I o mléčné zuby je zapotřebí pečovat!

Prořezávání prvních zoubků je utrpením jak pro děti, tak pro rodiče. Ale prožít a přežít to musí obě strany. Když se mléčné zuby konečně vyklubou, starosti zdaleka nekončí, právě naopak – je nutné hned od počátku o ně co nejlépe pečovat. A to se musí naučit rodiče i potomci.

Stomatologové se shodují v tom, že mnoho rodičů péči o první mléčné zoubky zanedbává a nepovažuje ji za příliš důležitou. V důsledku toho pak jejich ratolesti nezvládají správnou techniku čištění zubů a péči o ústní dutinu, kterou často zanedbávají i v pozdějším věku. Přitom už v momentě, kdy se zoubky prořezávají, začíná na ně působit nepřítel číslo jedna, tedy plak. Pokud ho hned od počátku důkladně neodstraňujeme, může vést k onemocnění zubů i dásní a v dospělosti, kdy už jsme vyměnili mléčné zuby za ty druhé, k závažným zánětlivým stavům, například k parodontóze. Ta nás o ně může připravit a nezbude jiné řešení než zubní náhrada, lidově označovaná jako třetí zuby. Čím později k tomu dojde, tím lépe. Proto je nezbytně nutné věnovat se už prvnímu zubu, který se z dásně vyklube. Kazivost je v naší republice opravdu vysoká, a i když si mnozí myslí, že se jedná o dědičné onemocnění, není tomu tak. Na vině je pouze a jenom nesprávná a nedostatečná péče, která začíná už u mléčných zubů. Pouze zdravý mléčný chrup je kvalitním základem pro zdravý chrup trvalý. Navíc mléčné zoubky jsou náchylnější k tvorbě hlubokých kazů zasahujících až do dřeně, sklovina dočasného dětského chrupu je měkčí a snáze podléhá poškození bakteriemi z plaku.


Kdy začít s čištěním

To, že se jedná o chrup pouze dočasný, který zhruba po sedmi až osmi letech bude nahrazen trvalým, může svádět mnoho rodičů k tomu, aby jej dětem čistili ledabyle, v nejhorším případě vůbec. A také aby s péčí začali až ve chvíli, kdy už jsou všechny zuby prořezané a potomci větší. To všechno jsou chyby, protože s osvojováním hygienických návyků je zapotřebí začít co nejdříve. Zpočátku spočívá veškerá péče na dospělých, kteří musí zuby od chvíle, kdy se začnou prořezávat, čistit, lépe řečeno otírat například vlhkou gázou, žínkou nebo látkovou plenou. Později je možné používat speciální silikonový kartáček, který se navléká na prst. Už pro batolata existují kartáčky navržené tak, aby je mohla uchopit a „starat“ se tak o chrup sama, což by mělo probíhat formou hry a za bedlivého dozoru a pomoci rodičů, protože malé děti to při sebevětší snaze nedokážou. Technika čištění je stejná jako u dospělých, proto je důležité, aby tu správnou ovládali a mohli ji předat dál.


S pastou nespěchejte

Proč ji nepoužívat u úplně malých dětí, vysvětluje MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská: „Děti zubní pastu často polykají, proto je ideální začít s ní čistit až od dvou let věku. Používáme jí jen malé množství.“ S kartáčkem je naopak nejlepší začít co nejdříve, to znamená hned, jakmile ho děti dokáží dobře udržet, aby si na něj zvykly. Ovšem doktor Šrámek upozorňuje: „Platí pravidlo, že zhruba do dvanácti let by měl rodič zuby dočišťovat. Děti nemají ještě vyvinutou jemnou motoriku a nezvládnou si chrup dobře vyčistit.“ Odborník také připomíná, že je nesmírně důležité používání mezizubních pomůcek, na které se zapomíná a mnohdy je nevyužívají ani dospělí. U dětí je vhodné sáhnout po niti a ideálně i po malém mezizubním kartáčku, díky kterému se vytváří správný návyk do dospělosti. Při všech těchto činnostech, jimiž se pečuje o chrup a celou ústní dutinu, je podstatné, aby rodiče byli důslední a snažili se z nich udělat spíše hru, ovšem velmi důležitou, aby děti nenabyly dojmu, že se jedná o nepříjemnou povinnost a nesnažily se ji všelijak obejít. Faktem je, že existují zábavnější věci než čištění zubů, ale bez něj to nejde, pokud o zuby nechcete přijít a mít s nimi v životě problémy, většinou provázené bolestí.


Jak vzniká kaz

U mléčných zubů úplně stejně jako u stálých, pouze u mléčných to probíhá mnohem rychleji. Svoji roli hrají cukry z potravy, mléka, příkrmů a tak dále, a také nadměrné „ucucávání“ sladkých ovocných nápojů – pití protéká přes přední zuby, které jsou tak vystaveny kyselému i sladkému a mají pak větší sklon ke kazivosti. Pokud ale dbáme na dodržování správného čištění a celkové hygieny ústní dutiny, není nutné se kazů tolik obávat, i když stoprocentní jistotu toho, že se žádné neobjeví, mít nemůžeme nikdy, ale měli bychom se ze všech sil snažit zabránit jejich vzniku. A pokud už se objeví, ihned jít k zubaři, protože zanedbání zubního kazu může časem způsobit zánět, který je nejen velmi bolestivý, ale může člověka ohrožovat i na životě. Zubní kaz je totiž de facto díra plná bakterií a je „nakažlivý“ - objeví-li se na jednom zubu a není „opraven“, za chvíli se zkazí i sousední zub, což platí pro mléčný i stálý. Proto je péče o zuby důležitá už od raného dětství, zdravé zuby závisí jen a jen na nás.


Anežka Kollmannová

Zeptali jsme se za vás
Kdy bychom měli s dítětem poprvé navštívit zubního lékaře?

Vhodné je začít chodit co nejdříve, nejlépe zhruba půl roku poté, co se začnou prořezávat první zuby. Je to důležité i z psychického hlediska, protože dětský pacient si může zvykat na prostředí ordinace, a navíc se na těchto kontrolách většinou neděje nic bolestivého.


Jak takové prohlídky probíhají?

První návštěvy u zubaře by měly probíhat zábavnou formou. Děti často vozíme třeba na křeslech a snažíme se jim z toho udělat takovou hru. Dítě si pak spojí návštěvu zubaře s pozitivní reakcí a postupně se tak začne vyvíjet vztah a důvěra mezi pacientem a lékařem, což je klíčové pro spolupráci. Dostane-li se do ordinace dítě s opravdu bolestivým kazem či úrazem, je nesmírně důležité, aby s námi spolupracovalo a nebylo vystresované. Stres ze zubaře z dětství se totiž může velmi snadno přenést až do dospělosti a člověku komplikovat život. Při preventivních prohlídkách navíc kontrolujeme dětem zuby a rodičům radíme ohledně zubní hygieny, takže pro obě straně jsou tyto návštěvy důležité.

Odpovídá MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

Dětský úsměv

Tak se jmenuje projekt, který dlouhodobě usiluje o to, aby rodiče a děti správně pečovali o zuby. Lektorka projektu, dentální hygienistka Vendula Jaklová, přibližuje náplň Dětského úsměvu: „Předáváme návod na správnou péči o zuby dětem v mateřských školách, na prvním stupni základních škol a v dětských domovech. Projekt od samého počátku v roce 2001 klade velký důraz na nácvik správného čištění zubů pod odborným vedením vyškolených lektorek a opakované probírání souvislostí mezi účinným čištěním zubů, způsobem výživy a vznikem zubního kazu a parodontitidy.“


Pouze zdravý mléčný chrup je kvalitním základem pro zdravý chrup trvalý.

U starších dětí je vhodné sáhnout po niti a ideálně i po malém mezizubním kartáčku, díky kterému se vytváří správný návyk do dospělosti.


Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět