Už zas má rýmu!

Když malé dítě už poněkolikáté dostane rýmu, není to důvod k panice. U dětí je totiž podle odborníků běžná i desetkrát do roka. Přesto má léčba rýmy svá pravidla, která je dobré dodržovat. Chcete vědět jaká?

Časté rýmy u předškoláků neznamenají podle lékařů velký problém. Je v pořádku, i když ji mají několikrát za rok. Přesto však neplatí, že bychom toto onemocnění měli podceňovat a myslet si, že dítě může s rýmou normálně fungovat i ve školce či ve škole. Nachlazené dítě v akutním stadiu nemoci je zdrojem nákazy, a proto je dobré ho nechat dva tři dny doma, i když bez větších omezení. Obzvlášť to platí teď, kdy navíc stále řádí koronavirová infekce.


Rodiče by měli přihlížet především k příznakům

Pokud má dítě například teplotu, kašel, bolesti v krku či uších, je slabé nebo unavené, mělo by určitě zůstat doma. V takovém případě se doporučuje posilovat jeho imunitu například zvýšeným přísunem vitaminů. Samozřejmě je třeba hodně pít. Nejlépe vlažný bylinkový čaj s citronem. Kapky do nosu by měly děti užívat jen omezeně. Zejména takzvané dekongescenční nosní kapky (Nasivin, Vibrocil, Olynth a podobně) bychom neměli dětem podávat dlouho – vysušují nosní sliznici. Pokud jsou nutné, je nejlepší je použít před spaním, u miminek před kojením. Nosní sliznici doporučují lékaři zvlhčovat spíše přípravky se sterilizovanou mořskou vodou, případně převařenou Vincentkou. Nejdůležitější je smrkání, pokud to dítě neumí, je potřeba hleny odsát.


Pozor hlavně u novorozenců a kojenců

„Pro dospělého je rýma situací, která snižuje kvalitu života, pro nejmenší děti, tedy novorozence a kojence, je vážnou nemocí. Novorozenec nemůže dýchat ústy, učí se to teprve během následujících měsíců. Při rýmě, kdy má ucpaný nos, pak nastávají problémy při kojení i spánku. Trvá-li stav déle, může být ohrožena i výživa, a kdybychom dítěti nepomohli, hrozí další komplikace ve formě zánětů dýchacích cest. Léčebná opatření zahrnují zvýšenou polohu hlavičky a odsávání nosního sekretu bezpečnou a účinnou odsávačkou. Odsáváme třikrát denně, před jídlem, a děti učíme smrkat. Začít s tím můžeme již v devíti měsících,“ radí Doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, CSc.
Pozor! Miminko pro ucpaný nosík nemusí dostatečně sát. Proto sledujte, zda se u děťátka neprojevují příznaky dehydratace: suché plenky (méně než čtyři mokré pleny denně), apatie, spavost nebo suchá pokožka. Pokud máte jakékoli podezření, že může dítě trpět dehydratací, ihned navštivte dětského lékaře. Nabízejte dítěti více tekutin, zvláště pokud má i horečku.


Kdy k lékaři

Problémem u malých dětí je rychlé rozšíření zánětu do dolních cest dýchacích a možnost dalších komplikací. Proto je u nich rýma nebezpečnější než u dospělého člověka. Oslabený organismus dítěte je náchylnější na sekundární infekci jako zánět středního ucha, bronchitidu či zánět plic. Příznaky bývají pokračující teplota, silný kašel, bolesti v krku, bolesti ucha, hustý zelenožlutý výtok z nosu, zhoršení zdravotního stavu po prvních třech dnech nachlazení. Pokud některé z těchto příznaků pozorujete, návštěvu lékaře neodkládejte. Stejně tak tehdy, když dítě přechází z jedné infekce do druhé.


Naučte dítě smrkat!

Dítě starší než jeden rok bychom měli naučit patřičně smrkat. „Správný postup je jednu dírku ucpat, druhou smrkat. Zdá se možná legrační o tom mluvit, ale děti velmi často nosní sekret spíše nasávají, sekret v nosní dutině stagnuje, pomnožují se bakterie a infekce se může šířit zejména do středouší,“ varuje docentka Vyhnánková. Je také vhodné vytírání nosu minerálkou, hypotonickými roztoky z mořské vody nebo nosními kapkami či spreji s nízkou koncentrací určenými pro jejich věk. Stejně jako u kojenců pomůže i zvlhčení prostředí domácnosti a spánek s vyvýšenou horní polovinou těla.


Další tipy a rady pro případ, že má vaše dítě rýmu

1. Matraci v postýlce podložte tak, aby spalo na šikmé ploše s vyvýšenou hlavou. Do dvou let věku mu však polštář pod hlavu nedávejte.
2. Zvlhčujte vzduch – bude se mu lépe dýchat. Můžete použít zvlhčovač nebo pověsit přes radiátor nebo bočnice postýlky mokré plenky. Zvlhčování vzduchu a dostatečné větrání místnosti, kde se dítě nachází, je velmi důležité. Suchý vzduch zapříčiňuje zahušťování hlenů, které zhoršují průchodnost nosu.
3. Před každou aplikací léků do nosu odstraňte hleny. Po vyčištění nosu se použité léky snadněji a účinněji dostávají na sliznici nosu.
4. Připravte dětem silný vývar, který je postaví na nohy. Pokud je to možné, zkuste jim ho udělat z domácí slepice. Jistě do polévky nepřidávejte umělé přísady. Namísto toho přidejte více čerstvé kořenové zeleniny, která zintenzivní chuť a zlepší jeho sílu.
5. Pomůže také hodně tekutin. Neměly by to být sladké limonády ani voda se sirupem. Vařte jim zejména teplé bylinné čaje, které dochutíte medem a citronem. K tomu přidejte i čistou vodu nebo jim odšťavněte ovoce a dostaňte do nich ještě více vitaminů.
6. Zkuste koupel s mořskou solí, která pomáhá uvolňovat dýchací cesty. Do vany vsypte i půl kila mořské soli a dobře ji promíchejte. Dítě by se pak mělo koupat alespoň 15 minut .
7. Dobré zkušenosti jsou i s napařováním. Zahřejte vodu, do které dáte například heřmánek. Potom vložte odvar do inhalační nádoby nebo přístroje a nechte dítě inhalovat. Účinná je i horká sprcha.

Text: Ivana Dulková, foto: Shutterstock a archiv redakce

U malých dětí, které ještě neumějí smrkat, je velmi důležité používat odsávačky. V podstatě nezáleží na tom, jaký typ si rodič děťátka vybere – zda odstraní sekret z dětského nosíku podtlakovou odsávačkou ústy nebo použije ruční.


Co je to vlastně rýma a jak se přenáší?

Rýma je zánětlivé onemocnění, které se projevuje zduřením sliznice nosu a nosních dutin, později spojeným i se zvýšenou tvorbou vodnatých hlenů. Nejčastěji je vyvolávaná viry (rinoviry, virus parainfluenzy, adenoviry), ale často se zejména u dětí pohybujících se v dětských kolektivech komplikuje rozmnožením bakterií (stafylokokové či streptokokové kmeny). Rýmu můžeme rozdělit na akutní, která odezní přibližně do jednoho týdne. Chronická je taková, která trvá více než čtyři týdny, případně přetrvává i po celý rok. Obvykle je alergického, ale může být i nealergického původu. Akutní rýma se přenáší kapénkami vzduchem, takže stačí, aby nakažené dítě kýchlo nebo zakašlalo. Přenáší se i přímým kontaktem, když se nakažené dítě dotkne jiného dítěte. Nepřímým kontaktem se virus může přenést, když se dítě dotýká nějakého předmětu, hračky nebo nábytku, kterého se předtím dotýkalo nakažené dítě. Virus může na nich přežít několik hodin!


Zeptali jsme za vás
Na co si dát pozor při používání nosních kapek?

Dekongescenční nosní přípravky rychle uvolní ucpaný nos. Mohou se však používat pouze několik dnů (u novorozenců a kojenců maximálně tři dny, u malých dětí maximálně pět dnů, u dospělých obvykle maximálně týden). Při dlouhodobém používání hrozí riziko vzniku závislosti – účinek látek se snižuje a může dojít ke vzniku chronického otoku. Šetrnou variantou je používání hypertonické mořské vody. Ta nos uvolní, a navíc čistí a zvlhčuje nosní sliznici.
Odpovídá vedoucí lékárnice lékárny BENU PharmDr. Ivana Lánová.


Co si pamatovat?

Nemocí, kterými se dítě může nakazit ve školním kolektivu, je celá řada. Proto je důležité u něj v průběhu celého roku pěstovat pevnou imunitu, která mu může pomoci vyhnout se těžším onemocněním. A i když dítě onemocní, díky dobrému imunitnímu systému se s nemocí vypořádá snáze a rychleji. Silnou obranyschopnost dítě získá především pohybem na čerstvém vzduchu, otužováním a pestrou vyváženou stravou bohatou na antioxidanty – například vitaminy C a B, minerály a stopové prvky. Do jídelníčku je také dobré zařadit vlákninu pro správné zažívání a další prospěšné látky, například polyfenoly, což jsou jedny z nejúčinnějších přírodních látek pro posílení imunitního systému. Najdeme je hlavně v ovoci a zelenině.


Další informace najdete v únorovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět