Jak nemít v létě kvasinkové infekce

Kvasinkové infekce jsou nepříjemné v kterémkoli ročním období, ale v létě jsou obzvlášť nevítanou záležitostí. Omezení, která je při léčbě zánětu způsobeného kvasinkami potřeba respektovat, se dotknou například koupání. S čím dalším je při kvasinkových zánětech potřeba počítat, a především: jak se těmto zdravotním potížím vyhnout?

Kvasinky si většina žen spojuje s gynekologickými problémy. Intimní oblast skutečně patří k často zasažené části těla. Kvasinkový zánět ale může vzniknout i jinde – například na nohou. V článku se proto zaměříme na oba tyto problémy. Synonymem pro kvasinkovou infekci postihující pochvu je svědění, pálení a výtok. Ten má při zánětu kvasinkového původu většinou bílou barvu a mívá hustou nebo tvarohovitou konzistenci. Přidávat se může zarudnutí a otok genitálií. Tento typ problémů postihne alespoň jednou za život 75 procent žen a nemalé procento jich kvasinkovými záněty trpí opakovaně. Původcem je v takových případech většinou kvasinková houba Candida albicans. Přestože se kvasinky vyskytují běžně na různých místech v organismu, v některých situacích dojde k jejich přemnožení a propuknutí zánětu. Kdy se tak stane?


Kde se kvasinkám daří nejvíce

Ideální podmínky pro množení kvasinek a rozvoj infekce představuje teplé a vlhké prostředí. V praxi to znamená, že rizikové jsou například mokré plavky, které si po koupání nepřevléknete za suché. V mokrých plavkách navíc můžete i poměrně snadno prochladnout, což přispíví k rozvoji infekce močových cest. Problematické mohou být také těsné oděvy z neprodyšného materiálu (například úzké džíny) nebo spodní prádlo ze syntetických látek (například krajková tanga). Delší sezení v takovém oblečení může dát v horkých letních dnech základ pro kvasinkovou vaginózu, tedy infekci pochvy způsobenou kvasinkami. Pokud se přidá nesprávná hygiena, problémy mohou propuknout naplno a omezit tak řadu vašich letních aktivit. Při kvasinkovém zánětu byste se totiž neměly koupat, nebo mít pohlavní styk.


Hygiena je základ

K hygienickým návykům, které pomáhají udržovat intimní partie v pořádku, tedy bez škodlivých mikroorganismů, patří zejména správné otírání po stolici směrem zepředu dozadu. A samozřejmě pravidelná osobní hygiena. Přestože se pečlivost při hygieně vyplácí, někdy právě nadměrná až úzkostlivá péče o intimní partie může narušit rovnováhu poševního prostředí a vést k rozvoji zánětu. Při používání parfémovaných hygienických a kosmetických přípravků se proto vyplatí obezřetnost a výběr co nejšetrnějších produktů. Při podpoře přirozené poševní mikroflóry můžete využívat například vaginální tablety, které obsahují vitamin C. Poskytují přirozenou ochranu před nežádoucími bakteriemi a udržují, případně obnovují správné pH. Dobrým pomocníkem mohou být také přípravky určené k oplachům a výplachům pochvy s účinnou látkou benzydamin hydrochlorid, který chrání, podporuje růst laktobacilů a také rychle ulevuje od bolesti, svědění či pálení. Po nich můžete sáhnout při prvních projevech zánětu i v rámci prevence, zejména pokud se vám kvasinkové a bakteriální záněty vracejí opakovaně.


Kvasinkový zánět po antibiotikách? I to je možné

Přemnožení kvasinek nahrávají také antibiotika. I v létě mohou nastat situace, kdy onemocníme například angínou nebo zánětem dýchacích cest, při kterých se léčba bez antibiotik neobejde. V některých případech může právě antibiotická léčba narušit přirozené poševní prostředí, protože antibiotika ničí kromě škodlivých bakterií i ty, které jsou pro organismus prospěšné. „Při antibiotické léčbě je dobré chránit pochvu před přemnožením kvasinek a dalších škodlivých mikroorganismů pomocí probiotik určených k vaginálnímu podání,“ radí farmaceutka Mgr. Marcela Pechová. „Laktobacily podpoří zachování co nejpřirozenějšího prostředí v této oblasti.“ K rozvoji kvasinkových zánětů obecně přispívá také celkové oslabení organismu nebo například hormonální léčba. Větší náchylnost k těmto problémům mohou ženy pozorovat též během těhotenství.


Na kvasinky platí antimykotická léčba

Při cestování lze problémy s gynekologickými záněty mnohdy řešit pouze samoléčbou a používáním volně prodejných přípravků určených na gynekologické záněty. Přesnou příčinu problémů, tedy zda se jedná o zánět kvasinkový nebo bakteriální, potvrdí ale jen vyšetření a stěr provedený u gynekologa. Pokud se potvrdí kvasinkový původ, je potřeba absolvovat antimykotickou léčbu. Při ní se používají jak masti a gely, tak vaginální tablety nebo globule. I před jejich zavedením je vhodné provést výplach, který funguje jako doplňková léčba k vyčištění pochvy. Nekomplikované případy vyžadují přibližně týdenní léčbu. „Během ní se vyplatí omezit konzumaci cukru, protože cukr slouží jako potrava pro kvasinky,“ dodává farmaceutka.


V ohrožení mohou být i nohy

Kvasinky se v létě mohou velmi snadno množit také na nohou. Kandidóza, tedy kvasinkové onemocnění, postihuje především meziprstní prostory. I tam jsou pro kvasinky příznivé podmínky – teplo a vlhko. Rizikovým faktorem pro rozvoj kvasinkové infekce v oblasti chodidel je nošení uzavřených neprodyšných bot, ve kterých se potí nohy. Pokud se přidají ponožky ze syntetických materiálů, ve kterých nohy „nedýchají“, zánět může propuknout v plné síle. Podle čeho je možné poznat, že se na nohou usídlily kvasinky? K typickým známkám patří začervenalá kůže se šupinami, svědění a někdy také mokvání postižených míst. Na nehtech se kandidóza může projevit změnou tvaru a barvy nehtu, k tomu se mohou přidávat rýhy a zduřelé okolí nehtu. Přesnou diagnózu i v tomto případě může stanovit lékař, který pak doporučí vhodnou léčbu.


Co dělat při zánětu

Kvasinky mají sklon se přenášet na další části těla, pokud už někde zánět propukl. Mohou se také přenést na další osoby. Pokud se tedy potýkáte se zánětem, měli byste dodržovat několik základních pravidel. Na postiženou část těla byste měli používat jiný ručník, než kterým si utíráte další části těla. Samozřejmostí je, že ručníky budete používat jen vy a nebudete se o ně dělit s nikým dalším. V případě, že se kvasinky usídlily na nohou, je potřeba dbát na pečlivou hygienu nohou, jejich každodenní mytí a pečlivé vysušování všech záhybů. V rámci prevence kvasinkových onemocnění se obecně doporučuje chodit ve společných prostorách, jako jsou bazény, koupaliště, šatny nebo hotely, vždy v obuvi nebo přezůvkách. Základní radou je, abyste v takových situacích vždy používali vlastní boty.


Text: Petra Kváčová, foto: Shutterstock a archiv redakce

RADA ODBORNÍKA

Mgr. Marcela Pechová, farmaceutka
Při léčbě kvasinkových infekcí jsou k dispozici různé volně prodejné léčivé přípravky určené na mykózy. Setkat se můžete například s účinnými látkami clotrimazol, bifonazol nebo naftifin. V rámci prevence kvasinkových gynekologických zánětů mohou být prospěšné například laktobacily, které pomáhají chránit intimní partie před přemnožením kvasinek i dalších škodlivých mikroorganismů. Léčba kvasinkového zánětu pak vyžaduje užívání antimykotik, která jsou dostupná v různých lékových formách.

Pět rad, jak nemít v létě kvasinkovou infekci

♦ Na veřejných koupalištích a u bazénů se vždy pohybujte v obuvi. Snížíte tak pravděpodobnost, že chytíte kvasinkový zánět na nohou.
♦ V horkých letních dnech volte větratelnou obuv bez umělých neprodyšných materiálů.
♦ Nezůstávejte po koupání sedět v mokrých plavkách. Teplo a vlhko nahrávají rozvoji gynekologických zánětů.
♦ Nepoužívejte cizí ručníky a noste jen vlastní oblečení.
♦ Vybírejte si spodní prádlo z přírodních materiálů místo syntetiky.

Pokud se i po antimykotické léčbě mykózy neustále vracejí, osvědčuje podpůrná léčba enzymovými léky, z nichž nejznámější je Wobenzym. Enzymy, které obsahují, posilují oslabenou imunitu, působí proti zánětům a omezuj opakování gynekologických mykóz.

Další informace najdete v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět