Jak si konečně najít partnera?

Touha trávit život po boku někoho blízkého je pro většinu lidí velmi přirozeným jevem. Pokud jste týdny, měsíce či roky bez partnera a doposud se vám nedařilo svoji situaci změnit, pokusíme se nastínit možnosti, jak si můžete partnera najít, a co byste naopak při seznamování s novým protějškem dělat neměli, abyste zvýšili své šance na úspěch.

Pro každého člověka může pojem „být dlouho bez partnera“ znamenat něco jiného. Každý také jinak zvládá život na vlastní pěst a jinak přistupuje k seznamování. Někdo vyznává přístup nechat věci plynout, jiný by se rád vrhl do seznamování naplno nebo jinak než doposud. Jak si tedy konečně najít partnera? V první řadě je potřeba si uvědomit, že k seznámení může dojít skutečně kdekoliv a mnohdy se tak stává ve velmi neočekávaných situacích nebo místech. Základem je proto nezavrhovat dopředu žádné možnosti, být otevřený novým setkáním a za svou situaci se nestydět. Pokud vaše okolí bude vědět, že byste se rádi s někým seznámili, mohou se stát ideálním zdrojem nových kontaktů. Kamarádi, kolegové v práci i rodina mohou vědět o někom v podobné situaci a rádi vám zprostředkují setkání s novým člověkem. Pokud se zdráháte jít s kůží na trh takto otevřeně, ideální příležitostí, jak vás mohou přátelé s dotyčným více či méně nápadně seznámit, je nějaká společná akce – od grilování, výletu nebo projížďky na kole až po různé oslavy. Účasti na takové akci se nebraňte s často slýchaným odůvodněním či výmluvou „stejně tam nikdo nový nebude“ a buďte otevřeni novému setkání. Ostatně takový způsob seznámení patří k těm nejoblíbenějším, protože máte jistotu, že vaši kamarádi a známí by se vás nesnažili spojit s někým podezřelým, nevlídným nebo nesympatickým. Možná bude z takového setkání jen letmé pozdravení a společenská konverzace, ale zrovna tak může přerůst v něco víc. Čím víc takových příležitostí budete mít, tím větší šanci máte.


Neúspěch není tragédie

Nevyšlo to tímto způsobem? Neházejte flintu do žita a nenechte se odradit. „Je potřeba si uvědomit, že neúspěchy při seznamování jsou zcela přirozené a v nějakém okamžiku jsme si je zažili všichni. Vybíráme si přece jen partnera do života, což je natolik zásadní věc, že je jasné, že to zpravidla napoprvé nevyjde,“ komentuje neúspěšné pokusy terapeutka a koučka Ing. Lenka Matoušová z projektu Servis vztahů, který spadá pod obecně prospěšnou společnost Women for Women. „Pokud se vám však stává příliš často, že již po prvním setkání potenciální partner nejeví další zájem, zkuste se zamyslet nad tím, zda není potřeba změnit přístup,“ radí koučka. „Ženy by mohly požádat blízkého přítele a muži blízkou přítelkyni, aby jim zcela otevřeně sdělili, v čem může být problém. Pokud nikdo tak odvážný ve vašem okolí není, můžete zkusit služby psychoterapeuta, který vám pomůže rozklíčovat, na čem to zpravidla troskotá. Celou škálu odborníků najdete například v Servisu vztahů na www.servisvztahu.cz,“ dodává Lenka Matoušová.


Co dělat jinak?

Za neúspěchem na poli seznamování může stát mnoho faktorů. Celková zasmušilost související s delší dobou, kdy je člověk sám, se může promítnout do výrazu i do dojmu, kterým na okolí působíte. K seznamování se proto vyplatí přistupovat s úsměvem a adekvátní přístupností. Ani vám samotným by se nelíbilo být na schůzce s člověkem, který se mračí, stěžuje si na to, že je sám, nebo který kolem sebe šíří negativismus. Jednou z hlavních zásad ovšem je nepřetvařovat se. Přetvářka se nevyplatí ani krátkodobě, ani dlouhodobě. Nemá smysl se prezentovat jinak, než jací skutečně jste, protože základem seznamování je postupné poznávání protějšku a toho, co má kdo rád nebo co ho baví. V uměle vytvořené roli navíc nelze setrvat věčně. „Zástupci obou pohlaví by především měli být sami sebou, autentičtí a přirození. Pokud se předvedeme v jiném světle, než jací doopravdy jsme, stejně to časem praskne a dlouhodobě to fungovat nebude,“ potvrzuje Lenka Matoušová a přidává příklady: „Není dobré vyprávět o tom, že jsem také vášnivý lyžař, když mám hrůzu i z modré sjezdovky. Nebo že také miluji psy, když psy ve skutečnosti vůbec nemusím. Je přirozené, že se chceme ukázat v dobrém světle, pořád ale můžeme zůstat pravdiví.“ Na druhou stranu není pochopitelně nutné hned na první schůzce přiznávat všechny svoje špatné vlastnosti.


Nerezignujte!

Další věcí, která vám možná zbytečně komplikuje seznamování, je rezignovanost a neúměrně nízké sebevědomí. Nevzdávejte se jen proto, že pár schůzek se nevydařilo, nebo proto, že jste již delší dobu na nikoho zajímavého nenarazili. Situace se může změnit ze dne na den, a pokud o sebe budete fyzicky i psychicky pečovat, může to přinést ovoce v tu nejméně pravděpodobnou chvíli. Předchozí neúspěchy v navazování kontaktů, rozchod, rozvod nebo dokonce obavy z vysokého věku nejsou důvodem k trvalému uzavření se do sebe a propadnutí skepsi. Ať už se ve vašich předchozích vztazích stalo cokoliv, vyvarujte se hanění svého předchozího partnera nebo házení viny za svou současnou situaci právě na bývalý protějšek. To může váš nový objev spolehlivě odradit. „Při prvních schůzkách není vhodné sdělovat vše o svých předchozích partnerech a vůbec vyklopit vše o sobě tzv. na první dobrou. Je fajn zachovat si svá tajemství, aby měl potenciální partner chuť nás dále poznávat,“ říká koučka. Na povídání o své minulosti bude v případě nového vztahu času dost. I to do partnerství patří, ale vše má svůj čas.


Separátní kategorie – seznamování online

Ať už se s touto formou seznamování osobně ztotožňujete nebo nikoliv, online seznamky zkrátka patří k současnému životu. Nezatracujte je jen proto, že virtuální prostředí jinak příliš nevyhledáváte, protože mnoho seznámení se odehrává právě tam. Ujasněte si, co od seznamky očekáváte, o jaký typ vztahu máte zájem, a podle toho volte platformu, na kterou se vydáte. „Seznamování na seznamkách je dnes úplně normální. Existuje už mnoho šťastných párů, které se potkaly díky seznamce. Když budete dodržovat základní pravidla bezpečnosti, můžete se pustit do seznamování i zde a třeba opravdu potkáte celoživotního partnera,“ potvrzuje Lenka Matoušová.


Rada odborníka
Co doporučujete lidem, kteří mají při seznamování obavy z využívání internetových seznamek?

Při seznamování v online prostředí je potřeba dodržovat základní pravidla. Osobě, s níž si přes seznamku dopisujete, nikdy nesdělujte své bližší kontaktní údaje, jako je vaše bydliště, zaměstnání nebo telefon. Pokud si domluvíte schůzku, volte frekventované místo, kde se budete cítit bezpečně. Nikdy neposílejte své intimní fotografie, protože nevíte, jak s nimi dotyčný naloží. Na druhou stranu je dobré neztrácet čas sněním o tom, jaký je člověk, se kterým si dopisujete. Pokud vás vzájemné dopisování baví a zprávy například nejsou plné pravopisných chyb, zkuste se co nejdříve sejít. Vaše představa může být úplně odlišná od reality. Pokud se vám váš protějšek nebude líbit, alespoň nebudete ztrácet čas. Pokud to však bude to pravé, tak proč si jen dopisovat a neposunout se o krok dál.
Odpovídá Ing. Lenka Matoušová, terapeutka a koučka ze Servisu vztahů, projektu obecně prospěšné společnosti Women for Women.


Máte pocit, že jste vyčerpali všechny možnosti, jak se seznámit? Tipy, kde všude to vyzkoušet

Nové koníčky a sporty: Proč nezkusit třeba kurz bojového umění nebo nějakou běžeckou skupinu? Osvědčit se může i jazykový kurz nebo víkendový řemeslný workshop.

Láska prochází žaludkem: Nabídka různých kurzů z oblasti gastronomie je široká. Můžete zkusit kurz přípravy sushi, milovníci kávy mohou vyzkoušet kurz pro baristy nebo se přihlaste třeba do klasického kurzu vaření.

Při cestování sledujte dění kolem sebe místo displeje mobilu: Pokud se začnete více rozhlížet kolem sebe, možná si všimnete, že každé ráno sedíte v autobuse se stejným mužem či ženou. Působí sympaticky? Usmějte se na sebe – třeba je na světě příležitost k seznámení.

Dobrovolnictví: Příležitostí, jak se zapojit do různých dobrovolnických nebo charitativních projektů, je nespočet. I zde můžete narazit na podobně naladěné lidi, se kterými budete mít hned společnou řeč. Jiskra může přeskočit i při úklidu v okolí bydliště nebo při výpomoci v nějakém spolku.
Více informací naleznete v květnovém vydání časopisu Zdraví.
 Zpět