Ozdravte své vlasy

Znečištěné životní prostředí, sluneční paprsky, nevhodně zvolené produkty, barvení, kulmování, žehlení, ale také nezdravý životní styl vlasům vskutku neprospívají. Proto vám přinášíme několik rad, jak je ozdravit a pečovat o ně tak, aby byly nejen krásné, ale i zdravé.


ZAPOMEŇTE NA…

Časté mytí
Podle většiny odborníků každodenní mytí hlavy vlasům spíše škodí, než prospívá. Vlasy se pak mnohem rychleji mastí, protože si potřebují obnovit ochranný filtr, který častým mytím poškozujeme. Jako vhodný se jeví pětidenní interval, pochopitelně záleží na prostředí, ve kterém se pohybujete, a na aktivitách, které vykonáváte. I lehce mastné vlasy se dají upravit do takového účesu, že to nikdo nepozná. A když je nejhůř, pomůže kvalitní suchý šampon, díky kterému lze mytí hlavy alespoň o den oddálit.

Spánek s mokrými vlasy
Vlhké vlasy jsou mnohem náchylnější k lámání a dochází také k narušení přirozeného pH pokožky a špatné funkci potních žláz, což má za následek zvýšenou tvorbu lupů a mastící se pokožku. V neposlední řadě pak mokré vlasy vytvářejí na polštáři vlhké prostředí, které nahrává vzniku plísní a množení všelijakých mikroorganismů. Nic z toho neprospívá nejen vlasům a pokožce, ale ani celému organismu, do kterého přes kůži tyto nežádoucí látky pronikají.

Domácí barvení
Podstupujte jej pouze v okamžiku, kdy skutečně není jiná volba, například v době karantény a v podobných situacích. V takovém případě volte co nejšetrnější barvy, které jsou obohaceny o vyživující přírodní složky, rozhodně nesahejte po laciných barvách prodávaných v drogeriích. Další, vůbec ne špatnou volbou je nechat vlasy od barvení úplně odpočinout. Odrosty můžete zamaskovat například látkovou čelenkou nebo šátkem, což jsou doplňky, které jsou teď v kurzu. Jakékoliv chemické zásahy do vlasů nechte na odborníkovi, nejlépe na takovém, který ve svém kadeřnictví používá barvy šetrné jak k vašim vlasům, tak k přírodě.NA CO VSADIT…

Na kvalitní produkty
Základem péče o vlasy je samozřejmě šampon pro očistu. Po něm přichází na řadu kondicionér, který uzavírá vlasové kutikuly, aby nedocházelo k jejich poškození vlivem křehkosti a lámavosti. Vyzkoušet můžete i bylinné octové oplachy, které navíc eliminují svědění pokožky hlavy a tvorbu lupů a pomáhají odstraňovat případný „voskový film“ vznikající při mytí vlasů mýdlovým šamponem. Na vznik „filmu“ má vliv také tvrdá voda nebo vysoké pH pokožky. Je-li to potřeba, jednou týdně můžete vlasům dopřát také masku nebo zábal. Rozhodně nezapomínejte na ochranu před teplem. Existující speciální přípravky se postarají o to, aby vlivem horkého vzduchu při úpravě účesu nedocházelo k narušení a otevírání kutikul. Navíc dodávají vlasům lesk, výživu a mnohdy poskytují i definici účesu. Všechny přípravky volte bez sulfátů, parabenů, ftalátů a dalších škodlivých látek, o kterých jsme již několikrát psali.

Na výživu zevnitř
Ta je stejně podstatná jako ta vnější. Samozřejmě nejdůležitější jsou pitný režim a pestrý jídelníček, ale sáhnout můžete i po kvalitních doplňcích stravy. Jedním z nejdoporučovanějších vitaminů pro zdravé vlasy je biotin, který podporuje jejich růst, zabraňuje lámání, třepení konečků a vypadávání. Důležitý je také vitamin A, který napomáhá přirozené produkci mazu, jenž chrání vlasy před suchostí a poškozením. Dopřejte si i univerzální „céčko“ a vitaminy E, B3, B6 a B12. Ať už v jídelníčku nebo v doplňcích stravy by neměl chybět zinek, který zajišťuje správnou funkci vlasových váčků a urychluje regeneraci buněk kůže i vlasů a přispívá k jejich růstu. Nezastupitelný je i dostatek železa, které zabraňuje padání vlasů. Je pochopitelné, že všechny vitaminy a stopové prvky jsou důležité nejen pro naše vlasy, ale pro zdraví celého organismu.

Na extra péči z přírody
Intenzivní regeneraci poskytují oleje lisované za studena, a to především olivový, kokosový, arganový, jasmínový, lněný nebo mandlový. Kvalitu vlasů zvyšují kopřiva, heřmánek či podběl, jejich sílu podpoří zase výluh z lopuchu. Ten také zlepšuje kvalitu vlasové pokožky a zabraňuje vypadávání vlasů. Vlasům prospívá rovněž máta, která vyživuje vlasy, má protizánětlivé účinky a zmírňuje svědivost pokožky. Vitaminy B a C, hořčík a zinek dodá šalvěj. Stimulovat krevní oběh a regulovat mastnotu pokožky pomáhá levandule. Díky vysokému obsahu vitaminů a antioxidantů má vynikající regenerační schopnosti moringa olejodárná. Pokožku i vlasy hydratuje do hloubky a chrání je před poškozením.

Text: Kateřina Grimmová, foto Shutterstock a archiv firem

Masáž hlavy

Při mytí provádějte jemnou, alespoň tříminutovou masáž vlasové pokožky. Podpoříte mikrocirkulaci a také dosáhnete lepšího vstřebávání účinných látek. K důkladnému prokrvení vlasové pokožky a nastartování látkové výměny ve vlasových váčcích můžete při finálním oplachování využít vlažné či studené vody, která dodá vlasům i lesk.


Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět