Malý tvor, ale velké trápení

Navzdory svému jménu může veš dětská napadnout prakticky kohokoli, a to bez ohledu na jeho věk, osobní hygienu či prostředí, v němž se pohybuje. Boj s tímto parazitem je náročný, ale dá se vyhrát.

„Napadení vší dětskou, čili pedikulóza, je nejčastějším parazitárním onemocněním,“ říká PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU, a dodává: „Veš se přenáší přímým kontaktem. Vzácněji může dojít k přenosu přes půjčené hřebeny, čepice, šály a podobně. Veš neskáče, nelétá, zato perfektně leze, a tak ji můžete chytit i v městské hromadné dopravě či v kině. Navíc tento parazit opravdu dobře plave, proto je možná nákaza i v bazénu.“


Nepříjemné projevy

Tento malý parazit sice nepřenáší závažné choroby, ale když se ve vlasech objeví, je to velmi nepříjemné. „Jeho přítomnost se projevuje nesnesitelným svěděním, dermatitidou, v některých případech zvýšenou teplotou či zvětšením mízních uzlin a u některých pacientů může jeho existenci doprovázet i porucha soustředění, nervozita a neklidný spánek,“ popisuje PharmDr. Ivana Lánová. Samozřejmě o tom, zda máte vy nebo vaše děti vši, rozhodne s definitivní platností až jejich fyzický nález. Je tedy nutné ohledat místo činu, tedy prohlédnout pokožku hlavy a zvýšenou pozornost zaměřit hlavně na oblast za ušima, v týle a ve vlasové linii nad čelem. To jsou totiž destinace, kam vši svá vajíčka kladou nejčastěji.


Identifikace podezřelé

Vši měří zhruba tři milimetry, ale i tak jsou viditelné pouhým okem. „Jsou tmavé a rychle se pohybují. Běžná intenzita napadení je okolo deseti lezoucích vší, ale samozřejmě počet může být i vyšší,“ popisuje magistra farmacie. Prvním stadiem parazita jsou ovšem hnidy, tedy vajíčka, která veš naklade, respektive doslova přilepí na vlasy u pokožky hlavy. Jedná se o miniaturní bělavě lesklé váčky. Dalším identifikačním klíčem je i to, že na rozdíl od lupů je nelze smýt či odfouknout. Neodolají pouze mechanickému odstranění. A co potom, když je pachatel odhalen?


Jednejte rychle

Životní cyklus vši dětské trvá přibližně 30 dní. Poté, co tento nepříjemný vetřelec naklade hnidy, trvá pouhý týden, než se z nich vylíhnou larvy, které okamžitě začínají sát krev. Proto je důležité ihned po prvotním nálezu začít s jejich nelítostnou likvidací. Na trhu je velké množství přípravků, které vám s odstraněním vší a hnid pomohou. „Léčba však bývá často obtížná a neúspěšná. Příčinou může být selhání použitého přípravku, protože vzrůstá rezistence vší na chemické produkty, někdy je to nedodržení návodu nebo není provedeno odvšivení v celém kolektivu a rodině najednou,“ zdůrazňuje PharmDr. Ivana Lánová. Odborníci se v poslední době shodují, že nejlepší volbou jsou produkty s obsahem olejů, které vši doslova udusí a nikoli pouze ochromí jejich nervovou činnost. Navíc se ukazuje, že právě proti těmto přípravkům se rezistence parazitů nezvyšuje. Proceduru odvšivení je nutné po sedmi až devíti dnech zopakovat. Jak postupovat, vám poradí v lékárnách nebo se dočtete v návodu daného produktu.


Boj nekončí!

Veš dětská dokáže bez lidské krve přežít zhruba 24 hodin, ale i když schopnost napadnout dalšího hostitele ztrácí v důsledku dehydratace a podchlazení dříve, jsou i tak nutná další opatření, abyste měli jistotu, že jste se parazita zbavili. Oblečení, ložní prádlo, plyšové hračky, textilie, se kterými přicházíte do každodenního styku, je potřeba vyprat při vysoké teplotě. Důkladně také vyluxujte koberce, sedačky, bytový textil, případně i auto a vysavač ihned vyčistěte. Nezapomeňte ani na dezinfekci hřebenů a dalších vlasových doplňků. Do čisticích prostředků, ale i k pracímu prášku můžete přidat pár kapek 100% bio esenciálního oleje z čajovníku australského, eukalyptu či levandule.


Text: Anna Němcová, foto: Shutterstock a archiv redakce

Ptáme se odborníka
Jaké jsou nejčastější chyby, respektive mýty o tom, jak se zbavit vší?

Velmi často se na webech pro maminky setkáváme se „zaručeným“ tipem na použití šamponu pro zvířata. Na to pozor! Tyto přípravky nejsou v žádném případě určeny pro člověka. Další nebezpečnou radou je použití petroleje. Ten může vážně poleptat pokožku hlavy, navíc je to hořlavina. Dalším mýtem je, že nejlepší prevencí proti tomuto parazitárnímu onemocnění je ostříhání. Po likvidaci vší můžete následně používat preventivní přípravky odpuzující vši, které koupíte v lékárnách. Vhodný je ale také tea tree olej či olej z eukalyptu, který kápněte do šamponu, jenž běžně používáte, nebo jej vetřete do vlasů. Odpovídá PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren BENU.


Veš psí na člověka nejde

Objevuje se nejčastěji u pejsků, kteří jsou zanedbaní, ale vzhledem k tomu, že se mezi psy velmi snadno přenáší, může ji chytnout i váš opečovávaný čtyřnohý přítel. Naštěstí na rozdíl od lidských vší je likvidace těch psích vcelku jednoduchá, protože protibleší, tedy i protivší přípravky (šampony, spreje, tabletky a spot-ony) fungují spolehlivě a rychle. Vši psí navíc nepřežívají dlouho a vyprání či vyhození pelechů a dek na mráz je rychle ničí. Zatímco známá hláška z filmu Na samotě u lesa „To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou“ není pravdivá, o psích vších to platí. Psí vši a všenky se na člověka ani jiná zvířata, než je zase pes, nepřenesou. A je dobré vědět, že naopak veš dětská zase nejde na domácího mazlíčka.


Nezapomeňte na všiváček

Léčbu podpořte vyčesáváním vlasů hřebenem s velmi hustými zuby, tzv. všiváčkem. Koupíte jej v lékárnách, drogeriích a často bývá přibalen i k přípravkům proti vším. Vlasy vyčesávejte od kořínků směrem ke konečkům postupně po jednotlivých pramíncích. Tuto proceduru provádějte nad papírem nebo novinami, abyste se následně vší a hnid mohli bezpečně zbavit. Vždy po použití všiváčku hřeben důkladně vydezinfikujte, aby se vši dále neroznášely.


Fakta o dětské vši

Tento parazit žije ve vlasech a přežívá mytí klasickými šampony a běžné česání. Oplodněná samička klade vajíčka (hnidy) přímo na vlasy těsně ke kůži. Rychlost vývoje pak závisí na teplotě, z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši. Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným ústním ústrojím několikrát denně. Bodnutí silně svědí, při škrábání může být do kůže zanesena bakteriální infekce, která může nahrávat vzniku ekzému a hnisání kůže. Samice se dožívají maximálně 32 dnů a během svého života mohou naklást asi 50 vajíček. Samci žijí o něco kratší dobu. Vši krev sají dvě až tři hodiny a následně několik dní vydrží bez potravy.


Můžete zkusit i babské rady

Pamatujte ale, že rozhodně nepřinášejí okamžitý výsledek. A vždy je podpořte vyčesáváním za pomoci všiváčku, a to několikrát denně.

Olivový zábal – čtyři lžíce vlažného olivového oleje smíchejte se dvěma lžícemi citronové šťávy a 10 kapkami esenciálního oleje z levandule. Směsí potřete vlasy a vlasovou pokožku, poté je zabalte do potravinářské fólie a ručníku a nechte dvě hodiny účinkovat. Pak zábal smyjte. Opakujte denně po dobu dvou týdnů.

Síla kokosového oleje – umyjte vlasy zředěným jablečným octem, nechte je proschnout a poté aplikujte na celou plochu hlavy a vlasů kokosový olej, do nějž přidejte 10 kapek éterického oleje z eukalyptu. Zabalte do potravinářské fólie a ručníku a nechte působit přes noc. Ráno vlasy rozčešte a umyjte. Opakujte každý večer po dobu jednoho týdne.

Ocet se solí – smíchejte sůl s octem v poměru 1:1, směsí potřete vlasy, zabalte do potravinářské fólie a ručníku a nechte působit dvě hodiny. Poté vlasy umyjte. Opakujte tři dny.

Vedle toho vezměte hřeben „všiváček“ a několikrát denně vyčesávejte mrtvé vši a hnidy.


Další informace najdete v záříjovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět