Jak rozeznat kvasinkovou a bakteriální infekci?

Léto by se dalo s nadsázkou nazvat sezonou kvasinkových a bakteriálních infekcí. Gynekologické záněty samozřejmě nepostihují intimní oblasti jen v letních měsících, ale právě léto je z mnoha důvodů rizikovějším obdobím než jiné části roku. Jak tyto dva druhy zánětu od sebe rozeznat? Liší se nějak jejich léčba? A jak na prevenci?

Vaginální záněty způsobené kvasinkami a bakteriemi mají jedno společné – výtok. Tím ale podobnost těchto dvou infekcí končí. Každá je totiž způsobena jinými patogenními mikroorganismy, má odlišné projevy a jinak se léčí. Ženy si mnohdy neuvědomují, že výtok může mít odlišné příčiny, a kvůli nevhodně zvolené samoléčbě se pak s problémy potýkají delší dobu nebo opakovaně. Pro bakteriální vaginózu, tedy zánět pochvy způsobený bakteriemi, je typický řidší výtok šedobílé barvy, který nepříjemně zapáchá, nejčastěji po rybině. Naopak výtok při kvasinkové infekci (kandidóze) má hustější, obvykle tvarohovitou konzistenci, je bílý a nemusí mít žádný specifický zápach. Kvasinkový zánět kromě výtoku většinou provází také nepříjemné svědění, pálení, zarudnutí a otok poševního vchodu. V obou případech se zánět může ohlásit například bolestí při pohlavním styku.


Léčbu podpořte správným režimem

Kvasinkovou infekci je možné zvládnout pomocí volně prodejných léčivých přípravků, naopak bakteriální zánět se většinou bez antibiotik nebo chemoterapeutik neobejde. Ty ovšem může předepsat pouze lékař, proto je při výtoku vhodné navštívit gynekologa, který určí typ zánětu a díky poševnímu stěru může přesně zjistit původce infekce. Podle toho pak lékař nasadí cílenou léčbu. „K samoléčbě kvasinkových infekcí se používají léky zvané antimykotika, tedy protiplísňové léky. Nejčastěji jsou ve formě mastí a vaginálních tablet, v lékárnách se ale dají sehnat také gely a vaginální globule. Při vaginálních mykózách by se ženy měly ptát po přípravcích s účinnou látkou clotrimazol, bifonazol nebo oxikonazol. Škála přípravků je poměrně široká, a pokud žena nemá žádný osvědčený přípravek, se kterým má dobré zkušenosti, může si samozřejmě nechat poradit od lékárníka,“ potvrzuje lékárnice Mgr. Marcela Pechová. „Léčba zánětu vyvolaného kvasinkami většinou trvá týden a je vhodné ji podpořit šetrnou hygienou, omezením cukru ve stravě a sexuální abstinencí. Ta by měla být samozřejmostí i při zánětu bakteriálního původu.“ Omezení cukru je důležité kvůli tomu, že pro kvasinky představuje právě cukr živnou půdu a jeho nadměrný přísun může intenzitu zánětu zhoršovat. Sexuální zdrženlivost má své opodstatnění kvůli ochraně partnera před případnou nákazou i kvůli ochraně oslabené poševní sliznice před mechanickým drážděním. Slabší infekci je sice možné zvládnout i bez specifické léčby pouze pomocí laktobacilů určených k zavádění do pochvy, ale například v těhotenství si každý zánět žádá vyšetření u lékaře. Gynekologické záněty mohou komplikovat průběh těhotenství i porodu, a proto není radno je podceňovat nebo přehlížet. S návštěvou gynekologa byste neměly otálet ani v případech, kdy se k lokálním potížím přidá horečka či bolesti v podbřišku.


Proč trpíme záněty?

K rozvoji gynekologických zánětů dochází, když se naruší rovnováha poševního prostředí a škodlivé mikroorganismy převáží nad těmi zdraví prospěšnými. „Příčiny této dysbalance jsou různorodé. Důvodem může být užívání antibiotik při nemoci, nesprávné nebo nedostatečné hygienické návyky, střídání sexuálních partnerů, ale i nadměrný stres. U kvasinkových zánětů je to také nošení neprodyšného spodního prádla ze syntetických materiálů, těsné kalhoty a v letní sezoně mokré nebo vlhké plavky, které po koupání nevyměníme za suché,“ vyjmenovává možné příčiny lékárnice. V pochvě je za normálních okolností kyselé pH, které je pro bakterie nepřátelské a brání přemnožení škodlivých mikroorganismů. Pokud se ale hodnota pH zvýší, škodlivé bakterie začnou převažovat, užitečné laktobacily se dostávají do menšiny a nezvládají produkovat dostatek kyseliny mléčné, která udržuje pH na správných (kyselých) hodnotách. Při prvních náznacích rozvíjející infekce se proto vyplatí sáhnout po laktobacilech ve formě vaginálních tobolek, které umějí vrátit poševní prostředí do pořádku.


Jak pečovat o zdraví intimní oblasti

Jen málokterá žena může říci, že nikdy nezažila nějaký vaginální zánět. S kvasinkovou infekcí má zkušenost 75 % žen a nemalé procento z nich se se zánětem potýká opakovaně. Nepříjemnosti, které záněty kvasinkového i bakteriálního původu způsobují, je možné eliminovat prevencí. Co pro sebe přesně můžeme udělat, abychom si začátek prázdnin nezkomplikovaly a neznepříjemnily intimními problémy? O problémech způsobených nevhodným spodním prádlem již byla řeč, v teplých letních dnech (a nejen při nich) je tedy lepší volit bavlněné prádlo a volnější oděv. Při hygieně je lepší spoléhat převážně na vodu, případně jemnou neparfémovanou kosmetiku, nikoliv na běžné tělové, mnohdy silně parfémované a chemicky barvené mycí gely, které narušují pH v pochvě. Jejich pravidelné používání narušuje samočisticí schopnosti a vyvážené prostředí pochvy. Dráždivé mohou být také parfémované toaletní papíry, tenké vložky „intimky“ s vůní a některé lubrikační gely. K rozvoji bakteriální infekce může dojít i kvůli nesprávné hygieně po stolici, proto je zásadní otírat se vždy směrem zepředu dozadu, nikoliv obráceně. Neměly bychom zapomínat ani na pravidelné praní ručníku a v případě zánětu nikdy nepoužívat stejný ručník na intimní partie a na zbytek těla. Škodlivé mikroorganismy bychom mohly snadno přenést na další části těla a způsobit si tak další potíže.Text: Petra Dulíková, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Jaké patogeny nejčastěji způsobují ženské záněty?

Nejčastějším původcem kvasinkových zánětů je kvasinka s názvem Candida albicans. V lidském těle není její přítomnost ničím výjimečným, nachází se ve střevech, v pohlavním ústrojí i třeba v ústech. Pokud se ale přemnoží, vyvolá kandidózu – plísňovou infekci. Kromě faktorů, o kterých jsme již hovořili, přispívá k jejímu přemnožení také oslabená imunita nebo užívání některých léků. U zánětů bakteriálního původu je škála mikroorganismů způsobujících tyto potíže širší. Při poševních stěrech je často zjištěna přítomnost bakterie Gardnerella vaginalis, Escherichia coli nebo různé streptokoky a stafylokoky. Gynekologický zánět může způsobit také bičenka poševní (Trichomonas vaginalis), tento zánět je známý pod názvem trichomoniáza. Infekce se přenáší převážně pohlavním stykem a často postihuje zároveň močové cesty.
Odpovídá lékárnice Mgr. Marcela Pechová.


Zásadní chyby v intimní hygieně

Nikdy nesdílejte svůj ručník s dalšími osobami, ani v rámci rodiny.

Při mytí intimních partií se vyhýbejte běžným mýdlům, která narušují pH poševního prostředí a mohou vytvářet podmínky k rozvoji zánětu.

Po stolici se otírejte směrem zepředu dozadu, aby se bakterie z oblasti konečníku nedostaly do pochvy.

Po sportu se co nejdříve převlékněte z vlhkého či zpoceného spodního prádla.

Na koupaliště si s sebou berte dvoje plavky, abyste po koupání nemusela zůstávat v mokrých plavkách.

Vaginální výplachy neprovádějte pravidelně, ale jen tehdy, jsou-li potřeba. Tedy například při lokální léčbě různých vaginálních obtíží.

Další informace najdete v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět