I inkontinence má řešení

Nepříjemný problém, který se většinou objeví až s přibývajícím věkem – to je močová inkontinence. Potrápit může jak ženy, tak muže. Zatímco muži jsou v riziku mimo jiné po operacích na prostatě nebo při jejím zbytnění, u žen hraje roli i počet porodů. Na vině může být také obezita nebo neurologické nemoci.

Ženy tu radu dostávají už ve středním věku u gynekologa – cvičte a posilujte pánevní dno, je to dobrý způsob prevence jeho ochabnutí. Cvičení velmi pomáhá, ale časem mohou přijít i další zdravotní obtíže a inkontinence se i tak dostaví. Lékaři rozlišují dva typy – urgentní a stresovou. U mužů je častějším typem inkontinence urgentní. Jak už z názvu vyplývá, charakterizuje ji náhlý a neodkladný pocit nucení na močení, přičemž pacient často ani nestihne doběhnout na toaletu. Stát za tím může také onemocnění nervové soustavy, například demence, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza nebo stav po cévní mozkové příhodě. Stejně tak se urgentní inkontinence může objevit i při diabetu, onemocnění prostaty nebo například po močové infekci. Urgentní inkontinence se obvykle léčí pomocí medikamentů. Jejich vlivem dojde ke zvětšení kapacity močového měchýře a zároveň ke snížení závažnosti nucení na močení. Pacient tak získá více času a na toaletu to takříkajíc stihne.


Cvičte, kde to jen jde

Stresová inkontinence se naopak častěji objevuje u žen, i když se nevyhýbá ani mužům. K únikům moči dochází při zvýšení nitrobřišního tlaku, tedy při smíchu, kašli, kýchnutí nebo při fyzické námaze. Chodí ženy se stresovou inkontinencí k lékaři včas, nebo se stále ještě za tento problém stydí? „Starší generace chodí včas, mladší pod 50 let spíše lékařskou pomoc nevyhledává. Nicméně jakmile má žena problémy, přijde,“ říká k tématu MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum a jako prevenci doporučuje ženám již zmíněné cvičení pánevního dna. Opakované, deset sekund trvající stáhnutí a uvolnění svalů, které se používají při snaze zadržet močení, má svůj význam hlavně při lehčích formách stresové inkontinence. Cviky se dají provádět prakticky kdykoli a kdekoli, je ale důležité ve cvičení vytrvat a cvičit pravidelně. Úspěchy se podle odborníků dostaví obvykle v řádu několika týdnů. Ve většině případů je totiž močová inkontinence způsobena ochabnutím zevního svěrače močové trubice a oslabením svalů pánevního dna, které není způsobeno jen věkem. Může k němu dojít například také po porodu nebo při těžké fyzické námaze. Zpočátku může být únik moči spíše náhodný a spojený například s fyzickou námahou, jako je vstávání z křesla nebo kýchnutí. Těžší formy stresové inkontinence lze upravit operativními zákroky. „U žen je možností několik. Řešením je například zavedení tahuprosté pásky pod močovou trubici,“ upozorňuje MUDr. Monika Purmová z UroKlinikum a znovu připomíná, že vůbec prvním stupněm řešením stresové inkontinence je posílení pánevního dna, nejlépe ve spolupráci s fyzioterapeutem. „Teprve v případě, že tato konzervativní terapie nefunguje, lze přistoupit k zavedení pásky. Zákrok se provádí v celkové narkóze nebo epidurální anestezii. Následně se musí dodržovat absence pohlavního styku, nekoupat se a nezvedat těžká břemena,“ dodává uroložka Monika Purmová.


Žijte dál plnohodnotný život

Lidé ve středním věku, kteří se potýkají s mírnějšími příznaky inkontinence, jsou obvykle ochotní tomuto problému čelit například právě prostřednictvím cvičení pánevního dna. Horší je to v případě, že člověka inkontinence postihne ve vyšším věku, kdy jej trápí například ještě další nemoci a kdy už není v takové kondici, aby problém s únikem moči aktivně řešil. Někteří lidé se pak kvůli obavám z nečekaných nehod uchylují do ústraní. Vzdávají se činností, které jim dříve dělaly radost, ruší schůzky s přáteli, neradi vycházejí z domova. Inkontinence má negativní vliv na jejich sebevědomí, vede k narušení psychické pohody a někdy i k izolaci. Výrazným pomocníkem pro omezení nepříjemných důsledků inkontinence jsou vedle léčby i speciální inkontinenční pomůcky, které pomáhají lidem s inkontinencí vést plnohodnotný život.


Inkontinence jako tabu

Jestliže se o inkontinenci u žen tu a tam mluví, pak u té mužské platí, že je stále ještě tabu. Přitom nejde o problém ojedinělý. Nejčastěji inkontinence trápí muže nad 65 let, ale může postihnout pány prakticky všech věkových kategorií. To, že ovlivňuje jejich psychiku i intimní život, nemusíme nikterak zastírat. Včasná konzultace s lékařem i použití správných inkontinenčních pomůcek v období do vyléčení inkontinence jsou proto naprosto klíčové. Při inkontinenci nelze podceňovat ani úpravu životního stylu. I malé změny mohou výrazně pomoci. Mužům s nadváhou urolog doporučí redukci hmotnosti a poradí jim, že by měli omezit také konzumaci alkoholu, sycených nápojů a nápojů obsahujících kofein, tedy například i kolových nápojů. Velkou chybou by bylo naopak omezení pitného režimu. Omezení příjmu tekutin by vedlo k vyšší koncentraci moči dráždící močové cesty a tím k vyšší pravděpodobnosti projevů inkontinence.


Řešením může být i umělý svěrač

Jedním z důvodů, proč u mužů k inkontinenci dochází, je úraz v oblasti pánve nebo stav po radikální prostatektomii. „To je operace, při které se odstraňuje prostata i se semennými váčky v případě, že mají muži lokalizovaný nádor prostaty,“ vysvětluje MUDr. Libor Zámečník, primář Urologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Pokud se u nich po tomto zákroku objeví inkontinence zásadnějšího charakteru, při které se muž bez inkontinenčních pomůcek neobejde, může být řešením implantace umělého svěrače močové trubice. Právě urologické pracoviště ve Všeobecné fakultní nemocnici bylo v 80. letech minulého století jedním z prvních, na kterém se tato operace uskutečnila. „Na močovou trubici se nasadí nafukovací manžeta, která je spojena s balonkem naplněným tekutinou a malou pumpičkou v šourku. Několikerým stlačením této pumpičky dojde k vyprázdnění močového měchýře,“ popisuje urolog Libor Zámečník a podotýká, že pacientů, kteří by tento zákrok potřebovali, naštěstí příliš nepřibývá. Důvodem je také fakt, že operace, které muži podstupují z důvodu zhoubného bujení na prostatě nebo pro nezhoubné zbytnění prostaty, jsou dnes stále šetrnější. Základem je ale pravidelně chodit na preventivní urologické vyšetření, které dokáže odhalit i naprosto minimální nádor. Muži by jej měli podstoupit nejpozději do 50. roku věku. V případě, že se v jejich rodině nádor objevil, ještě o deset let dříve.


Text: Andrea Skalická, foto: Shutterstock a archiv redakce

Zeptali jsme se za vás
Jaké příčiny nejčastěji stojí za úniky moči?

Úniky moči mohu mít různé příčiny. Po porodu a ve vyšším věku trápí ženy hlavně tzv. stresová inkontinence nebo inkontinence urgentní. Stresová inkontinence je únik malého množství moči například při smíchu, zakašlání, kýchnutí, těžké fyzické námaze, jako je zvedání břemen nebo cvičení. Léčí se pomocí cvičení pánevního dna, které může sloužit také jako prevence. V případě, že efekt cvičení není dostatečný, existuje operační řešení. Při urgentní inkontinenci dochází k úniku moči při náhlém nutkání na močení. Tento typ se dá řešit pomocí léků. Vždy je ale vhodné navštívit lékaře, který vyloučí jiné příčiny urgentní inkontinence – například zánět nebo případně rakovinu močového měchýře.

Odpovídá MUDr. Monika Purmová, UroKlinikum (www.uroklinikum.cz)

Tip Zdraví: Cvičte pánevní dno!

Sedněte si na židli, roznožte a nadzvedněte svalstvo uvnitř pánve, aniž byste jí pohnuli, hýžďové svaly přitom nechte povolené. Svalstvo napněte co nejvíce a poté jej opět povolte. Můžete si také představit, že uvnitř těla taháte jakýsi „výtah“ nahoru. Cvik provádějte, kdykoli si vzpomenete!


Inkontinenční pomůcky pomáhají

Inkontinenční pomůcky jsou diskrétním řešením úniku moči pro muže a ženy s lehkou inkontinencí. Na rozdíl od menstruačních vložek jsou savější, pohlcují zápach a moč díky speciálnímu savému jádru neproniká zpět na povrch. O tom, jaký typ zvolit, se poraďte se svým lékařem, případně lékárníkem.


Jestliže se o inkontinenci u žen tu a tam mluví, pak u té mužské platí, že je stále ještě naprosté tabu.

Další informace najdete v dubnovém vydání měsíčníku Zdraví.
 Zpět