Znáte nejčastější příčiny bolestí kloubů a zad?

Bolesti kloubů a bolesti zad postihnou v životě každého z nás. Zejména s přibývajícími léty se objevují velice často. Málokdo se s těmito problémy nesetká, a tak se velice často řadí k tzv. civilizačním onemocněním. Někdy k chronickým. Smířit s nimi bychom se rozhodně neměli. A mnohdy nám to nedovolí ani velké bolesti. Jak si od nich účinně pomoci?


Příčina bolesti kloubů není rozhodně jen jedna. Na problematických kloubech se sice dokáže podepsat i naše genetická výbava, ale příčiny bývají spíše jiné.

♦ 1. Mnohdy to může být důsledek nesprávné péče v kojeneckém věku. Různá chodítka a přetěžování kloubů dříve, než na to bylo maličké tělíčko svalově připraveno, bývalo zcela běžnou záležitostí. Až nyní nové poznatky a osvěta jasně říkají, že dítě potřebuje více času, než se postaví na vlastní nohy.

♦ 2. Další častou příčinou bývají úrazy. Nemusí jít ani o příliš závažné stavy, které nakonec skončily operací, aby naše klouby z ničeho nic uměly s nadsázkou řečeno předpovídat počasí. Někdy dokonce ani nemusí jít o úraz, ale pouze o přetížení kloubů při sportu či jiné fyzické námaze.

♦ 3. Klouby bolí i při různých onemocněních, jakými je například chřipka. To se s bolestí setkáváme i v mladším věku.

♦ 4. V pozdějším věku, ale i v mladším, pokud klouby trvale a nadstandardně zatěžujeme, bývá příčinou bolestí opotřebení kloubů. Obvykle se první příznaky objevují po třicítce. Ale jsou známé i případy zcela opotřebených kloubů u dětských sportovců a dětských profesionálních tanečníků. Dochází zejména k opotřebení chrupavky, která však nemá regenerační schopnosti jako jiné lidské tkáně. Chrupavka zhrubne, přijde o svoji elasticitu a pohyblivost našich kloubů se sníží. Následně začne docházet i k degeneraci kostí a kloubového pouzdra poblíž problematické chrupavky, nakonec i k poškození svalu. To už mluvíme o pokročilé artróze kloubů.

♦ 5. Velkým problémem pro klouby je nadváha. Jedním z hlavních režimových opatření při bolesti kloubů je obvykle nutnost zhubnout na optimální hmotnost. Ale pozor. I nesprávná výživa dokáže být příčinou zhoršení stavu našeho pohybového aparátu. Proto je nutné sice hubnout, ale zdravě. Tedy bez toho, abychom tělu upřeli přísun důležitých živin. A tím jsou třeba i tuky.

♦ 6. Příčinou bolestí zad je nejčastěji náš životní styl. Málo se hýbeme, hodně sedíme, navíc v různých strnulých pozicích. Doma i v práci používáme neergonomický a nevhodný nábytek. A nejen ten. Za příčinou bolestí zad dokáže stát i monitor počítače v nesprávné poloze či výšce, nebo nevhodně tvarovaná myš či počítačová myš s kabelem.

♦ 7. Bolesti zad však způsobují i různá závažná onemocnění v oblasti páteře. Nejčastěji jde o infekce a nádory. Záda bolí i po nehodách a úrazech.

Bolest zad vede i k psychickým obtížím

Bolest zad patří k nejúpornějším bolestem. Chronická dokáže vést nejen k celkovému vyčerpání a invaliditě, ale i k psychickým obtížím.

Velice často nás trápí náhlá akutní bolest zad. Ta je sice velice nepříjemná, ale je to ten lepší případ. Mnohem horší jsou chronické bolesti způsobeny degenerativním onemocněním pohybového aparátu. Protože i záda patří mezi pohybový aparát.

Nejčastěji je příčinou bolest tzv. od páteře. Tyto odborně nazývané vertebrogenní bolesti mohou být způsobeny stažením svalů kolem obratlů, ztuhnutím meziobratlových kloubů, jejich blokací i nesprávným postavením. Mnohdy nedokážeme správně určit, kde je zdroj bolesti. Velice často jde o bolest v bederní páteři, krční blokádu, nebo bolest mezi lopatkami.

Příčinou bolestí zad je nejčastěji náš životní styl. Málo se hýbeme, hodně sedíme, navíc v různých strnulých pozicích. Doma i v práci používáme neergonomický a nevhodný nábytek. A nejen ten. Za příčinou bolestí zad dokáže stát i monitor počítače v nesprávné poloze či výšce, nebo nevhodně tvarovaná myš či počítačová myš s kabelem.

Bolesti zad však způsobují i různá závažná onemocnění v oblasti páteře. Nejčastěji jde o infekce a nádory. Záda bolí i po nehodách a úrazech.

Jak si ulevit od bolesti?

Režimových opatření k odstranění bolestí zad a kloubů je mnoho. Nejlépe vám s nimi poradí váš lékař nebo fyzioterapeut. V každém případě je důležitá správná hmotnost a více zdravého pohybu. Ale co na bolest zad a kloubů v akutním případě? Rychlým a účinným pomocníkem je přípravek Olfen. Umí ulevit od bolesti zad, svalů a kloubů. Aplikovat lze Olfen gel na místo postižení, nebo Olfen léčivé náplasti s 12hodinovým účinkem.Komerční prezentace
 Zpět