Netrápit se tím, co nemohu ovlivnit

Dana Morávková je nejen výborná divadelní, filmová a televizní herečka, ale také skvělý člověk, který pomáhá druhým a šíří kolem sebe dobrou náladu. V této nelehké době je to velmi důležité a neocenitelné.


Nedávno jste se stala patronkou platformy Znesnase21.cz. Můžete nám projekt přiblížit?

K tomuto projektu jsem se dostala tak, že jsem se dozvěděla o příběhu mladé moderní gymnastky Lindy, která zničehonic ochrnula. Moderní gymnastika je mou srdeční záležitostí, jelikož jsem se jí mnoho let profesionálně věnovala a dodnes pro gymnastky sestavuji choreografie. Snažila jsem se zpropagovat Lindin příběh tak, aby získala částku, díky které by mohla žít normálnější život. Peníze se nám podařilo vybrat velmi rychle, vlastně s předstihem, a dokonce se vybrala i vyšší částka, než bylo původně v plánu, což mě nesmírně těší. Celý tento projekt je mi sympatický, protože pomáhá lidem, kteří se ocitli v mezní životní situaci. Všechny příběhy se mě velmi dotýkají.

Vy jste se pomoci druhým rozhodně nikdy nebránila. Je taková pomoc v dnešní době ještě důležitější než kdy jindy?

Rozhodně ano. Momentálně máme všichni život mnohem složitější, mnozí z nás přišli o práci. Tím spíš vnímám, že je potřeba pomáhat intenzivněji. Zapojila jsem se do projektu Počítače dětem. Představte si rodinu, kde jsou oba rodiče učitelé a mají tři děti školou povinné. To máte pět počítačů pro rodinu. Jedná se o opravdu nákladnou záležitost, která velmi zasahuje do rodinného rozpočtu… S tím se snažíme pomáhat.

To určitě nejsou všechny projekty, které podporujete.

Dále jsme s manželem natočili spot na podporu projektů na Donio.cz a nafotila jsem novou kampaň pro AVON pochod, který se ale bohužel kvůli pandemii neuskuteční. Nic to ale nemění na faktu, že osvěta a prevence rakoviny prsu jsou důležité.

A jakým způsobem kromě preventivních prohlídek pečujete o své zdraví?

Snažím se zůstávat pozitivní a veselá. Nikoliv však, co se týče covidu-19, to se mi zaplať pánbůh daří zůstat negativní. Jím vitaminy, preferuji ty přírodní v podobě ovoce a zeleniny, k tomu často chodím na procházky a ráda se směji.

Dopřáváte si i nějaké speciální kosmetické rituály? Máte oblíbenou kosmetiku, která vám dělá dobře?

Na kosmetiku chodím moc ráda, ideálně jednou měsíčně, bohužel situace posledních měsíců tomu moc nepřála. Ale velmi se těším, až se kosmetické salóny znovu otevřou. Používám dobré a kvalitní krémy, momentálně u mě vede CANNEFF. Mám zkušenost také s dražšími krémy, ale musím říct, že neplatí, že drahá kosmetika rovná se ta nejlepší. Každý si musí najít sám, jaká kosmetika mu sedí nejvíce. Základ všeho je dobře se odlíčit. Vždy jsem obdivovala, jak krásnou pleť měly dámy Květa Fialová a Kamila Moučková, jednou jsem dokonce sebrala odvahu a obou se zeptala na jejich „recept“ na svěží pleť. A obě dámy se shodly na borové vodě z lékárny a Induloně. Také jsem to zkusila, ale nevyhovovalo mi to, takže je to opravdu hodně individuální.

Pro život je také zapotřebí harmonie a vnitřní klid. Co vám je přináší? A jak se bráníte stresu, který může být příčinou řady zdravotních potíží?

Harmonií a klidem mě naplňuje především rodina, hodně času trávíme společně. Myslím, že se ukazuje víc než kdy jindy, že mít hezké zázemí je zkrátka nejvíc. A to pro každého člověka v jakékoliv profesi. Během loňské první vlny koronaviru u nás doma jela prakticky nonstop ČT 24. Pak jsem ale poprosila manžela, aby mi nainstaloval můj oblíbený „Kmetflix“ neboli ČT 3. Důležité je neztrácet pozitivní mysl, i když je to obtížné, všichni máme své propady. Ale nepřestávat vidět světlo na konci tunelu, navíc začalo jaro, slunce dokáže s náladou a psychikou udělat zázraky. Hodně chodím ven na procházky a s přáteli se bavíme nad žertovnými obrázky, které se vztahují k současné situaci. Vím, že je obtížné nepoddávat se chmurám, ale naučila jsem se netrápit se tím, co nemohu ovlivnit. To je velmi osvobozující.

Před lety jste si splnila sen a navrhujete vlastní kabelky. V březnu jste uvedla novou kolekci. V jakém duchu se nese? A má i nějaké poselství?

Se značkou Elega spolupracuji od roku 2014. Novou kolekci kabelek jsme se snažili designovat především vesele a barevně, aby tu šeď, kterou všichni momentálně zažíváme, rozsvítily. Sice se jedná o druhou kolekci bez veřejného křtu, ale já myslím, že kabelky značky Elega jsou natolik krásné, že si cestu ke svým majitelkám opět najdou.

K vašemu stylu neodmyslitelně patří i brýle. Dokonce jste ambasadorka společnosti Alensa, protože od ní nosíte brýle Crullé. Čím vás oslovily?

Brýle jsou moje srdeční záležitost a neodmyslitelně patří k mému osobnímu stylu. Měla jsem možnost si brýle Crullé v Alense vyzkoušet a padly mi jako ulité. Navíc mi to sedlo i po lidské stránce. V dnešní covidové době je skvělé, že si na Alensa.cz můžete vybrat brýle on-line díky službě virtuální zrcadlo. Nemusíte mít strach z nákazy, není potřeba nikam docházet a s výběrem vám poradí vaši nejbližší tak, aby vám brýle opravdu seděly a cítili jste se v nich dobře. Navíc brýle Crullé jsou i cenově dostupné, což mi bylo sympatické.

Jste také velká čtenářka. Jaké příběhy vás nejvíce zaujmou?

Momentálně jsem zamilovaná do druhého dílu knihy Šikmý kostel od Karin Lednické, kterou jsem dostala od Ježíška. Romány obecně mám moc ráda. S velkou chutí jsem si také přečetla novou knihu fotografa Tomáše Třeštíka, ve které popisuje svůj život.

Mnoho lidí vás má spojenou nejen se seriály, ale také s pohádkami. Proč myslíte, že jsou i pro nás dospělé důležité?

Díky pohádkám se můžeme znovu a znovu vracet do dětství a takové bezstarostnosti. V pohádkách vítězí dobro nad zlem. A tak by to mělo být. Novou pohádku pro německou produkci jsem dotočila poměrně nedávno. Baví mě, že jsem si po letech opět pořádně procvičila němčinu.

Určitě vám hodně chybí divadlo. Pokud vím, na září ale chystáte návrat do divadla. Na co se můžeme těšit?

Od října loňského roku bohužel v divadle nehrajeme. Moc se na prkna, která znamenají svět, těším. Chybějí mi kolegové i diváci. První hra, nikoliv ale premiéra, která nás podle fermanu čeká v září, je Hra, která se zvrtla. Už aby to bylo!

Text: Kateřina Grimmová, fotoPetr Kozlík/Alensa.czDalší informace najdete v květnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět