Lázně pomohou každému, jen se tam dostat!

Lázně jsou při léčbě mnoha chronických onemocnění nenahraditelné a ze zákona na ně má každý pacient nárok. Zkuste se na ně zeptat svého lékaře a možná zjistíte, že je ani nebudete muset platit!

Pokud trpíte bolestmi kloubů či zad i navzdory léčbě, máte chronické onemocnění, jste po operaci či po úrazu, je možné, že by vám lázeňská péče hrazená pojišťovnou prospěla. Nevíte, jak přesně při žádosti o lázně postupovat? Přečtěte si náš návod!


1. Návrh

Rozsah a indikace lázeňské léčby jsou v Česku stanoveny zákonem o rozsahu zdravotní péče, kde je přesně stanoveno, za jakých podmínek má pacient nárok na léčení ve skupině A (komplexní zdravotní péče) nebo B (příspěvková zdravotní péče). Návrh na lázně vám ve většině případů vystavuje praktický lékař, a to na základě doporučení odborného lékaře nebo ošetřujícího lékaře při hospitalizaci. V některých případech může návrh na lázně vystavit rovnou lékař v nemocnici při vaší hospitalizaci. Zároveň dotyčný lékař také navrhne typ lázeňské péče (komplexní, příspěvková nebo odborný léčebný ústav) a místo, které je vhodné pro léčbu vašeho onemocnění. Jako pacient můžete spolurozhodovat o tom, do kterých lázní pojedete. Požádejte svého lékaře, aby tento údaj vepsal v tiskopise do kolonky „preferované lázně“. „Ujistěte se také, že lékař do návrhu vepsal vaše telefonní číslo. Pro lázně je pak snazší se s vámi spojit,“ radí Ing. Pavlína Filipi, generální ředitelka moravskoslezských Lázní Darkov.


2. Schválení

Vyplněný návrh odešle lékař reviznímu lékaři vaší pojišťovny ke schválení. Revizní lékař může návrh schválit, schválit se změnami nebo neschválit. Udělá tak v případě, že návrh nesplňuje všechny zákonem stanovené podmínky a léčba není indikována rozumně, nebo pokud existují pro konkrétní indikaci kontraindikace. Mezi kontraindikace patří např. gravidita, u onkologických pacientů je to nedokončené léčba, při epilepsii je to poslední záchvat před méně než třemi roky, neléčený alkoholismus a jiné toxikomanie, vysoký krevní tlak neúplně kontrolovaný léčbou nebo inkontinence moči. V případě zamítnutí návrhu neváhejte kontaktovat svoji pojišťovnu a ptát se, proč jste lázně nedostali. Možnou příčinou může být i taková banalita jako špatně vyplněný tiskopis nebo chybějící doporučení specialisty. Proti zamítnutí návrhu se můžete do 15 dnů od doručení rozhodnutí odvolat. Určitě to vyzkoušejte!


3. Vhodný termín

Je-li vám schválena komplexní lázeňská péče nebo odborný léčebný ústav, odešle vaše zdravotní pojišťovna schválený návrh přímo lázním, které pak určí vhodný termín a předvolají vás k nástupu. Pokud máte schválenu příspěvkovou lázeňskou léčbu, dohodnete si s určeným lázeňským zařízením termín nástupu sami. Také u komplexní lázeňské léčby můžete požádat o rezervaci termínu, a to telefonicky nebo písemně. Lázně vám podle své kapacity a jiných okolností mohou, a nemusejí vyhovět. V souladu se zákonem musí být ale vždy dodržen časový limit, dokdy je potřeba po operaci, úrazu či při onemocněních lázeňskou péči nastoupit.


4. Než nastoupíte

Předem si v daných lázních domluvte své speciální potřeby, například jinou stravu nebo ubytování. Dále si při balení nezapomeňte vzít hlavně: zprávu od praktického nebo odborného lékaře, máte-li ji, občanský, případně řidičský průkaz a průkaz ZTP, průkaz pojištěnce, předvolání do lázní, trvale užívané léky na celou dobu pobytu a všechny zdravotní pomůcky, které běžně doma používáte. Pak už zbývají jen oblečení, hygienické potřeby, plavky, župan, domácí a venkovní obuv, sportovní oblečení, věci osobní potřeby (mobil, knížky), společenský oděv a ostatní věci podle vlastního uvážení.


Text: Beata Gáliková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Co byste ještě měli vědět

V případě schválené komplexní lázeňská péče (KLP) vaše zdravotní pojišťovna plně hradí náklady na léčení, ubytování a stravování ve standardní úrovni. Sami na místě musíte zaplatit pouze lázeňský poplatek, který činí asi 15 Kč na den. Zároveň se můžete rozhodnout doplatit si nadstandard (lepší stravu, jednolůžkový pokoj). KLP absolvujete v pracovní neschopnosti.

Máte-li schválenu příspěvkovou péči, pojišťovna hradí lékařské vyšetření a standardní léčení, stravu a ubytování v lázních si musíte zaplatit sami. Zároveň pro tuto léčbu musíte v práci čerpat dovolenou.

Třetí možností je odborný léčebný ústav (OLÚ). Tato lázeňská léčba je určená pro pacienty s těžším zdravotním stavem nebo pacienty bezprostředně po hospitalizaci. Pojišťovna jim hradí léčbu, ubytování a standardní stravu. U vážnějších stavů může být pojišťovnou schválena také úhrada ubytování a stravy pro doprovod pacienta.

Nemáte-li schváleno nic, můžete jet do lázní jako samoplátce. V takovém případě si hradíte vše, ale zároveň si můžete sami vybrat termín, místo pobytu a tak dále. Za třítýdenní pobyt zaplatíte asi 30 tisíc, ale částka se odvíjí od zvolených procedur, typu ubytování a dalších věcí.

Využít můžete též ambulantní rehabilitační péči. Na základě speciálních poukazů můžete v lázních absolvovat „na pojišťovnu“ ambulantní rehabilitaci a docházet na ni třeba z domova. Výhodou je, že tuto péči nemusí schvalovat revizní lékař. Nevýhoda spočívá v tom, že v ambulantní péči nemusejí být zahrnuty všechny dostupné procedury daných lázní.
Zeptali jsme se za vás
Jaké specifické výhody má zimní lázeňský pobyt?

Čistý vzduch bez městského smogu a alergenů, větší výběr ubytování i klidná zasněžená atmosféra, to jsou ty pravé přednosti zimních lázeňských pobytů. Mezi další výhody patří například nižší doplatky na služby, které nehradí pojišťovna, ale především můžeme oproti exponovaným a zpravidla přeplněným letním měsícům zaručit méně lidí. Díky tomu je možné vybrat si ze širší nabídky volných ubytovacích kapacit i parkovacích míst nebo si nerušeně užít genius loci lázeňské kolonády. Abyste těchto výhod mohli jednoduše využít, musíte udělat jediné – včas zajít k praktickému lékaři a požádat ho o návrh na lázeňskou péči. Výhodou je, že na rozdíl od léta může pobyt nastoupit v podstatě téměř ihned nebo je možnost se na termínu domluvit. MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s.


Co kde léčí...

Teplice – teplické termální prameny jsou využívány především k léčbě poruch oběhových a srdečně-cévních či poruch pohybového aparátu.

Karlovy Vary – léčí se tu především poruchy metabolismu a trávicího ústrojí nebo zde pacienti nabírají síly po onkologických onemocněních.

Mariánské Lázně – léčebné kúry jsou založeny na využití účinků přírodních zdrojů – studené železnaté kyselky, přírodního plynu CO2 a léčivé slatiny.

Františkovy Lázně – také tady se při procedurách využívají přírodní zdroje – ať už jsou to koupele v minerální vodě bohaté na oxid uhličitý nebo koupele a zábaly v léčivé slatině.

Jeseníky a Jáchymov – do Jeseníků jezdí pacienti trpící poruchami nervové soustavy a vegetativního nervstva, pacienti s nemocemi dýchacího ústrojí či s potížemi krevního oběhu. Jáchymovské termální radioaktivní prameny s vysokým obsahem vzácných prvků jsou ve světovém měřítku ojedinělé, a proto jsou lázně v podhůří Krušných hor vyhledávaným místem, kde se léčí nemoci pohybového ústrojí.

Luhačovice – specializují se na léčbu nemocí dýchacích cest a trávicího ústrojí. Každou hodinu tu na povrch vytéká 15 tisíc litrů minerální vody, která je pro vysoký obsah minerálních látek a pro vynikající proplynění volným kysličníkem uhličitým považována za jednu z nejúčinnějších v Evropě.

Lázně Bělohrad – zaměřují se tu na onemocnění pohybového aparátu, k jehož léčbě používají místní slatinu, oblíbený je ale i wellness.

Mšené – orientují se především léčbou pohybového aparátu a nemocí nervů. Jako základ léčebných procedur tu používají především vlastní, velmi dobře hodnocenou slatinu. Ta je vhodná pro pacienty s obtížemi, jako je artróza a revma, s pooperačními stavy i nervovými onemocněními.

Poděbrady – zabývají se tu léčbou kardiovaskulárních onemocnění a nechybí ani rozsáhlé wellness, kde můžete relaxovat, ale i hubnout.

Lázně Darkov – léčí poruchy pohybového ústrojí, neurologické indikace, poúrazové a pooperační stavy.

Další informace najdete v říjnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět