor

Největším rizikem průjmového onemocnění u dětí je ztráta tekutin: „Dehydratace neboli nedostatek tekutin v těle není spojená jen se ztrátou vody jako takové, ale také se ztrátou minerálních látek. Dehydratace může postihnout všechny věkové kategorie, a i když k ní ve značné míře přispívá teplé počasí, ne vždy musí být na vině – stačí horečka nebo průjem. Na nedostatek tekutin reaguje tělo pocitem žízně. Ten je daný vzestupem hladin některých iontů a hormonů v krvi,“ vysvětluje Mgr. Alice Menšíková, DiS., záchranářka a lektorka první pomoci. Současně upozorňuje, že v případě kojenců a batolat je dehydratace důvodem k okamžité návštěvě lékaře, zvláště pokud jsou řídké stolice doprovázeny i zvracením!

Poznáte dehydrataci?

Lehčí průjmové onemocnění, bez dehydratace či s mírnou dehydratací, zvládneme i doma. Zatímco mírná dehydratace se projevuje pouze suchými rty, vážná dehydratace má hned několik důležitých znaků:
• dítě málo močí
• jeho moč je tmavší než obvykle
• má žízeň
• má horečku
• odmítá jíst
• má suché rty, povleklý jazyk
• při pláči neslzí
• nepotí se

Všechny tyto znaky upozorňují na možnost, že vzniká porucha vstřebávání tekutin a dítě je ohroženo dehydratací! Čím je dítě menší, tím je riziko větší.

Umíte průjem správně léčit?

Základem léčby každého průjmu je dostatečný přísun tekutin. Na rehydrataci u dětí jsou určeny speciální roztoky, kterými dodáme do těla nejen vodu, ale obsahují také glukózu a důležité soli, které se při průjmu z organismu ztrácejí. V lehčích případech je možné místo rehydratačních roztoků použít minerální vodu. Součástí léčby jsou i probiotika, zdraví prospěšné bakterie (nápomocné při úpravě střevní flóry) a úprava stravy. Ta by především neměla obsahovat mléko, spíše jsou vhodné potraviny, které stolici zahustí. Kupříkladu vývar z mrkve, vařená mrkev, rýže, banán, případně strouhaná jablka. Dětem raději nedávejte černý čaj. Obsahuje kofein, který je dráždivý. Podávejte neochucené čaje typu rooibos a vilcacora, případně bylinné čaje (nejlepší je fenyklový).

Prevence není složitá, ale zvláště u virových průjmů je obtížná

Riziko onemocnění průjmem se přesto dá snížit dodržováním těchto zásad:
1. Malým dětem myjte dětem ruce dobře a často, hlavně po použití toalety a před jídlem. Starší děti to pečlivě naučte – je to nejúčinnější prevence průjmů přenášených z člověka na člověka.
2. Ovoce a zeleninu před konzumací důkladně omývejte.
3. Důkladně omývejte povrchy v kuchyni.
4. Maso rozmrazujte rychle, upravujte ho hned po rozmrazení, tepelná úprava musí být dostatečná.
5. Nikdy nedovolte pít dítěti vodu z neznámých zdrojů – potoky, lesní studánky, fontány.
6. Nedovolte dětem jíst jídla připravovaná na ulici.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Kdy není průjem akutní, ale chronický?

Průjem však může být průvodním projevem i jiných, závažných onemocnění. Pokud trvá více než 14 dní, případně má další doprovodné příznaky, jakými jsou neprospívání, nechutenství, pokles tělesné hmotnosti, chudokrevnost a jiné, je třeba zajít k lékaři. Může jít totiž o doprovodný jev chronických onemocnění! U nejmenších dětí v kojeneckém věku bývá někdy projevem alergie na bílkovinu kravského mléka nebo intolerance laktózy. U starších dětí může být chronický průjem příznakem celiakie, syndromu dráždivého střeva. Může provázet i jiná závažná onemocnění, jakými jsou chronické nespecifické střevní záněty, tedy například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

Zeptali jsme se za vás
Které potíže dětem i jejich rodičům nejvíce znepříjemňují horké léto?

Nejčastěji bolest břicha, zvracení a průjem, jejichž příčinou je jídlo. Proto doporučuji nejíst potraviny, u kterých si nejsme úplně jisti jejich původem, skladováním nebo úpravou. Hodně potrápit dokáže i bolest hlavy, nevolnost a zvracení v kombinaci se spálenou kůží. Jde o další z typických letních potíží – úžeh. První pomocí je přesun z přímého slunce do stínu. Uleví také tekutiny po malých dávkách a postupné ochlazování těla například sprchou. Mimochodem, úžeh lidé často zaměňují za úpal. Příčinou úpalu však není na rozdíl od úžehu sluneční záření, ale pobyt v horku. Od úžehu se liší tím, že se nemocným točí hlava, hůře se orientují a mohou mít i křeče v nohou. První pomoc je podobná jako u úžehu. Dotyčného je potřeba dostat z tepla a vlhkosti. K osvěžení jsou vhodné nápoje obsahující minerální látky.
Odpovídá MUDr. Josef Štolfa, praktický lékař a vedoucí výukového pracoviště praktického lékařství 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Tip z přírody

Víte, že borůvky, borůvková šťáva a černý rybíz patří k nejznámějším přírodním prostředkům proti průjmu? Můžete je podávat syrové, rozmrazené, sušené (namočené nebo uvařené ve vodě) či ve formě mírně slazeného kompotu.

Další informace najdete v červencovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět