Léto a záněty močových cest

Rybníky a vodní nádrže u nás v letních měsících doslova praskají ve švech. Ochlazení se ve vodě je v horku více než příjemné, má však i svá rizika – například v podobě zánětů močových cest. Jde o zdravotní nepříjemnost, která trápí častěji ženy, ale nevyhýbá se ani nejmenším dětem.

Bolest v podbřišku, řezání při močení, neustálý pocit, že se člověku chce na malou – přesně tak se projevuje zánět močových cest. Nemoc, která je podle statistik druhým nejčastějším důvodem, proč lidé navštěvují lékaře, nás překvapí velmi často právě v létě. Jedním z důvodů onemocnění je právě koupání v nekvalitní vodě. „Koupání v přírodě je krásné, vždy je však třeba zhodnotit kvalitu přírodní nádrže a vyhýbat se vodám evidentně znečistěným, dbát nařízení hygieniků a tam, kde to nedoporučují, se nekoupat,“ upozorňuje MUDr. Josef Stolz, MBA z UroKlinikum Praha. Vůbec nejčastějším onemocněním po koupání v přírodních nádržích jsou ale střevní a žaludeční potíže. Přímá souvislost s infekcemi močových cest je ovšem ve skutečnosti poměrně nízká.


Mokré plavky dolů!

Problémy si spíše můžeme způsobit tím, jak se u vody chováme, zejména pak pokud setrváme v mokrých plavkách, které jsou po koupeli viry, bakteriemi i prvoky doslova nasáté. Mokré plavky navíc bývají pro intimní partie příliš studené, a močové cesty proto snadněji prochladnou. I méně zvídavý pozorovatel by si ale povšiml, že u vody se „do suchého“ mnohem častěji převlékají ženy. Důvodem je fakt, že mají s tímto nepříjemným onemocněním mnohem více zkušeností. Proč? „Vysvětlení je jednoduché. Ženy mají kratší močovou trubici a její umístění blízko konečníku způsobuje, že se do močového měchýře nebo pochvy velmi snadno dostanou bakterie. Proto trpí záněty více než muži. Nepoměr se vyrovnává v pozdějším věku, a to kvůli zvětšující se prostatě,“ podotýká MUDr. Josef Stolz.


I u dětí buďte na pozoru

Přibližně do padesátky tak mohou muži zůstat „relativně“ v klidu. Opatrnost je ale namístě u dětí, a to jak u dívek, tak u chlapců. Infekce močových cest u dětí ovšem nesouvisí jen s mokrými plavkami, ale i s plenkami, protože ty bavlněné se v současnosti používají znovu velmi hojně. Pokud se nasají močí, dítě studí, což nám ale v nejútlejším věku samo neřekne. „V kojeneckém věku onemocnění postihuje častěji chlapce, u dětí starších jednoho roku jsou zhusta postiženy dívky. Právě u nich častější opakování onemocnění a náchylnost k infekcím močových cest mnohdy přetrvává do dospělosti. Infekce jsou obvykle způsobeny zavlečením bakterií z konečníku nebo z pochvy do močových cest. Méně často se bakterie dostanou do močových cest z krevního oběhu. Dispozice k onemocnění infekcí močových cest v dětském věku jsou mnohdy způsobené vrozenou vývojovou vadou močových cest,“ uvádí zkušený lékař.


Zrádná E. coli

Jak už jsme se zmínili, mezi příznaky zánětu močových cest patří především bolest v podbřišku, neustálé nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Nejčastější bakterie, která napadá močové cesty, je E. coli. Vyskytuje se v těsné blízkosti močových cest, a to ve střevech, kam přirozeně patří. Cesty, jakými se dostává do močové trubice, jsou různé, ale řadí se mezi ně například mnohými ženami oblíbená tanga, která fungují doslova jako most pro cestování bakterií. Na vině může být také nesprávný směr utírání po toaletě, které se má provádět vždy směrem ven. K přenosu bakterií může dojít i při pohlavním styku. Odskočíte-li si po sexu „na malou“, nežádoucí bakterie E. coli se odplaví. Nezapomínejte samozřejmě na řádnou hygienu před milováním i po něm. A klíčem k prevenci je také dostatečný pitný režim, zvláště v horkých letních dnech.


Mnohdy pomohou jen tekutiny

Tekutiny také hrají zásadní roli při léčbě onemocnění. Lehčí formy nemoci se totiž dají zvládnout samoléčbou bez nutnosti návštěvy praktického lékaře nebo urologa. „Většina infekcí močových cest u nerizikových skupin je naštěstí nekomplikovaných. Důležité je pít dostatek tekutin – a to minimálně dva až 2,5 litru za den. Nejvhodnější jsou nesycené nápoje, voda nebo bylinné čaje. Naordinujte si také klidový režim. Další zásadou je nezadržovat moč – při nutkání na močení je vhodné vymočit se okamžitě. V lékárně lze dnes koupit celou řadu podpůrných prostředků, například brusinky, brusinkové džusy a zmíněné bylinné čaje, případně je lze doplnit přípravky proti křečím a bolestem. Je ale nutné poradit se s lékárníkem,“ dodává MUDr. Josef Stolz z UroKlinikum Praha. Pokud při samoléčbě nedojde do tří dnů ke zlepšení obtíží, měli byste navštívit lékaře. Objeví-li se navíc bolest v bedrech, teploty, třes či krev v moči, lékař vám předepíše antibiotika nebo chemoterapeutika. Záněty močových cest se rozhodně vyplatí nepodceňovat, při absenci jakékoliv léčby totiž mohou přejít až na ledviny, jejichž léčba je mnohem náročnější.


Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Záněty močových cest se často vracejí. Proč tomu tak je?

Záněty bývají obvykle infekční, přičemž zdrojem infekce nebývají obvykle bakterie ze zevního prostředí, ale z povrchu vlastního těla v okolí močové trubice, ty mohou primárně pocházet ze střeva nebo u žen také z pochvy. Dochází-li k velmi častému opakování zánětu, je třeba zvolit specifickou a dlouhodobou léčbu nižšími dávkami antibiotik. Základem úspěchu v boji s opakovanými infekcemi je dodržování správné hygieny, pravidelný pitný režim, správné očištění po vykonání potřeby je samozřejmostí. Pokud pociťujete problémy po pohlavním styku, pomůže, když si těsně po styku dojdete na toaletu, čerstvá moč je totiž sterilní a odplaví potenciální bakterie. Vhodné spodní prádlo sehraje také svou roli, mělo by být nejlépe bavlněné a nepříliš těsné. Vyhněte se i parfémovaným kosmetickým produktům, například parfémovaným vložkám, mýdlům a pěnám do koupele. A někdy je zkrátka potřebné navštívit urologa, který navrhne nejlepší způsob prevence.
Odpovídá MUDr. Josef Stolz, UroKlinikum Praha (www.uroklinikum.cz)


Několik rad pro zdravé močové cesty

♦ Dbejte na to, abyste od pasu dolů neprochladly. Nesedejte si na studené povrchy a převlékejte si mokré plavky, ideálně po každém koupání. Pokud je v místě koupání k dispozici sprcha, využijte ji pokaždé, když vystoupíte z vody.
♦ Až se na podzim a v zimě ochladí, noste dlouhá trika a dlouhé svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin. Pomůže i šátek omotaný kolem pasu nebo košile zastrčená do kalhot. Podbřišek a ledviny není třeba přehřívat, ale chránit před odkrytím.
♦ Vyvarujte se cukru ve stravě, mění totiž pH těla i moči na kyselejší, ve kterém se daří nepřátelským bakteriím.
♦ Posilujte svou imunitu dostatečným přísunem vitaminů, a to především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč, močový měchýř potom není vhodným prostředím pro výskyt bakterií, které zánět močového měchýře způsobují. Jako účinná prevence poslouží i konzumace brusinek v jakékoliv formě, ať už čerstvé, sušené, v džusu nebo v čaji.
♦ Do svého jídelníčku zařaďte více močopudných potravin, jako jsou petržel, celer, okurky, meloun nebo řepa. Tyto potraviny sice již propuknutou infekci nevyléčí, ale pomáhají odstraňovat moč z močového měchýře a spolu s ní i bakterie.
♦ Dodržujte správnou hygienu. Na toaletě by se ženy měly vždy utírat směrem dozadu a při menstruaci často vyměňovat tampony a vložky.
♦ Pozor na vhodné spodní prádlo! Nenoste tanga, přestože jsou pohodlná a slušivá. Úzký proužek na jejich zadní části snadno zachytává bakterie z okolí konečníku. Ty se potom mohou přesunout až do močové trubice a způsobit zánět močových cest.

Při opakovaných infekcích dbejte na pitný režim. Při potížích vypijte minimálně dva až tři litry tekutin denně. Vodu také můžete prokládat urologickými čaji anebo čaji z česneku, libečku, kopřiv nebo pampelišek. Ideální množství tekutin poznáte podle moči – nezapáchá a je světlá, bezbarvá.

Další informace najdete v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět