Nenechte si kazit pohodu očními záněty!

Odborná lékařka vám poradí, co dělat a jak se vyhnout nepříjemnostem.


Podle příčiny je lze rozdělit na záněty neinfekční a infekční, přičemž k prvně jmenovaným patří nejčastěji alergický zánět spojivek. U alergií bývá typický bledý otok oka, který je průhledný, vodnatý. Lidé, kteří alergií trpí, už obvykle vědí, že je třeba se na toto období připravit. Ale ani v případě, že patříte k té šťastnější části populace a alergie se vám vyhýbá, nemáte vyhráno – může vás postihnout infekční zánět očí, způsobený mikroorganismy. Jeho příčinou mohou být viry, bakterie, nebo třeba i plísně. Na rozdíl od neinfekčního zánětu se vyznačuje tím, že je otok očí tvrdý, červený, bývá teplý. Pokud dojde k zánětu spojivek, zvětšuje se prokrvení cév v blízkosti víčka, v případě zánětu rohovky je překrvení rozsáhlejší, nafialovělé. Zánět může snadno vzniknout při mechanickém poškození rohovky, kdy cizí tělísko vnikne do oka. Lékař musí toto tělísko odstranit, ale vzniklou ránu je nutné velmi pečlivě hlídat a aplikovat kapky či masti, aby nedošlo k následné infekci.

Záněty není radno podceňovat

Proč? Protože vše, co poškozuje zdravotní stav, vytváří podle odborníků prostředí pro „nasednutí“ infekce nebo jiného problému. Otok může dlouhodobě zhoršovat čich, mohou se ucpávat žlázky a kanálky, protože v oteklém místě je méně prostoru. Proto je jistě doporučeníhodné potíže nepodceňovat a záněty očí včas léčit. Když potíže trvají půl dne, většinou je člověk neřeší. Je ale dobré se na své oči pozorně podívat. Pokud je máte jen mírně zarudlé a je v nich vodnatý nebo hlenový sekret, většinou to nebývá nic vážného a často se dá situace zvládnout jednoduchými adstringentními nebo dezinfekčními kapkami dostupnými v lékárně bez předpisu. Jen malá část zánětů spojivek je bakteriálního původu. „Ta se u většiny projevuje žlutým mazlavým sekretem. Pokud se tento sekret v očích objeví, je to rozhodně okamžik, kdy k lékaři určitě jít, protože tento zánět se obyčejnými kapkami z lékárny nevyléčí. Může se naopak rozšířit, mikroorganismy se mohou pomnožit a zasáhnout třeba i rohovku. Takže v takovém případě k lékaři určitě jděte, aby se zahájila antibiotická kapková léčba,“ doporučuje Lucie Valešová.
Text: Marta Žigová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Nosíte kontaktní čočky?

I vám hrozí zvýšené riziko zánětů. „Existuje totiž nebezpečí, že mechanickým poškozením při manipulaci s kontaktní čočkou se uživatel škrábne do rohovky a zanese se tam infekce, jež se v čočkách snadno usídlí. Ta potom může bujet a způsobit nejen zánět spojivek, ale i zánět rohovky,“ upozorňuje MUDr. Lucie Valešová.Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět