Koučink při hubnutí funguje!

Snažíte se shodit pár kilo a dlouhodobě se vám to nedaří? Zkuste popřemýšlet o službách kouče. Cíleně vás povede a podpoří na cestě, kterou se chcete vydat, ale nevíte, jak na to. Ačkoliv vám pomůže hledat to nejlepší řešení, zodpovědnost bude jen a jen na vás.

Hubnutí je několikafázový proces plný změn a koučování je podpůrná metoda při uskutečňování těchto změn. Koučink je tak při hubnutí velmi účinnou technikou. „U někoho může být hubnutí o změnách ,jen´ v oblasti jídelníčku, chování a návyků, u jiného ale může jít i o změny na úrovni myšlení, vztahů s nejbližšími a sám se sebou, zacházení se svými emocemi nebo osobním či pracovním stresem,“ vyjmenovává psycholožka a nutriční poradkyně Mgr. Zuzana Douchová, která se mimo jiné věnuje koučinku při hubnutí a která zároveň upozorňuje, že čím více změn v životě současně děláme, tím je to pro nás náročnější. I proto se kouč může hodit, zvlášť když se nám opakovaně nedaří nadbytečná kila shodit. „Koučink může pomoci s celým procesem hubnutí od začátku až do konce, kdy si klient pomocí koučovacích technik a otázek ujasňuje svou motivaci, cíle, hledá společně s koučem optimální možnosti a řešení. Pak jde do akce a krok za krokem buduje nové návyky, učí se překonávat překážky, krize, a zároveň tak i pracuje na svém osobním růstu. Někdo na tohle všechno prostě nechce být sám a uvítá psychickou podporu a profesionální vedení, které mu kvalifikovaný kouč může nabídnout,“ dodává Zuzana Douchová.


Kouč klientovi neradí

Pokud se člověk pro služby kouče rozhodne, většinou přichází s nějakým svým tématem, výzvou, problémem, který chce řešit, změnit, uskutečnit, podívat se na něj z různých stran, zorientovat se v něm, a společně pak s koučem hledá svou vlastní individuální cestu, možnosti a řešení, jak svého cíle dosáhnout. „Je důležité neplést si kouče se sportovním trenérem, psychologem, psychoterapeutem, mentorem ani poradcem. Kouč klientovi neradí, nedává mu řešení, neříká mu, co má dělat, neanalyzuje minulost, neléčí příčiny potíží, ale poskytuje klientovi prostor, podmínky a otázky, aby si na řešení klient přišel sám. V tom je obrovská síla a umění koučinku, protože odpovědnost i řešení je v rukou klienta,“ říká Zuzana Douchová, podle které je právě toto pro mnoho lidí nové, protože jsme zvyklí většinou se svými problémy chodit za někým, kdo je vyřeší nebo nám alespoň řekne, co máme dělat.


Hledání odpovědí

Tak kupříkladu: když máme zdravotní problém, jdeme k lékaři, když máme rozbitou pračku, zavoláme opraváře. Nevíme si s něčím rady v práci? Jdeme za zkušenějším kolegou a rovnou dostaneme řešení, lék, návod, jak si poradit. „A teď si představte, že máte nějaký problém, ale kouč vás usadí do křesla a začne se vás ptát: Jak to vidíte vy? Co si o tom myslíte? Jak se v tom cítíte? Jaké byste chtěli řešení? Jak svého cíle můžete dosáhnout? Co k tomu potřebujete? A vy tímto způsobem hledáte to své individuální řešení a cestu, která vám bude sedět, protože je vaše,“ zdůrazňuje koučka a nutriční terapeutka Zuzana Douchová. I proto je v oblasti hubnutí koučování velmi účinnou metodou, protože životní styl, to, co jíme, jak žijeme, si určujeme sami podle toho, jak to my sami potřebujeme. A proto funguje. „Nikdo vás totiž nezná líp než vy sami. Výživový poradce vám může ukázat, co máte jíst, jak má jídelníček na hubnutí vypadat, trenér vám zase pomůže s efektivními cviky, psycholog a psychoterapeut s vámi bude řešit psychologické aspekty hubnutí a uzdravení příčin potíží s váhou a jídlem a kouč vás podporuje v tom, abyste toho, co chcete ve svém životě změnit, dosáhli v praxi,“ popisuje ještě detailněji roli kouče při hubnutí Zuzana Douchová.


Odbornost i lidský faktor

Zásadní však je, abyste našli dobrého kouče. Jedním faktorů, které byste měli při jeho hledání zohlednit, je vzdělání. Pokud se kouč nazývá koučem, měl by mít akreditovaný výcvik koučování, ideálně certifikovaný IFC, tedy Mezinárodní federací koučů. „Koučem se člověk nestane absolvováním víkendového kurzu či školení nebo přečtením knihy, ale odborným výcvikem v této metodě. Pokud trenér, poradce, manažer či psycholog používá koučovací techniky, je to v pořádku, ale neznamená to ještě, že je profesionálním koučem,“ upozorňuje Zuzana Douchová, která by při výběru kouče zohlednila dva faktory – odbornost kouče a svou vlastní intuici. „Zjistit si, jaké má kouč vzdělání, popřípadě reference a zda si sednete po lidské stránce. Lidský faktor a odbornost jsou stejně důležité,“ myslí si. Také finanční rozpětí koučů je různé. Průměrná cena za hodinu se pohybuje mezi 1000 a 3000 Kč v soukromém sektoru a větších městech, na firemním poli může jít o částky vyšší než 5000 Kč za hodinu. Služby koučů tedy nejsou úplně levné, a tak je na místě ptát se, jak dlouho je v průměru koučování při hubnutí potřebné. „To je velmi individuální. Někomu stačí tři sezení, někdo jich potřebuje dvacet. Podle mých zkušeností s hubnoucí klientelou je obvyklá délka spolupráce minimálně na tři měsíce, tzn. alespoň šest sezení,“ upozorňuje Zuzana Douchová.


Koučink není pro každého

Koučink je podle ní vhodný pro lidi, kteří mají už nějaké základní výživové znalosti, teoreticky vědí, co pro hubnutí dělat, ale nedaří se jim to opakovaně uvést do praxe. „A také když cítí, že by potřebovali podporu, prostor si to všechno v sobě urovnat a ujasnit, podívat se i na jiné způsoby a řešení a hlavně si najít svou vlastní cestu bez ohledu na to, jaká dieta a výživový trend je zrovna teď aktuální,“ podotýká žena, která působí jako psycholožka, výživová poradkyně i certifikovaný kouč v jednom a která koučovací metody používá běžně s klienty při hubnutí a při změnách životního stylu, protože jsou efektivní a mají u některých klientů daleko lepší výsledky než samotné poradenství. „Neexistuje jeden univerzální návod na zdraví a štíhlost, protože co jednoho léčí, druhému může škodit. Ale jsem si jistá tím, že koučink je skvělým nástrojem, jak klienta ve změnách a hubnutí podpořit, protože jen to, co mu dělá dobře a vyhovuje, si bude chtít ve svém životě budovat a udržovat,“ dodává. A na co si dát pozor, pokud se při hubnutí nechám vést koučem? „To je asi jako v každém jiném vztahu: abychom zůstali sami sebou a nedělali věci, které nechceme a které nám nedělají dobře. A v případě, že mi kouč nebo koučování jako takové nesedí, nedává mi to, co potřebuji, tak se nebát odejít nebo říct nahlas, co potřebuji jinak,“ uzavírá koučka Zuzana Douchová.


Text: Andrea Skalická, foto Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Jak se liší koučink a psychologické vedení hubnoucího?

Koučink není psychoterapií ani psychologickým poradenstvím. Jsou to tři odlišné metody, přestože všechny pracují s lidskou psychikou a osobním rozvojem. Dobrý kouč dokáže rozeznat, kdy je téma, se kterým za ním klient přichází (nebo se v průběhu sezení objeví) už na psychologa či psychoterapeuta. V oblasti hubnutí například poruchy příjmu potravy, emoční přejídání, prodělané či akutní trauma, deprese, úzkostné stavy patří vždy do rukou psychologa či psychoterapeuta.

Odpovídá Mgr. Zuzana Douchová, psycholožka a nutriční terapeutka (www.zuzana douchova.cz)

Koučink při hubnutí v kostce

Koučink je moderní a velmi účinná metoda osobního rozvoje, která vám formou vedeného koučovacího rozhovoru pomůže k tomu, abyste si uvědomili, co přesně chcete dělat jinak a proč. Spolu s koučem vykročíte a vytrváte na cestě, kterou jste si zvolili a po které chcete dál jít. Zároveň vám pomůže podívat se na svou situaci z více stran, najít v sobě to nejlepší řešení vlastní situace. Můžete spolu s ním také objevit nové cesty, jak svých cílů dosáhnout. Podstatné také je, že vás podpoří v tom, abyste si věřili.
Na co si máte dát pozor, pokud se při hubnutí necháte vést koučem? Abyste zůstali sami sebou a nedělali věci, které nechcete a které vám nedělají dobře.

Další informace najdete v květnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět